Elon Musk prožívá opravdu špatný rok

11.02.2016 | 10:58 | V Z | Diskuze

Technologický podnikatel Elon Musk prožívá opravdu strašný rok, tvrdí server Money.cnn. Přišel o více než 3 miliardy dolarů (na papíře) kvůli propadu cen akcií dvou společností, v nichž je největším podílníkem – výrobce elektromobilů Tesla Motors (TSLA) a alternativního poskytovatele energie SolarCity (SCTY)

Foto: Public Domain

 

Akcie společnosti Tesla, která ve středu po uzavření obchodování zveřejnila své výsledky, se letos propadly o více než 35 % kvůli obavám ze zpoždění výroby SUV Modelu X a strachu, že nízké ceny benzínu a nafty sníží poptávku po elektromobilech.

Musk je spoluzakladatelem, ředitelem a předsedou představenstva společnosti Tesla. Musk drží ve firmě 22 % podíl, jehož hodnota poklesla z 6,8 miliardy na začátku roku na nynějších ca. 4,4 miliardy dolarů.

Hodnota akcií společnosti SolarCity, která v úterý odpoledne vydala varování, že očekává za první čtvrtletí vyšší než původně odhadované ztráty i zpomalení tempa instalací solárních panelů, letos spadla o více než 60 %. Jen ve středu akcie ztratily 30 %.

Musk je hlavou SolarCity. Jeho bratranci Lyndon a Peter Riveovi jsou spoluzakladateli. Musk drží ve společnosti podíl ve výši 22 %. Hodnota jeho investice byla ke konci roku oceňována na téměř 1,1 miliardy dolarů. A nyní? Pouhých 390 milionů.

SolarCity loni v Nevadě narazila na velké problémy. Poté, co Nevadská komise pro veřejné zdroje energií rozhodla o ukončení podpory solárních zařízení, SolarCity uzavřela veškeré své elektrárny v tomto státě. Jde o špatnou zprávu, zvláště pokud by měly následovat další státy.

Navíc Muskova ztráta je Buffetovým ziskem. Věštec z Omahy, jak se Buffettovi přezdívá, vlastní prostřednictvím společnosti Berkshire Hathaway největší elektrárenskou společnost v Nevadě, NV Energy.

Slzy za Muska však nemusíte ronit příliš dlouho. Jeho celkový majetek se podle odhadů Bloombergu a Forbesu pohybuje v rozmezí 8,5 až 10,6 miliardy dolarů.

Musk přišel ke svému jmění jako spoluzakladatel platební společnosti PayPal a zakladatel soukromé aerokosmické společnosti SpaceX, která má podle indexu CB Insights hodnotu 12 miliard dolarů. Musk do SpaceX investoval 100 milionů dolarů.

Není však sporu, že už neplatí, že vše, čeho se Musk dotkne, se promění ve zlato, minimálně co se týče akcií. Investoři mají strach z jakýchkoli jen trochu rizikových kroků a zisk je mnohem důležitější než kult osobnosti.

Zdroj:money.cnn, redakce

Podobná témata
elon musk, warren buffett, tesla motors, scty, berkshire hathaway, tsla, spacex, solarcity corporatio

Líbil se vám tento článek?
+1 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Čti více

Evropská data, která budou tomuto týdnu dominovat, podpoří euro proti dolaru

Tento týden opanují data z Evropy. Inflace ve Francii a Německu by měla zrychlit. HDP ve Francii a Španělsku ukáže solidní tempo růstu, tak jako předstihové indikátory, které by už pro probíhající čtvrté čtvrtletí mělo indikovat růst HDP v eurozóně o 0,3 % q/q.

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.