ECB tento týden... Nečekejte příliš

06.09.2016 07:50 | Swissquote Ltd | Diskuze

Od britského referenda o brexitu uplynuly téměř tři měsíce a na hospodářské výsledky eurozóny to zřejmě nemá podstatný vliv.

Foto: Public Domain

Vzhledem k obecnému přesvědčení, že eurozóna se vyhnula kulce, se obáváme, že ECB upraví výhled jen nepatrně a sníží se pravděpodobnost rozšíření programu kvantitativního uvolňování. Očekáváme, že Draghi se rozhodne pro vyčkávací strategii založenou na dopadu rozhodnutí Fedu. Bez náhlých změn v ekonomickém výhledu Evropy se ECB se svým současným politickým mixem bude držet mimo hru. Ekonomické předpoklady ECB by se ale mohly posunout níž, aby odrážely méně optimistické dohodnuté výsledky. Očekávání výrazného růstového šoku snížilo očekávání růstu pro rok 2017 na 1% z 1,2% (2016 je beze změny na 1,6%), ale obavy jsou zatím neopodstatněné. Vzhledem k současnému výhledu růstu ECB 1,7% očekáváme mírnou úpravu na 1,4 - 1,5%.

Vzhledem k oslabenému euru politikou zvyšování sazeb Fedu by měnové konkurenční ocenění mohlo pomoci podpořit hlubší korekci. Inflace dál dělá ECB starosti, protože se setrvale drží na nízké úrovni. Debata ECB o důvodech nízké inflační dynamiky zažehla mnoho názorů, že program nákupu dluhopisů je hlavním důvodem dlouhodobého útlumu výhledu inflace. Přes směrem dolů upravený růst se obáváme, že inflace zůstane další dva roky beze změny. Politika ECB sestávající ze záporných úrokových sazeb, nákupu dluhopisů a neomezeného levného financování bank dosáhla pro evropskou ekonomiku dobrých výsledků. Pokud k tomu nedojde na tomto zasedání, je pravděpodobné, že ECB naznačí rozšíření programu nákupů v březnu 2017 (aby omezila nejistotu trhu).

Očekáváme, že ECB počká do s oznámením rozsáhlého rozšiřování kvantitativního uvolňování do prosincového zasedání. Zkombinuje ho s dalšími úpravami ekonomického výhledu. Do prosincového zasedání by se měly projevit dlouhodobé dopady brexitu.

Zdroj:www.swissquote.cz

Podobná témata
ecb, swissquote

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Den na finančních trzích podle KB

Ve světě nás dnes čeká série spíše druhořadých dat. Ve Spojených státech to bude důvěra v domácí ekonomiku a říjnové velkoobchodní zásoby. V eurozóně pak francouzská průmyslová produkce, která by mohla příjemně překvapit. V České republice bude zveřejněn vývoj listopadové inflace. Ta by měla díky růstu cen potravin vyskočit na 1,4 % y/y.

Dnešní zasedání ECB mělo za následek oslabení eura

Evropská měna smazala počáteční zisky a k americkému dolaru klesá o více než jedno procento.

Ilustrační foto

Co lze očekávat od dnešní ECB?

Evropská centrální banka (ECB) na dnešním zasedání svých guvernérů zřejmě dál prodlouží nákupy dluhopisů, jimiž podporuje hospodářský růst a snaží se v eurozóně podpořit inflaci. Doposud platilo, že ECB s nákupy skončí v březnu příštího roku.Čti více
Ilustrační foto

Co se očekává od dnešního setkání kartelu OPEC s nečleny?

Představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se dnes ve Vídni setkají se zástupci nečlenských zemí, aby dokončili jednání o globální dohodě na omezení těžby. Podle agentury Reuters půjde o první takovéto setkání od roku 2002.

Ilustrační foto

Uplynulý týden na akciových trzích: ECB, růst bankovního sektoru v Evropě, rekordy amerických akciových indexů

Uplynulý týden se investoři soustředili především na zasedání ECB a další vývoj programu QE.

Ilustrační foto

Americké burzy jedou jako dobře namazaný stroj, akciové indexy končí týden na rekordech

Akcie ve Spojených státech opět posílily na nové rekordy. Akcie tak pokračují v trendu vzestupu, který před měsícem nastartovalo vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.