ECB dnes ve znamení holubičí rétoriky

21.07.2016 | 07:40 | fa ra | Diskuze

Rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii se již začíná promítat do očekávání ekonomů, a to zejména pro růstové vyhlídky roku 2017. Podle posledního průzkumu Consensus Forecast se očekávání růstu britského hospodářství v příštím roce dramaticky snížila z původně očekávaných 2,1 % na pouhých 0,7 %.

Foto: Public Domain

Za konsensem se ovšem skrývají i odhady počítající s poklesem ekonomiky až o 1,3 %. Bank of England sice zatím nezasáhla, nicméně trhy jednoznačně připravila na srpové uvolnění měnové politiky.

A co ECB? Ta se k projednání měnové politiky sejde již dnes. Samozřejmě, že se očekávané výrazné zpomalení britské ekonomiky nemůže neodrazit ve vyhlídkách ekonomiky eurozóny. Aktuální konsensus pro rok 2017 počítá s růstem reálného HDP o 1,3 %, když ještě před měsícem to bylo 1,6 %. V tomto světle je více než pravděpodobné posílení holubičího tónu evropských centrálních bankéřů. Otázkou je ale, co mohou udělat více. Jak prezident ECB Mario Draghi často opakuje, míč je na straně vlád. Centrální banka může pouze poskytnout čas na provedení strukturálních reforem.

Uvolnění měnové politiky prostřednictvím snížení úrokových sazeb hlouběji do záporného teritoria je velmi nepravděpodobná varianta. Stále více se totiž začínají ukazovat rizika spojená s negativními nominálními sazbami, zejména z pohledu bankovního sektoru. Zbývá tedy úprava parametrů programu kvantitativního uvolňování. Jako nejpravděpodobnější se jeví odsunutí jeho konce za dosud plánovaný březen 2017, a to minimálně o půl roku.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
ecb, úrokové sazby, záporné úrokové sazby

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.Čti více

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.