Dividendy a celozávodní dovolené prohloubily deficit běžného účtu

13.09.2016 | 14:08 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Červencová statistika běžného účtu platební bilance navázala na zklamání, které zaznamenal zahraniční obchod.

Foto: Web4Trader

I v důsledku celozávodních dovolených v automobilovém průmyslu se bilance běžného účtu propadnula do hlubokého deficitu. Přidala se navíc pokračující dividendová sezóna, která díky výraznému odlivu prostředků deficit běžného účtu ještě prohloubila. To se odrazilo i na intervenční aktivitě ČNB, která v červenci nebyla nijak výrazná.

Běžný účet platební bilance vykázal v červenci vysoký deficit ve výši 30,1 mld. CZK. Přebytek zahraničního obchodu se smrsknul na 9,7 mld. CZK a bilance primárních důchodů zaznamenala výrazný deficit ve výši 34,5 mld. CZK, když 37,6 mld. CZK tvořil odliv dividend. Přiliv prostředků z EU byl v rámci běžného účtu v červenci zanedbatelný.

Kumulativní bilance za posledních dvanáct měsíců se v červenci příliš nezměnila, když vykazuje 86,8 mld. CZK, což i nadále odpovídá velmi silnému přebytku ve výši 1,9 % HDP. Oproti stejnému období o rok dříve se zvýšil přebytek v obchodu se službami. Kumulativně se snížil deficit prvotních důchodů, na druhé straně se ale bilance druhotných důchodů přetočila z aktiva do pasiva. Za jejím zhoršením stojí i nižší převody z rozpočtu EU.    

Na finančním účtu byl zaznamenán odliv kapitálu z české ekonomiky ve výši 9,4 mld. CZK i přes příliv přímých zahraničních investic ve výši 42,9 mld. CZK, z čehož 7,9 mld. CZK tvořil reinvestovaný zisk. Devizové rezervy ČNB (očištěné o kurzové pohyby) se v důsledku intervencí a transakcí pro klienty zvýšily o 26,7 mld. CZK. 

Zahraniční obchod v červenci zaznamenal škobrtnutí kvůli celozávodním dovoleným v automobilovém průmyslu. V srpnu však očekáváme jeho zotavení. Ve zbytku roku by pak nadále měl podporovat nejenom běžný účet, ale přispívat bude i do růstu HDP.  Dovozy by měly pokračovat ve stagnaci, když je bude i nadále brzdit slabá investiční aktivita. Navíc přetrvávají relativně nízké ceny ropy. Rostoucí domácí spotřeba pak tyto výpadky dovozů pouze vyrovnává. Přebytky na běžném účtu tak bude brzdit pouze probíhající dividendová sezóna. Nad rámec dividend bude přicházející likviditu skupovat centrální banka v rámci svých devizových intervencí. Celkově by tento rok běžný účet měl skončit ve vysokém přebytku a potvrdí tak silnou vnější pozici české ekonomiky.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
čnb, czk, česká ekonomika, bežný účet platební bilance

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Ozvěny uplynulého týdne: Fed, nový guvernér ČNB, hospodářské výsledky

Finanční trhy prošly minulý týden smíšeným vývojem. Tři dny bylo obchodování relativně nevýrazné, naopak úterý a středa byly ve znamení až euforického růstu cen akcií.

Důležité události z tohoto týdne: Fed, výsledky, bankovní rada ČNB

Překvapivý zápis z posledního zasedání Fedu byl jednou z hlavních kurzotvorných informací uplynulého týdne. Centrální bankéři USA vyjádřili svůj nesouhlas s tím, jak trh vnímá jejich (ne)připravenost potenciálně zvýšit sazby a to případně již na nadcházejícím červnovém zasedání.Čti více

GBP / USD Týdenní výhled; MACD oscilátor se pohybuje pod nulou

V předchozím týdnu ekonomické zprávy z U.K. nedokázaly pomoci páru GBP / USD ukončit konsolidační oblast, ve které se od minulého týdne obchoduje, mezi dolní hranicí 1.2100 a horní hranicí 1.2330. Jediná ekonomická zpráva těchto dní, která stojí za to sledování, bude ve čtvrtek HDP.

EUR / USD Týdenní výhled; Předpověď je stále medvědí

Pár EUR / USD byl minulý týden agresivně rozprodáván, otevřel dveře k dalšímu oslabení následující po rozhodném zlomu pod klíčovou úrovní podpory na 1.0950. Euro oproti dolaru předposlední říjnový týden vytvořilo tři po sobě jdoucí negativní týdny, což značí měsíční výkon až -3.34%.

Týdenní výhled: 24. – 28. října; Je očekáváno mnoho proslovů

Tento týden bude plný projevů ze stran zákonodárných centrálních bank, včetně prezidenta ECB Maria Draghiho, guvernéra BoE Mark Carneyho a předsedy SNB Thomas Jordana. Budou zveřejněny růsty HDP USA a Velké Británie, stejně jako objednávky zboží dlouhodobé spotřeby USA. Kromě toho vyjde předběžný Markit PMI pro USA, Eurozónu, Velkou Británii a Německo.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.