ECB: QE nekončí

15.10.2016 | 09:33 | fa ra | Diskuze

Minulý týden byl kromě dramatického propadu libry zajímavý i vývoj na trhu dluhopisovém. Zatímco na krátkém konci výnosové křivky se ani zde ani v Německu nic nestalo - a ministr financí se tak na Twitteru mohl chlubit, že „díky důvěře investorů prodal 7 miliard dluhopisů za rekordně nejnižší výnos v historii České republiky“ – na dlouhém konci se výnosy v Německu vrátily nad nulu a v ČR nad 0,3 %, kde nebyly od poloviny srpna. Inflační data nová nebyla, takže tento pohyb, byť ne velký, musel mít jiný „důvod“.

Foto: Conseq

Ten však byl tak chatrný, že jeho jediným přínosem je to, že ukazuje, jak bezradný trh je a že po létech nekompromisního sesuvu výnosů se chytá jakéhokoliv stébla. Důvodem měly být neoficiální zprávy, které přinesla agentura Bloomberg, že se v rámci ECB vytvořil „neformální konsensus“ ohledně postupu ukončování programu odkupu aktiv: poté, co se o jeho ukončení rozhodne, bude takový program končit postupně, v měsíčních krocích po -10 mld. EUR. Jinými slovy, že ECB bude postupovat podobně jako FED, který ústy Bernankeho takový postup ohlásil v květnu 2013. Po něm pak americké desetileté výnosy vzrostly  za 6 týdnů o 1 p.b., takže se nabízí otázka, zda je na místě čekat něco podobného nyní i v Eurozóně.

Těžko. Zaprvé, dle zmíněných zvěstí se ECB nerozhodla, že k ukončování odkupu aktiv přistoupí, pouze, že pokud se rozhodne tak učinit, udělá to postupně. Ale jaká je to novinka?!! Přece nikdo soudný nemohl čekat, že by snad ECB kvantitativní uvolňování ukončila tak, že z 80 mld. EUR měsíčně v odkupovaných aktivech se okamžitě dostane na nulu! Zadruhé, jak pravděpodobné je, že s inflací motající se stále kolem nuly a s inflačními očekáváními jenom pár bazických hodí ECB již příští březen flintu do žita? Zatřetí, ani výhled inflace nenahrává brzkému začátku konce kvantitativního uvolňování: nezaměstnanost je stále dvouciferná, od dubna se nezlepšuje a ani samotná ECB nečeká dle své prognózy návrat inflace k cíli ani v roce 2018.

Neříkám, že další odkupy aktiv pomůžou (kam až má smysl ty výnosy stlačit?), ale vzhledem k tomu, že ECB je stále jediná, která pro to, aby inflace nezůstala pod cílem, něco dělá, těžko čekat předčasné a překotné změny v měnové politice. Výnosy jsou bezprecedentně nízko, to ano – ale ze strany ECB opakování května 2013 prostě nehrozí.  

Zdroj:Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a.s.

Podobná témata
dluhopisy, eur/usd

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Co se stalo na zasedání ECB?

Na zasedání ECB minulý čtvrtek investoři očekávali, že Mario Draghi oznámí rozsah kvantitativního uvolňování po březnu 2017. Draghi ale nenabídl jasný pohled, jen naznačil rozsah nákupu dluhopisů.

Německé a francouzské indikátory podnikatelské důvěry se dále zlepší

Analytici KB očekávají, že dnešní čísla německého Ifo indexu podnikatelské důvěry a obdobného francouzského ukazatele potvrdí i ve světle včerejších PMI příznivý vsup eurozóny do závěrečného čtvrtletí.

EUR / USD Týdenní výhled; Předpověď je stále medvědí

Pár EUR / USD byl minulý týden agresivně rozprodáván, otevřel dveře k dalšímu oslabení následující po rozhodném zlomu pod klíčovou úrovní podpory na 1.0950. Euro oproti dolaru předposlední říjnový týden vytvořilo tři po sobě jdoucí negativní týdny, což značí měsíční výkon až -3.34%.Čti více

Federální soud kývl na navržené vyrovnání automobilky Volkswagen v aféře Dieselgate

Americký federální soudce Charles Breyer dnes schválil dohodu o urovnání Volkswagenu s americkými úřady a 475.000 majiteli naftových vozů automobilky kvůli skandálu s obcházením emisních testů v rekordní výši 14,7 miliardy USD (364,8 miliardy Kč).

Google kupuje další startup zaměřený na rozšířenou a virtuální realitu

Společnost Google (GOOG, GOOGL) se v poslední době intenzivně zaměřuje na know-how v oblasti virtuální a rozšířené reality.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.