ECB zřejmě v reakci na brexit upraví podmínky programu odkupu aktiv

21.07.2016 | 08:22 | fa ra | Diskuze

Ve středu byla volatilita na světových trzích nízká. To se projevilo i na vývoji kurzu eura s dolarem, který se obchodoval v úzkém pásmu kolem úrovně 1,10 USD/EUR. Důvodem pro malé pohyby byl jednak poloprázdný makroekonomický kalendář, ale i vyčkávání investorů před dnešním zasedáním Evropské centrální banky.

Foto: Web4Trader

ECB podle našeho odhadu především ujistí investory, že je připravena nadále podporovat ekonomiku i stabilitu trhů. Konkrétních kroků ale bude pravděpodobně jen poskrovnu. Předpokládáme, že ECB nesáhne ani ke snížení sazeb, ani k navýšení měsíčního objemu kvantitativního uvolňování (to je i konsenzus trhu). Očekáváme pouze technickou úpravu podmínek odkupu aktiv, konkrétně možnost nakupovat větší objem jednotlivých emisí dluhopisů. Stávající pravidla totiž můžou způsobit, že ECB nebude mít za pár měsíců co nakupovat. K tomu přispěl i propad výnosů po referendu o brexitu, protože větší výnos většího podíl státního dluhu se dostal pod úroveň -0,4 %, kde ECB nakupovat nemůže. Navýšením maximálního podílu ECB v jednotlivých dluhopisech může centrální banka naznačit, že kvantitativní uvolňování bude trvat déle, než dříve předpokládala (samotné prodloužení nákupů by měla ECB oznámit v září).

ECB tak pravděpodobně trhům naznačí, že je připravena držet velmi uvolněnou měnovou politiku po delší dobu. Jestli přijme nějaká další opatření, bude záviset především na míře zpomalení ekonomiky a vývoji inflace v příštích měsících a letech. Dalšímu snížení sazeb se ale bude chtít ECB podle našich předpokladů vyhnout, jelikož mají neblahý vliv na kondici bank a tak i na úvěrování ekonomiky.

Zároveň je důležité zmínit i dlouhodobý pohled prezidenta ECB Maria Draghiho: samotná měnová politika pomalu přestává účinkovat; země eurozóny potřebují především strukturální reformy, aby se opětovně nastartoval udržitelný ekonomický růst.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
ecb, ekonomika, eur/usd

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.Čti více

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Polsko posílí v automobilovém průmyslu díky chystaným investicím Toyota Motor

Největší japonská automobilka Toyota Motor plánuje investovat do nových výrobních linek v Polsku do roku 2018 celkem 650 milionů zlotých (asi čtyři miliardy Kč).

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.