Důležité události z tohoto týdne: Fed, výsledky, bankovní rada ČNB

21.05.2016 07:54 | fa ra | Diskuze

Překvapivý zápis z posledního zasedání Fedu byl jednou z hlavních kurzotvorných informací uplynulého týdne. Centrální bankéři USA vyjádřili svůj nesouhlas s tím, jak trh vnímá jejich (ne)připravenost potenciálně zvýšit sazby a to případně již na nadcházejícím červnovém zasedání.

Foto: Web4Trader

Zápisem a i komentáři některých členů Fedu se pravděpodobnost červnového zvýšení amerických sazeb opětovně vrátila do hry. Konkrétně došlo k navýšení pravděpodobnosti červnového zvýšení z pondělních 4 % na pátečních 30 %. Především americké indexy pak zareagovaly negativně (k pátku propad o 1,6 % t/t na Dow Jones).  Domácí trh však byl nakonec výprodejům ušetřen a domácí index PX přidal 0,2 % na 875 bodů.

Z domácích informací jsme sledovali již úterní zveřejnění vybraných provozních dat Philip Morris ČR za 1Q16. Celkové konsolidované tržby meziročně vzrostly o 9,3 % na 2,5 mld. Kč. Pro nás největším pozitivním překvapením byl relativně silný růst objemu v ČR (+7,3 % r/r). Tržby za ČR vzrostly o 7,5 %. Slovensko rostlo objemově o 7,7 % a celkově o 8,8 % r/r. Důvodem byl očekávaný růst tržního podílu. Výrobní služby dle PMČR rovněž zaznamenaly nespecifikovaný růst. Titul zakončil týden na 13087 Kč (+3,3 % t/t).

Unipetrol zveřejnil, že kvůli mimořádné situaci v kralupské rafinérii je od 17. května v Kralupech zastaveno zpracování ropy. Neplánovaná odstávka by měla trvat týdny. Vzhledem k tomu bude omezena výroba také v litvínovské rafinérii a omezena bude výroba polypropylenu. Přesný dopad na hospodaření není zatím znám. Nicméně to negativním způsobem ovlivní hospodaření Unipetrolu. Titul zakončil páteční seanci na 174,5 Kč (-1,4 % t/t).

Akcie Moneta Money Bank byly s účinností od začátku pátečního obchodování zařazeny do několika indexů FTSE Russell. Mimo jiné Generální ředitel Monety Spurný pro HN uvedl, že v rámci strategie uvažují o rozšíření svých digitálních a webových služeb pro klienty i prostřednictvím akvizic. Jako možné cíle uvedl například společnosti Akcenta CZ, CCS či Klik pojištění. Současně nevyloučil budoucí rozšíření banky i mimo ČR. Zmíněny byly země jako Rakousko či Polsko. Titul zakončil aktivní týden na 74,5 Kč (-0,3 % t/t).

Neméně sledovanou informací bylo i zveřejnění nových jmen do bankovní rady ČNB. Konkrétně Miloš Zeman jmenoval novými členy bankovní rady ČNB Vojtěcha Bendu a Tomáše Nidetzkého. Vojtěch Benda patřil mezi spekulované kandidáty, v současnosti pracuje v ČNB jako poradce Jiřího Rusnoka a v minulosti pracoval jako hlavní ekonom ING. Tomáš Nidetzký je naopak nečekaná volba, dosud pracoval jako ředitel obchodu v pojišťovně NN (dříve ING). V bankovní radě nově jmenovaní nahradí guvernéra Miroslava Singera a Kamila Janáčka, kterým končí mandát na konci června.

Nejvíce klesající akcií týdne byla Stock Spirits (-2,4 % na 56 Kč). Na titulu se neobjevily žádné kurzotvorné informace. Jedná se zřejmě o technický pohyb. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Philip Morris ČR (+3,3 % na 13087 Kč). Společnost zveřejnila provozní data za 1Q16, která naší projekci pozitivně překvapila především zajímavým růstem objemu v ČR. Celkově byl však potvrzen nastolený pozitivní trend v růstu tržeb ve všech segmentech.

Zdroj:J&T

Podobná témata
fed, čnb, unipetrol, pegas nonwovens, pražská burza, philip morris čr

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Hospodářské výsledky Unipetrolu pod drobnohledem analytiků

Unipetrol dnes vykázal na první pohled poměrně solidní čísla, co se za nimi ale skrývá? Je na čase koupit akcie Unipetrolu nebo se jich raději zbavit?

Výsledky mateřské společnosti Unipetrolu, PKN Orlen překonaly očekávání

Zisk největší polské ropné společnosti PKN Orlen vzrostl ve třetím čtvrtletí o 92 procent a překonal očekávání.

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.Čti více

Obnovíme dodávky plynu na Ukrajinu, pokud dostaneme zaplaceno předem, prohlásil dnes Vladimir Putin

Rusko je připraveno kdykoli obnovit dodávky plynu Ukrajině, pokud Kyjev bude souhlasit s platbou předem. Na konferenci mezinárodního Valdajského diskusního klubu v jihoruském Soči to dnes prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Zlaté mince ČR, část pátá: Královský hrad Bezděz

Česká národní banka (ČNB) vydala zlatou pamětní minci s motivem královského hradu Bezděz. Je druhou z desetidílného cyklu, který je věnovaný významným českým a moravským hradům.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.