Dobrá data z reálné ekonomiky zastínila nízká inflace

13.06.2016 08:24 | fa ra | Diskuze

Kurz české měny proti euru se po celý minulý týden držel velmi blízko hranice kurzového závazku. Nepatrně se oddálil ve čtvrtek, kdy byla zveřejněna data o vývoji spotřebitelských cen, ale i tak se kurz CZK/EUR nedostal nad 27,04.

Foto: Web4Trader

Polský zlotý v průběhu první poloviny týdne posiloval, ale ve čtvrtek se odrazil od úrovně 4,32 PLN/EUR a své zisky na koci týdne částečně korigoval. V oslabování mu pomohl i výrok polského vicepremiéra Morawieckiho, který prohlásil, že by byl znepokojen, pokud by polská měna rapidně posilovala. Velmi podobný vývoj sledoval kurz polského zlotého, který také v první polovině týdne získával, aby se ve středu odrazil od hladiny 310 HUF/EUR a týden zakončil blízko hladiny 311,5 HUF/EUR.Data z české reálné ekonomiky stále ukazují na slušnou kondiciÚdaje zveřejněné v pondělí potvrdily velmi dobrou situaci domácností. Průměrná reálná měsíční mzda se v prvním čtvrtletí zvýšila o 3,9 %, což představuje nejrychlejší tempo od začátku krize v roce 2009. Rostoucí mzdy a klesající nezaměstnanost se projevuje ve zvyšování nákupního apetitu domácností. Maloobchodní tržby bez aut v dubnu v souladu s naším očekáváním vzrostly o 4,9 % y/y a prodeje automobilů přidaly silných 15,8 %.

Kondice automobilového se projevila jak v dubnové statistice zahraničního obchodu, tak v číslech z průmyslu. Bilance zahraničního obchodu dosáhla 23,6 mld. CZK, což je vůbec nejlepší dubnový výsledek v historii. Bilanci podpořily hlavně vývozy dopravních prostředků a nižší dovozy (v nominálním vyjádření) minerálních látek. I přes dobrá čísla z průmyslu je zřejmé, že ekonomika zpomaluje. Podíl nezaměstnaných za květen sice klesnul o 0,3 pb na 5,4 %, ale skoro celý pokles šel na vrub sezónnosti. Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti ubrala pouze jednu setinu procentního bodu. Po očištění o kalendářní efekty neroste ani počet volných pracovních pozic.


Inflace se znovu přiblížila nuleMeziroční růst českých spotřebitelských se v květnu propadl na 0,1 %. Za snížením inflace stálo zejména zlevnění plynu pro končené spotřebitele, ale přispěla i korekce růstu cen alkoholických nápojů a oblečení. Z pohledu ČNB byl v souladu s jejich předpoklady nejenom celkový výsledek, ale i struktura cenového vývoje. Ani tak ale není důvod pro to, aby se centrální bankéři z tohoto vývoje nějak radovali. Nic by to však nemělo měnit na očekávání ukončení režimu kurzového závazku. Jeho načasování ČNB vidí v polovině příštího roku, my v Q3 17. Nízká inflace mírně snížila tlak na kurzový závazek. Nicméně tento tlak ani v současnosti není výrazný. V dubnu ČNB skoupila pouze 400 mil. EUR (10 mld. CZK), což je množství, které centrální bankéřům vrásky na čele nedělá.

Tento týden ještě budou zveřejněna další data z české ekonomiky, nicméně ta už nebudou přitahovat takovou pozornost. Dnešní údaje by měly ukázat, že vnější rovnováha české ekonomiky je stále silná, když by běžný účet platební bilance měl podle našeho odhadu vykázat přebytek ve výši 21,4 mld. CZK. Ceny v průmyslu by měly zaznamenat druhý meziměsíční růst v řadě, i když jejich meziroční dynamika zůstane hluboce záporná.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
čnb, kurzy měn, eur/czk, eur/pln, eur/huf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Dobrá data z amerického trhu práce dále podpoří zvýšení sazeb Fedu

Dnes přichází na řadu nejdůležitější indikátory tohoto týdne, údaje z trhu práce v USA. Trh očekává dobré statistiky, které potvrdí směřování Fedu ke zvýšení sazeb na příštím zasedání za dva týdny.

Ilustrační foto

Předstihové indikátory ukazují na dobrou kondici

Po včerejších údajích o cenách se dnes na obou březích Atlantiku dočkáme předstihových indikátorů. Americký ISM by si měl mírně pohoršit, zatímco PMI z eurozóny by měl potvrdit velmi dobrý výsledek, který již představily předběžné odhady. Na devizové trhy by to tak mělo přinést klid před zítřejším zveřejněním údajů z trhu práce.

Ilustrační foto

Black Friday jsou vánoční prodejní akce ale ne výprodej na finančních trzích

Dnešní černý pátek se vztahuje na tradiční předvánoční prodejní akce a s pádem na finančních trzích nebude mít nic společného. Dnešní nálada bude totiž na trzích poklidná.Čti více

Výhled na příští týden v kostce: V pondělí začne vyhodnocování víkendového referenda v Itálii

Příští týden začne ihned v pondělí vyhodnocováním víkendového referenda v Itálii. Jen připomínáme, že Italové budou v referendu schvalovat současnou vládní politiku.

Ilustrační foto

Ozvěny trhu: Akciovým trhům svítí zelená

Pohled analytiků Komerční banky na vývoj akciových trhů v příštím roce.

USA zablokovaly prodej americké filiálky německé technologické firmy Aixtron Číňanům

Spojené státy zablokovaly prodej americké filiálky německé technologické firmy Aixtron čínskému fondu Fujian Grand Chip Investment Fund.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.