Draghi přesvědčuje trhy

26.04.2016 | 16:47 | Swissquote Ltd | Diskuze

Zasedání ECB 21. dubna bylo podle očekávání jasným zklamáním, nebyly oznámeny žádné změny monetární politiky. Tempo programu kvantitativního uvolňování se nezvýšilo, drží se na 80 miliardách euro měsíčně a úrokové míry zůstávají nezměněné (hlavní refinancující na 0%, depozitní sazba na -0,4% a úvěrová sazba 0,25%). Většina z následující tiskové konference představovala slovní intervenci na získání důvěry pro politiku ECB.

Foto: Public Domain

Prezident ECB Mario Draghi také potvrdil kritiku německých stratégů, podle kterých to povede ke zpoždění v dosahování cílů monetární politiky a "proto je potřeba daleko výraznější expanze". Mezi Německem a ECB narůstá napětí ohledně současné monetární politiky této evropské instituce. Německo je přesvědčeno, že kvantitativní uvolňování a nízké úrokové sazby ničí jeho ekonomiku a to, co by mohlo být dobré pro Evropu, není nakonec výhodné pro ně, protože oni jsou vystaveni nejtěžšímu náporu. Z našeho pohledu jsou německé obavy zcela oprávněné a o současné monetární politice by se skutečně mělo debatovat.

 

 

Inflace eurozóny by měla zůstat nízká

Draghi se také zmínil, že cesta k cílové inflaci zabere delší dobu. Tato cesta je bezesporu velmi spletitá a bývalý bankéř Goldman Sachs dodal, že inflace by se mohla před návratem do kladné polohy ocitnout v záporné oblasti. Znamená to, že letos se nedosáhne žádných pozitivních výsledků? Draghi se snaží získat důvěru v monetární politiku ECB i přesto, že krátkodobě / středědobě nás zřejmě čekají nepříznivé výsledky.

 

Klíčová je důvěryhodnost

Mario Draghi po zbytek tiskové konference kličkoval mezi podporou důvěryhodnosti centrální banky a posílením sestupného tlaku na jednotnou měnu. Například vyjádření přílišných obav z brexitu by tlačilo euro dolů, ale zároveň by ovlivnilo důvěryhodnost ECB a vytvořilo zbytečnou volatilitu. Proto se snažil nezajít příliš daleko do podrobností ohledně monetární politiky rozšiřování a obav o ekonomický výhled Evropy. Kvantitativní uvolňování není proto aktuální cestou a krátkodobě bychom neměli zažít ani FX intervenci.

Objevují se pochyby a důkladné zkoumání, protože zásahy ECB zřejmě nevedou k vyššímu růstu a inflaci. Důvěryhodnost této instituce ale zůstává značná... ale jak dlouho to ještě vydrží? Příští týden se koná zasedání FOMC a jsme přesvědčeni, že trhy projeví nespokojenost s americkou monetární politikou. Ohledně měny zůstáváme u EURUSD býčí, protože obnovený mírný postoj Fedu přidá vzestupný tlak a pár zamíří k úrovni 1,20.

 

Swissquote

Zdroj:www.swissquote.cz

Podobná témata
ecb, fed, mario draghi, eur/usd, swissquote

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.Čti více

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.