Ebola je v Africe na ústupu. Jak reagovaly biotechnologické a medicínské akcie?

15.01.2016 | 10:19 | wa pe | Diskuze

Od prosince 2013, kdy v Guineji došlo k prvním případům krvácivé horečky ebola, mediální panika a ojedinělá nakažení ve vyspělých západních státech podpořily akcie některých biotechnologických a medicínských společností na cestě vzhůru. Jak si však vedou nyní po ústupu nemoci?

Foto: Public Domain

 

Světová zdravotnická organizace (WHO) včera po 42 dnech bez prokázaného případu nakažení prohlásila epidemii eboly v Západní Africe oficiálně za skončenou. Uvedená doba nebyla zvolena náhodou, jelikož reprodukční cyklus viru eboly má inkubační dobu 21 dní. Po 42 dnech bez nového případu nakažení riziko dalšího šíření dramaticky klesá, i když nelze zcela vyloučit, píše ve své zprávě WHO. Epidemie si dle posledních statistik v letech 2014 a 2015 vyžádala život více jak 11 300 lidí.

Obavy z rozšíření nemoci ve Spojených státech vystřelily na konci září 2014 akcie některých společností kolmo vzhůru. Jednalo se především o firmy vyvíjející a produkující léky proti ebole, případně výrobce speciálních ochranných obleků (tzv. hazmat suits).

Některé z těchto firem si dodnes podržely zisky z tehdejší rally, jedná se například o Sarepta Therapeutics Inc. SRPT, jejíž akcie se stále drží 46 % nad úrovní před vypuknutím epidemie, Newlink Genetics Corp. NLNK s 18 % a především výrobce hazmat obleků Lakeland Industries Inc. LAKE, jež se může pochlubit 53 %.

Asi polovina společností, které na tehdejší rally vydělaly se dnes však obchoduje pod úrovněmi z konce září 2014. Mezi méně šťastné tituly patří například Alpha Pro Tech Ltd. APT, Versar Inc. VSR a biotechnologické BioCryst Pharmaceuticals Inc. BCRX a Arbutus Biopharma Corp. ABUS dříve známá jako Tekmira Pharmaceuticals Corp, která přesunula těžiště svého výzkumu na jiné nemoci.

Dnes bohužel zasáhla svět zpráva o novém případu nakažení ebolou v Sierra Leone. 

Zdroj:MW

Podobná témata
afrika, biotechnologie, ebola, medicína, vakcína, epidemie, who, usa, akcie

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Akcie U.S. Steel jsou pro investory, kteří mají pro strach uděláno

Podle prestižního investičního týdeníku Barron's by akcie U.S. Steel mohly do jednoho roku posílit až o 50 % a představují dobrou volbu pro odvážnější investory.

Špatně načasované investice nejsou dobrou zprávou pro akcie Caterpillar

Poté, co se vedení společnosti Caterpillar (NYSE:CAT) ujal v roce 2010 z pozice výkonného ředitele Doug Oberhelman, investoval do roku 2013 výrobních závodů a jejich zařízení skoro 10 miliard USD.Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.