Dividendy a celozávodní dovolené prohloubily deficit běžného účtu

13.09.2016 14:08 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Červencová statistika běžného účtu platební bilance navázala na zklamání, které zaznamenal zahraniční obchod.

Foto: Web4Trader

I v důsledku celozávodních dovolených v automobilovém průmyslu se bilance běžného účtu propadnula do hlubokého deficitu. Přidala se navíc pokračující dividendová sezóna, která díky výraznému odlivu prostředků deficit běžného účtu ještě prohloubila. To se odrazilo i na intervenční aktivitě ČNB, která v červenci nebyla nijak výrazná.

Běžný účet platební bilance vykázal v červenci vysoký deficit ve výši 30,1 mld. CZK. Přebytek zahraničního obchodu se smrsknul na 9,7 mld. CZK a bilance primárních důchodů zaznamenala výrazný deficit ve výši 34,5 mld. CZK, když 37,6 mld. CZK tvořil odliv dividend. Přiliv prostředků z EU byl v rámci běžného účtu v červenci zanedbatelný.

Kumulativní bilance za posledních dvanáct měsíců se v červenci příliš nezměnila, když vykazuje 86,8 mld. CZK, což i nadále odpovídá velmi silnému přebytku ve výši 1,9 % HDP. Oproti stejnému období o rok dříve se zvýšil přebytek v obchodu se službami. Kumulativně se snížil deficit prvotních důchodů, na druhé straně se ale bilance druhotných důchodů přetočila z aktiva do pasiva. Za jejím zhoršením stojí i nižší převody z rozpočtu EU.    

Na finančním účtu byl zaznamenán odliv kapitálu z české ekonomiky ve výši 9,4 mld. CZK i přes příliv přímých zahraničních investic ve výši 42,9 mld. CZK, z čehož 7,9 mld. CZK tvořil reinvestovaný zisk. Devizové rezervy ČNB (očištěné o kurzové pohyby) se v důsledku intervencí a transakcí pro klienty zvýšily o 26,7 mld. CZK. 

Zahraniční obchod v červenci zaznamenal škobrtnutí kvůli celozávodním dovoleným v automobilovém průmyslu. V srpnu však očekáváme jeho zotavení. Ve zbytku roku by pak nadále měl podporovat nejenom běžný účet, ale přispívat bude i do růstu HDP.  Dovozy by měly pokračovat ve stagnaci, když je bude i nadále brzdit slabá investiční aktivita. Navíc přetrvávají relativně nízké ceny ropy. Rostoucí domácí spotřeba pak tyto výpadky dovozů pouze vyrovnává. Přebytky na běžném účtu tak bude brzdit pouze probíhající dividendová sezóna. Nad rámec dividend bude přicházející likviditu skupovat centrální banka v rámci svých devizových intervencí. Celkově by tento rok běžný účet měl skončit ve vysokém přebytku a potvrdí tak silnou vnější pozici české ekonomiky.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
čnb, česká ekonomika, bežný účet platební bilance, czk - česká koruna

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Trump is king…!!!

Po pravdě, nikdy by mě nenapadlo, že toto napíšu… Doslova jsem se toho bál, že zvítězí v prezidentských volbách tento atypický prototyp politika… ale pak jsem si v den voleb přečetl tento článek: Amerika oblékla kabát hněvu, vzpoura proti Washingtonu jen tak neskončía pochopil jsem, proč vyhrál.

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Ozvěny uplynulého týdne: Fed, nový guvernér ČNB, hospodářské výsledky

Finanční trhy prošly minulý týden smíšeným vývojem. Tři dny bylo obchodování relativně nevýrazné, naopak úterý a středa byly ve znamení až euforického růstu cen akcií.Čti více
Ilustrační foto

Tradeři otočili: Kurz eura roste na několikatýdenní maximum, efekt italského referenda je opačný než očekávali analytici

Euro se dnes poprvé od poloviny listopadu vrátilo nad hranici 1,07 USD, a to navzdory počátečnímu poklesu, za kterým stály obavy z politické nestability v Itálii.

Společnosti V USA těžící ropu z břidlic po rozhodnutí OPEC výrazně hedgují produkci ropy

Po rozhodnutí OPEC se cena ropy zvýšila z úrovní 45 dolarů nad 52 dolarů za barel. Kromě růstu cen se změnil i tvar forwardové křivky, kdy se část křivky změnila ze stavu contango do backwardation.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.