Dolar tento týden otevírá překvapivě slabší

20.06.2016 | 08:41 | fa ra | Diskuze

Kurz hlavního měnového páru byl minulý týden poměrně volatilní. Trhy sužuje nejistota ohledně britského referenda o setrvání v EU. Tato nejistota ovlivňovala obchodování po celý týden a každá nová zpráva ohledně hlasování s kurzem zahýbala.

Foto: 401(K) 2012

Poslední průzkumy ukazují, že převažují zastánci setrvání Velké Británie v EU. To naznačují i kurzy sázkových kanceláří. Nicméně výsledek bude podle nás velmi těsný a obchodování na devizovém trhu bude ovlivňovat i tento týden. Euro dnes evropské obchodování otevírá silnější na hladině 1,137 EUR/USD, kam se vyšplhalo v asijské seanci.

Ekonomický kalendář v minulém týdnu byl zaplněn zejména událostmi v USA. Potěšila statistika maloobchodní tržeb, která ukázala na růst silnější, než očekávala většina analytiků. Ani tento údaj však nepřesvědčil americké centrální bankéře, aby změnili nastavení měnové politiky. Úrokové sazby tak i po zasedání v minulém týdnu zůstaly beze změny. Směrem dolů se navíc posunula očekávaná mediánová trajektorie úrokových sazeb. Z jednoho na šest vzrostl počet centrálních bankéřů, kteří očekávají pouze jedno zvýšení v letošním roce. Pohled Fedu se tak přiblížil očekávání ekonomů SG, kteří letos předpokládají zvýšení sazeb pouze na prosincovém zasedání.

V Evropě se znovu projednávala situace v Řecku. Rada guvernérů ESM schválila dohodu Euroskupiny a uvolnila 10,3 mld. EUR ze záchranného balíku pro Řecko. Alespoň krátkodobě tak byly vyřešeny problémy s Řeckem. Nicméně dlouhodobé řešení je zatím v nedohlednu.

Ekonomickému kalendáři tento týden budou dominovat zejména politické události v Evropě, které přispívají k nejistotě na finančních trzích. Největší je výše zmíněné britské referendum, ale přidají se ještě nové volby ve Španělsku a rozhodnutí německého ústavního soudu o legálnosti programu OMT. Ekonomové SG se domnívají, že pro německý ústavní soud bude velmi obtížné uznat program OMT plně v souladu s německou ústavou. Z dat nás tento týden čeká celá řada indikátorů důvěry za eurozónu, ale i za jednotlivé země. Podnikatelská důvěra (PMI, ZEW, IFO, INSEE) byla podle ekonomů SG ovlivněna nervozitou ohledně britského referenda, zatímco spotřebitelská důvěra by podle indikátoru EK měla pozvolně růst.

Americká data by podle ekonomů SG měla tento týden zklamat. Prodeje nových nemovitostí by se v květnu měly meziměsíčně propadnout o 11,1 % a částečně tak zkorigovat svůj dubnový růst a propad o 2,8 % by měly zaznamenat i objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
ekonomika, eur/usd

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Klidnější den před zítřejším zasedáním ECB

Globální ekonomický kalendář je dnes z pohledu finančních trhů spíše nezajímavý. Pozornost může vzbudit snad jedině Béžová kniha Fedu.Čti více

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Polsko posílí v automobilovém průmyslu díky chystaným investicím Toyota Motor

Největší japonská automobilka Toyota Motor plánuje investovat do nových výrobních linek v Polsku do roku 2018 celkem 650 milionů zlotých (asi čtyři miliardy Kč).

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.