Dividendy redukují vysoké přebytky na běžném účtu, korunu však neoslabují

13.06.2016 | 12:21 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Rekordní výsledky bilance zahraničního obchodu dnes potvrdila statistika běžného účtu. Nicméně vysoký odliv dividend stlačil její přebytek blízko k nule. Ukazuje se, že ani vysoké dividendy nedokážou odtrhnout korunu na větší vzdálenost od kurzového závazku. Nicméně hlavní dividendová sezóna bude trvat ještě dva až tři měsíce. Poté by se běžný účet měl vrátit k vyšším přebytkům. I ČNB tak bude muset být na trhu aktivnější, než byla v dubnu, kdy skoupila likviditu přibližně za 400 mil. EUR.  

 

Běžný účet platební bilance nezopakoval dobré výsledky z přechozích měsíců, když skončil v přebytku pouze 0,9 mld. CZK. Za zhoršením stál zejména odliv dividend ve výši 28,8 mld. CZK. Ten byl kompenzován pokračujícím dobrým výkonem zahraničního obchodu, když bilance se zbožím a službami vykázala aktivní saldo dosahující 36,5 mld. CZK. Převody mezi ČR a EU byly v dubnu marginální.

Kumulativní bilance za posledních dvanáct měsíců se v dubnu mírně snížila na 43,9 mld. CZK, což odpovídá 1,0 % HDP.  Oproti stejnému období o rok dříve se zvýšil přebytek v obchodu se službami. Na druhé straně se prohlubuje deficit obou důchodových bilancí. Za jejich zhoršením částečně stojí i nižší převody z rozpočtu EU.    

Na finančním účtu byl zaznamenán příliv kapitálu do české ekonomiky ve výši 21,5 mld. CZK. Po delší době jsme zaznamenali větší příliv zahraničních investic do Česka.  V dubnu přitekly v objemu 27,3 mld. CZK z čehož 6,8 mld. dosáhlo saldo reinvestovaného zisku.

Přebytek na běžném účtu bude i v nadcházejících měsících brzdit dividendová sezóna. Odliv dividend budou kompenzovat silné přebytky zahraničního obchodu, který těží z rostoucí poptávky po autech v eurozóně a stále nízkých cen komodit. I přes vyplácené dividendy nemá koruna tendenci výrazně oslabovat. Od hladiny kurzového závazku by ji tak mohl dostat pouze velký šok v zahraničí. Takovým by mohlo být odhlasování odchodu Velké Británie z EU. Referendum o této otázce se bude konat 23. června.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
dividendy, česká ekonomika, bežný účet platební bilance

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

3 preferované dividendové akcie od veterána trhů, který řídí 18 miliardový akciový fond

Nakonec se ukazuje, že tento rok bude pro americký akciový trh skvělý, i když to na začátku roku vůbec nevypadalo. Investoři, kteří se obyčejně orientovali na dluhopisy, houfně přešli do akciového trhu, protože výnosy dluhopisů jsou naprosto směšné a tak není divu, že našli aktivum s vyšším výnosem.

Akcie čtyř společností s dividendami nad 9 procent a ratingem "buy"

Pakliže jsou investoři ochotni více riskovat, může pro ně být dobrou volbou právě nákup níže uvedených akcií, které jsou analytiky ohodnoceny na "buy", nabízejí vyšší dividendy a zároveň nevylučují budoucí růst. Dobrou zprávou je, že i při postranním obchodování mohou investoři stále ještě těžit ze silných dividendových výnosů. Takže jaké akcie to jsou...?Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.