Dividendy krok za krokem

02.11.2015 | 12:14 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Dividenda je kapitálový výnos, který vyplácejí akciové společnosti svým akcionářům. Jedná se v podstatě o podíl na zisku společnosti. O výplatě dividend rozhoduje valná hromada společnosti. Investice do akcií s vysokými dividendami bývá velmi populární.

Akciová společnost tedy může, ale nemusí dividendy vyplácet. Existují společnosti, které dividendy vyplácejí, a existují firmy které nikoli. Rozhodnutí o výplatě dividend je velmi často svázáno s tím, jak dlouho působí akciová společnost na trhu, a jestli se nachází ve své rostoucí, nebo konsolidované fázi.

Když společnost roste, potřebuje veškeré zisky reinvestovat, aby se jí povedlo obsadit na trhu pokud možno co největší tržní podíl. Jakmile skončí doba růstu a společnost se dostane do standardní fáze konstantní ziskovosti, začíná obvykle část vytvořeného zisku vyplácet svým akcionářům ve formě dividend.

Návratnost investice do akcií sestává z kapitálového zhodnocení a z dividendového výnosu. Podle toho, na kterou část zhodnocení se investor zaměřuje, lze rozdělit společnosti na růstové – roste hlavně kapitálové zhodnocení akcie, a na dividendové – pro investora není až tak důležité jak velké je kapitálové zhodnocení, ale důležitá je konstantní, případně rostoucí výše vyplácených dividend. Pokud společnost dividendu přestane vyplácet, je to obvykle první varování, že něco není v pořádku. Případně se může investor zaměřit na celkový výnos, to je maximalizaci kapitálového výnosu akcie + výše vyplácených dividend.

Zaměření na dividendový výnos je vhodné hlavně pro investory v důchodu, kteří svoje důchodová portfolia převádějí na takové akcie, od kterých se dá očekávat pravidelná vysoká a stále rostoucí výše výplaty dividend.

Při hodnocení dividendově orientovaných společností je třeba se zaměřit na to, jak společnost vyplácela dividendy v minulosti, zda docházelo, nebo nedocházelo k poklesu výplaty dividend, zda se výše dividendového výnosu pravidelně zvyšovala, případně jak dlouhou historii vyplácených dividend společnost má.

Za vhodné dividendové akcie lze považovat téměř všechny společnosti z indexu Dow Jones. Případně lze nalézt vhodné kandidáty v našem seznamu S&P, případně v seznamech vedených soukromými investory.

Dividendový výnos má výhodu pravidelné výplaty peněžních částek bez ohledu na to, jaká je momentálně cena akcií. Pokud firma vyplácí dividendy pravidelně, není důležité, jestli cena akcie roste, nebo se momentálně propadla o 20, či více procent.


Podobná témata
dividendy

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

3 preferované dividendové akcie od veterána trhů, který řídí 18 miliardový akciový fond

Nakonec se ukazuje, že tento rok bude pro americký akciový trh skvělý, i když to na začátku roku vůbec nevypadalo. Investoři, kteří se obyčejně orientovali na dluhopisy, houfně přešli do akciového trhu, protože výnosy dluhopisů jsou naprosto směšné a tak není divu, že našli aktivum s vyšším výnosem.Čti více

Co se stalo na zasedání ECB?

Na zasedání ECB minulý čtvrtek investoři očekávali, že Mario Draghi oznámí rozsah kvantitativního uvolňování po březnu 2017. Draghi ale nenabídl jasný pohled, jen naznačil rozsah nákupu dluhopisů.

Pokud nepřijmete uprchlíky, přestaneme posílat peníze do rozpočtu EU, vzkazuje italský premiér

Italský premiér Matteo Renzi pohrozil Evropské unii, že jeho země přestane platit do unijního rozpočtu, pokud jí státy EU nepomůžou s uprchlíky. Informovala o tom agentura AFP.

Aktuální technické úrovně pro měnový pár USD/JPY

Na které technické úrovně na páru USD/JPY měli dát forex obchodníci dobrý pozor?

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.