ECB: QE nekončí

15.10.2016 09:33 | fa ra | Diskuze

Minulý týden byl kromě dramatického propadu libry zajímavý i vývoj na trhu dluhopisovém. Zatímco na krátkém konci výnosové křivky se ani zde ani v Německu nic nestalo - a ministr financí se tak na Twitteru mohl chlubit, že „díky důvěře investorů prodal 7 miliard dluhopisů za rekordně nejnižší výnos v historii České republiky“ – na dlouhém konci se výnosy v Německu vrátily nad nulu a v ČR nad 0,3 %, kde nebyly od poloviny srpna. Inflační data nová nebyla, takže tento pohyb, byť ne velký, musel mít jiný „důvod“.

Foto: Conseq

Ten však byl tak chatrný, že jeho jediným přínosem je to, že ukazuje, jak bezradný trh je a že po létech nekompromisního sesuvu výnosů se chytá jakéhokoliv stébla. Důvodem měly být neoficiální zprávy, které přinesla agentura Bloomberg, že se v rámci ECB vytvořil „neformální konsensus“ ohledně postupu ukončování programu odkupu aktiv: poté, co se o jeho ukončení rozhodne, bude takový program končit postupně, v měsíčních krocích po -10 mld. EUR. Jinými slovy, že ECB bude postupovat podobně jako FED, který ústy Bernankeho takový postup ohlásil v květnu 2013. Po něm pak americké desetileté výnosy vzrostly  za 6 týdnů o 1 p.b., takže se nabízí otázka, zda je na místě čekat něco podobného nyní i v Eurozóně.

Těžko. Zaprvé, dle zmíněných zvěstí se ECB nerozhodla, že k ukončování odkupu aktiv přistoupí, pouze, že pokud se rozhodne tak učinit, udělá to postupně. Ale jaká je to novinka?!! Přece nikdo soudný nemohl čekat, že by snad ECB kvantitativní uvolňování ukončila tak, že z 80 mld. EUR měsíčně v odkupovaných aktivech se okamžitě dostane na nulu! Zadruhé, jak pravděpodobné je, že s inflací motající se stále kolem nuly a s inflačními očekáváními jenom pár bazických hodí ECB již příští březen flintu do žita? Zatřetí, ani výhled inflace nenahrává brzkému začátku konce kvantitativního uvolňování: nezaměstnanost je stále dvouciferná, od dubna se nezlepšuje a ani samotná ECB nečeká dle své prognózy návrat inflace k cíli ani v roce 2018.

Neříkám, že další odkupy aktiv pomůžou (kam až má smysl ty výnosy stlačit?), ale vzhledem k tomu, že ECB je stále jediná, která pro to, aby inflace nezůstala pod cílem, něco dělá, těžko čekat předčasné a překotné změny v měnové politice. Výnosy jsou bezprecedentně nízko, to ano – ale ze strany ECB opakování května 2013 prostě nehrozí.  

Zdroj:Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a.s.

Podobná témata
dluhopisy, eur/usd

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Budoucí vývoj eura závisí dle analytiků z Agricole na politických událostech i ECB

Podle analytiků z Credit Agricole je třeba v tuto chvíli  zaměřit svou pozornost především na italské ústavní referendum a na měnovou politiku ECB.

Ilustrační foto

Dobrá data z amerického trhu práce dále podpoří zvýšení sazeb Fedu

Dnes přichází na řadu nejdůležitější indikátory tohoto týdne, údaje z trhu práce v USA. Trh očekává dobré statistiky, které potvrdí směřování Fedu ke zvýšení sazeb na příštím zasedání za dva týdny.Čti více

Trumpovi poradci uklidňují AT&T a Time Warner ohledně plánované akvizice

Zvolený prezident Donald Trump byl ještě před volbami ostře proti chystané akvizici Time Warner (NYSE:TWX) ze strany telekomunikačního giganta AT&T (NYSE:T), to však po jeho nástupu do funkce nemusí být rozhodující, informuje deník Financial Times.

Twitter je podle analytika nejdůležitější sociální platformou

Analytik firmy Monness, Crespi, Hardt James Cakmak řekl, že Twitter je v porovnání s Facebookem mnohem demokratičtější platformou, která dává všem uživatelům a zdrojům zpráv stejný přístup k publiku.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.