Dramatický pokles měny a růst inflace v Mosambiku

16.12.2015 | 09:23 | wa pe | Diskuze

Centrální banka Mosambiku přikročila k razantnímu zvýšení základních úrokových sazeb ve snaze omezit inflaci.

Foto: Gerd Altmannn

 

Inflace v jedné z nejchudších zemí na světě vystoupala z květnových 1,3 % na 6,3 % v listopadu. Mosambický metical (MZN) ztratil proti dolaru 36 %. Hůře si z afrických měn tento rok vedla už jen zambijská kwacha (ZMK).

Centrální banka v pondělí ohlásila, že zvýšila úrokové sazby z 1,5 % na 9,75 %. Od dramatického zvýšení sazeb si slibuje zastavení pádu měny na devizových trzích a roztočení inflační spirály v příštím roce, uvedla agentura Bloomberg.

Na území Mosambiku se nachází velká naleziště zemního plynu nalezené v roce 2012 a mimoto také naleziště železné rudy. V současné době však pracuje přes 80 % populace v zemědělství.

 

Zdroj:Bloomberg

Podobná témata
zemní plyn, inflace, železná ruda, mosambik, kwacha, metical, forex

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Klidnější den před zítřejším zasedáním ECB

Globální ekonomický kalendář je dnes z pohledu finančních trhů spíše nezajímavý. Pozornost může vzbudit snad jedině Béžová kniha Fedu.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.