Dojde ke zpřísnění podmínek vysokofrekvenčního obchodování v USA?

25.11.2015 | 20:53 | wa pe | Diskuze

Vysokofrekvenční obchodování a další formy obchodování založené na pokročilé počítačové technologii v posledních letech výrazně zamíchaly se situací na mnoha především derivátových burzách. Někteří odborníci jsou přesvědčeni, že vyšší míra dohledu a regulace bude nevyhnutelná.

 Ilustrační foto, Gerd Altmann

Komise pro obchodování s komoditami (CFTC) v úterý navrhla registrační standardy, které ovlivní přibližně 100 firem zabývajících se obchodováním za použití komplexních algoritmů či mikrovlnné technologie. Mezi těmito firmami je možné, že se objeví i firma RSJ miliardáře Karla Janečka. Registrační pravidla a další navržené kontrolní mechanismy by měly CFTC napomoci v monitorování automatických aktivit, které na některých derivátových trzích představují až tři čtvrtiny veškerého objemu obchodů, avšak nepodléhají klíčovým vládním opatřením k omezení rizik.

Narušení trhů, jakým byly například pád akcií v dubnu 2010 a výkyvy obligací přibližně před rokem, zpochybnily jejich stabilitu a rozvířily debatu nad možnostmi regulace. CFTC se v minulých dvou letech zabývala analýzou možných dopadů na finanční sektor v případě zavedení nových pravidel pro obchodování, při kterém dochází k zadávání tisíců a tisíců nákupních a prodejních příkazů ve zlomcích sekundy.

Návrhy komise budou podrobeny veřejné kritice a pravděpodobně povedou ke snaze zainteresovaných lobovat za své zájmy. Předseda CFTC Timothy Massad prohlásil, že cílem opatření není omezit automatické obchodování, ale spíše se má jednat o prevenci rizik, které by mohly poškodit trhy a podkopat důvěru investorů.

 

Kontrolní mechanismy a nouzové vypínače

Na veřejném zasedání CFTC v úterý byly zdůrazňovány přínosy automatického obchodování, zároveň zde však byla evidentní snaha najít kontrolní mechanismy, které by trhy ochránily před možným zhroucením. Mnozí odborníci jsou skeptičtí v otázce do jaké míry se může Komisi podařit rychle a účinně automatické obchodování regulovat a neutralizovat jeho rizikové faktory.

Jistého odporu se chystané kroky CFTC již setkaly u zástupců soukromých obchodníků, na které by měla opatření především cílit. Tvrdí, že registrační standardy by měly být určovány jednotlivými burzami derivátů, spíše nežli CFTC.

Plány komise počítají s nouzovými opatřeními, které by automaticky obchodující firmy musely zavést. Především je to okamžité zastavení obchodů, které by mohly narušit trhy. Firmy by musely podávat výroční zprávy o kontrole rizik a držet záznamy o svých obchodních algoritmech.

Opatření komise by také vyžadovalo zřízení jakýchsi archivů počítačového kódu, který tvoří elektronické obchodní systémy těchto firem. To by CFTC zjednodušilo kontrolu obchodních algoritmů a umožnilo identifikovat jejich roli v selhání trhů. V této věci došlo na setkání CFTC k bouřlivé debatě, jelikož obchodní kód obsahuje mnohá tajemství a obchodní strategie firem, které pravděpodobně nebudou ochotny sdílet.

V současné době je jedinou možností jak se dostat k těmto citlivým datům soudní řízení. panují obavy, zdali se státním úřadům podaří zabránit úniku těchto citlivých dat například prostřednictvím kyberútoků.

CFTC má také v úmyslu zprůhlednit motivační programy burz jako například CME Group Inc. a Intercontinental Exchange Inc., které se jimi snaží rozdmýchat obchodování s deriváty. Komise uvedla, že tyto programy mohou zapříčiňovat zbytečně velké objemy obchodování.

Samostatná část návrhů se pak zaměřuje na omezení počtu případů, kdy jedna z vysokofrekvenčních obchodních firem skončí na obou stranách kontraktu. Tato praktika přišla pod drobnohled regulátorů v souvislosti výkyvy hodnoty obligací v říjnu roku 2014. Burzy by byly povinny publikovat čtvrtletní statistiky objemu samoobchodování.


Podobná témata
opce, automatické obchodní systémy, vysokofrekvenční obchodování, deriváty, usa

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Aktuální opční strategie pro obchodování na měnovém páru EUR/USD z dílny analytiků Societe Generale

Analytici ze Societe Generale ve své poslední zprávě doporučují obchodovat další vývoj na měnovém páru EUR/USD prostřednictvím opcí.

Skupina WSM expanduje: Ovládla dodavatele likvidity pro forexové obchodníky i obchodní platformu VT Systems

Jiří Kubíček, mezinárodní podnikatel a hlavní investor do řady celosvětově uznávaných firem, strategicky investuje do systémů a technologií pro elektronické obchodování.

Jeden ze světových hráčů na poli vysokofrekvenčního obchodování poodhalil roušku měnícího se Wall Street

Jedna z top společností vysokofrekvenčního obchodování spojuje své síly s největší investiční bankou světa, JPMorgan.Čti více

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.