Dolar posiloval sedmý den v řadě

23.02.2016 | 08:42 | fa ra | Diskuze

Americký dolar včera proti společné evropské měně znovu získával. Polepšil si přibližně o tři čtvrtiny procenta a dnes ráno otevírá své evropské obchodování přibližně na úrovni 1,104 USD/EUR. Euro včera nepodpořilo zveřejnění PMI, když pokles francouzského i německého indexu s sebou stáhnul i kompozitní indikátor za celou eurozónu.

Foto: Public Domain

Jednotlivé složky však nadále ukazují na slušnou domácí poptávku, když index ve službách zůstává relativně vysoko, zatímco důvěra v průmyslu klesá, což indikuje zhoršující se podmínky na exportních trzích. I když se PMI eurozóny posunul na své roční minimum, tak stále indikuje růst ekonomiky o 0,3 0,35 % q/q.

Ráno již přišly údaje o struktuře německého HDP za poslední čtvrtletí 2015. Růst byl tažen domácí spotřebou a příjemně překvapila investiční aktivita. Neobvykle teplé počasí prospělo investicím ve stavebnictví. Zahraniční obchod vykázal záporný příspěvek, když exporty klesly, zatímco dovozy rostly ještě rychleji, než trhy očekávaly. Podobné trendy by měly přetrvat i na začátku letošního roku. Německou ekonomiku potáhnou spotřebitelé, zatímco exporty a investice budou nadále slabší. Tuto situaci by měl potvrdit i Ifo index, který by měl doznat zhoršení ve složce hodnotící současnou situaci i ve složce očekávání.

Ve Spojených státech budou zveřejněna data z o cenách nemovitostí ve dvaceti největších městech. Ty by měly zaznamenat růst o 1,2 %, což by byla nejsilnější dynamika od dubna 2013. Zvyšovat by se měla i americká spotřebitelská důvěra. Podmínky na trhu práce zůstávají příznivé a ceny pohonných hmot se ještě propadly. To by mělo spotřebitelské důvěře pomoct na její pětiměsíční maximum.

Indikátory důvěry tak dokreslují současnou situaci na trzích. Americká ekonomika sice zpomaluje, ale i přes nepříznivé vlivy z vnějšku si udržuje slušnou růstovou dynamiku. Evropské indikátory důvěry se zhoršují a indikují tak slabší růst na začátku letošního roku. To se odráží i v předpokladech ohledně měnové politiky. Ve Spojených státech očekáváme tento rok další zvýšení sazeb, zatímco ECB bude měnovou politiku dále uvolňovat. Můžeme tedy očekávat posilování dolaru proti euru.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
německo, hdp, pmi, německá ekonomika, eur/usd, forex

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Zaměřeno na: Podnikatelská důvěra v Německu na mnohaletých maximech

Jaké jsou důvody zveřejněných výsledků insitutu Ifo?

Německé a francouzské indikátory podnikatelské důvěry se dále zlepší

Analytici KB očekávají, že dnešní čísla německého Ifo indexu podnikatelské důvěry a obdobného francouzského ukazatele potvrdí i ve světle včerejších PMI příznivý vsup eurozóny do závěrečného čtvrtletí.Čti více

Federální soud kývl na navržené vyrovnání automobilky Volkswagen v aféře Dieselgate

Americký federální soudce Charles Breyer dnes schválil dohodu o urovnání Volkswagenu s americkými úřady a 475.000 majiteli naftových vozů automobilky kvůli skandálu s obcházením emisních testů v rekordní výši 14,7 miliardy USD (364,8 miliardy Kč).

Google kupuje další startup zaměřený na rozšířenou a virtuální realitu

Společnost Google (GOOG, GOOGL) se v poslední době intenzivně zaměřuje na know-how v oblasti virtuální a rozšířené reality.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.