ECB zřejmě v reakci na brexit upraví podmínky programu odkupu aktiv

21.07.2016 08:22 | fa ra | Diskuze

Ve středu byla volatilita na světových trzích nízká. To se projevilo i na vývoji kurzu eura s dolarem, který se obchodoval v úzkém pásmu kolem úrovně 1,10 USD/EUR. Důvodem pro malé pohyby byl jednak poloprázdný makroekonomický kalendář, ale i vyčkávání investorů před dnešním zasedáním Evropské centrální banky.

Foto: Web4Trader

ECB podle našeho odhadu především ujistí investory, že je připravena nadále podporovat ekonomiku i stabilitu trhů. Konkrétních kroků ale bude pravděpodobně jen poskrovnu. Předpokládáme, že ECB nesáhne ani ke snížení sazeb, ani k navýšení měsíčního objemu kvantitativního uvolňování (to je i konsenzus trhu). Očekáváme pouze technickou úpravu podmínek odkupu aktiv, konkrétně možnost nakupovat větší objem jednotlivých emisí dluhopisů. Stávající pravidla totiž můžou způsobit, že ECB nebude mít za pár měsíců co nakupovat. K tomu přispěl i propad výnosů po referendu o brexitu, protože větší výnos většího podíl státního dluhu se dostal pod úroveň -0,4 %, kde ECB nakupovat nemůže. Navýšením maximálního podílu ECB v jednotlivých dluhopisech může centrální banka naznačit, že kvantitativní uvolňování bude trvat déle, než dříve předpokládala (samotné prodloužení nákupů by měla ECB oznámit v září).

ECB tak pravděpodobně trhům naznačí, že je připravena držet velmi uvolněnou měnovou politiku po delší dobu. Jestli přijme nějaká další opatření, bude záviset především na míře zpomalení ekonomiky a vývoji inflace v příštích měsících a letech. Dalšímu snížení sazeb se ale bude chtít ECB podle našich předpokladů vyhnout, jelikož mají neblahý vliv na kondici bank a tak i na úvěrování ekonomiky.

Zároveň je důležité zmínit i dlouhodobý pohled prezidenta ECB Maria Draghiho: samotná měnová politika pomalu přestává účinkovat; země eurozóny potřebují především strukturální reformy, aby se opětovně nastartoval udržitelný ekonomický růst.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
ecb, ekonomika, eur/usd

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Budoucí vývoj eura závisí dle analytiků z Agricole na politických událostech i ECB

Podle analytiků z Credit Agricole je třeba v tuto chvíli  zaměřit svou pozornost především na italské ústavní referendum a na měnovou politiku ECB.

Ilustrační foto

Dobrá data z amerického trhu práce dále podpoří zvýšení sazeb Fedu

Dnes přichází na řadu nejdůležitější indikátory tohoto týdne, údaje z trhu práce v USA. Trh očekává dobré statistiky, které potvrdí směřování Fedu ke zvýšení sazeb na příštím zasedání za dva týdny.



Čti více

USA zablokovaly prodej americké filiálky německé technologické firmy Aixtron Číňanům

Spojené státy zablokovaly prodej americké filiálky německé technologické firmy Aixtron čínskému fondu Fujian Grand Chip Investment Fund.

Za celý týden si Dow Jonesův index připsal 0,1 procenta. Index S&P 500 však klesl o procento

Americké akcie včera uzavřely bez větších změn, zpráva o listopadovém vývoji na trhu práce ve Spojených státech neměla na obchodování výraznější vliv.

Analytici z JPMorgan sázejí na pokles u těchto akcií

Analytici často zveřejňují seznamy s akciemi, které zrovna doporučují koupit. Méně častými, o to více zajímavými, jsou však seznamy opačné, tedy ty s akciemi, kterých je radno se zbavit.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.