Ethereum – kurz a nákup etherea – co zvážit?

ethereum-2

Kryptoměny, to rozhodně není jen bitcoin. Na trhu se jich nabízí celá řada a každý kryptoinvestor by se v nich určitě měl orientovat. Druhá největší kryptoměna, co do počtu uživatelů, nese název ethereum. Co je o ethereu důležité vědět a co zvážit před jeho nákupem?

Ethereum odstartovalo v létě 2015 s cílem rozšířit možnosti využití kryptoměn tak, aby zahrnovaly nejrůznější decentralizované aplikace nad rámec původního rozsahu bitcoinu – od finančních služeb a crowdfundingu až po nové organizační struktury.

Nativní kryptoměna ethereum (ETH) disponuje strukturou podobnou bitcoinu (BTC) při zabezpečení a údržbě sítě. Zároveň se používá také jako „plyn“ (gas) pro provádění transakcí prostřednictvím inteligentních smluv. Takto funguje bezpečnostní opatření na ochranu sítě před neefektivním kódem a útoky.

Aktuální kurz etherea a volatilita

Kryptoměny dominují novinovým titulkům, jenže pravdou je, že se stále jedná o vysoce volatilní aktivum. Obecně je rozumné s nimi ve svém portfoliu takto zacházet a počítat s vysokým rizikem, které stále je součástí světa kryptoměn.

V případě ETH investoři sledovali v minulosti obrovské cenové výkyvy:

  • V roce 2016 se pohyboval kurz ceny etherea zhruba mezi 5 a 15 dolary
  • Na začátku roku 2018 se kurz vyšplhal na téměř 1 500 dolarů
  • Jenže poté kurz etherea zahájil drtivou cestu dolů a do prosince 2018 klesl na méně než 100 dolarů

Nicméně, začátkem roku 2021 začalo ethereum raketově růst, až v listopadu dosáhlo svého dosavadního maxima: téměř 4700 dolarů za 1 ethereum.

Jak funguje platforma ethereum

Aplikace založené na platformě ethereum jsou vytvářeny pomocí tzv. chytrých smluv. Chytré smlouvy – stejně jako běžné papírové smlouvy – stanovují podmínky dohody mezi stranami.

Narozdíl od tradiční smlouvy se však chytré smlouvy automaticky vykonají, jakmile jsou podmínky splněny, aniž by kterákoli ze zúčastněných stran musela vědět, kdo je na druhé straně dohody – a bez potřeby jakéhokoli zprostředkovatele.

Ethereum je stejně jako bitcoin open source projekt, který nevlastní ani neprovozuje jediná osoba. Každý, kdo má připojení k internetu, může spustit uzel ethereum nebo se sítí komunikovat.

kurz-ethereum-5311679
Ethereum je druhou nejpopulárnější kryptoměnou; tou první je bitcoin.

Mezi oblíbené inovace založené na ethereu patří stablecoiny (které jsou navázány na dolar pomocí inteligentního kontraktu), decentralizované finanční aplikace (souhrnně označované jako DeFi) a další decentralizované aplikace (neboli dapps).

Jak koupit ethereum

Podobně jako jiné kryptoměny se ethereum nakupuje především prostřednictvím specializovaných kryptoměnových směnáren a burz.

Vzhledem k tomu, že ethereum je jednou z nejrozšířenějších kryptoměn, má člověk na výběr z mnoha možností. Existuje několik typů kryptoměnových burz:

  • Online burzovní makléři – nákup a prodej etherea u online makléře je jedním z nejjednodušších způsobů
  • Centralizované kryptografické burzy – ty jsou běžným způsobem, jak lidé nakupují kryptoměny. Centralizované burzy, jako je Coinbase nebo Binance, fungují jako prostředníci při prodeji a nákupu kryptoměn a mají obvykle větší výběr než platformy, které obchodují především s tradičními aktivy, jako jsou akcie. Pozor ovšem na Coinbase poplatky, které jsou jedny z nejvyšších.
  • Decentralizované burzy – decentralizovaná burza neboli DEX je v jistém smyslu nejvěrnějším způsobem obchodování s kryptoměnami, protože zde není žádná třetí strana. Centralizované burzy vyžadují po investorovi, aby mince nebo dolary pro obchodování vložil na obchodní účet.

Ethereum se dá koupit i jinými způsoby – například v kryptoměnových směnárnách. S těmi se ovšem obvykle pojí poměrně vysoké poplatky.

Investiční potenciál – co tvoří hodnotu etherea?

Co investor může na ethereum blockchainu dělat? Přestože je tato technologie stále velmi mladá a v mnoha ohledech zatím nepříliš vyzkoušená, tak lidé mohou ethereum používat k provozování „decentralizovaných aplikací“ neboli dapps.

  • Dapps v podstatě odstraňují prostředníky v odvětvích, kde prostředníci z velké části vždy existovali.
  • Místo prostředníků se dapps spoléhají na „chytré smlouvy“, které běží na platformě ethereum.
  • Chce-li investor aplikace používat, bude potřebovat ETH pro zaplacení nákladů na „plyn“ (gas) – měřítkem je výpočetní výkonu, který je potřeba ke spuštění aplikace.

Mezi příklady dapps patří např:

  • Přímé peer půjčky, které vydělávají na úrocích
  • Pojištění bez pojišťovny
  • Platby bez společnosti zpracovávající platby
  • Streamování hudby, při kterém jdou peníze přímo umělci, nikoli streamovací platformě nebo nahrávací společnosti
  • Aukce uměleckých děl bez dražebníka
  • Tržiště pro tokeny NFT
  • Online hry
  • Spolupráce na kódu bez centrálního serveru

Zjednodušeně řečeno, investicí do etherea investor sází na to, že lidé budou stále používat nové technologie založené na ethereu, jako jsou aplikace uvedené v seznamu výše. Tím by se měla zvýšit poptávka po ETH a to zvýší jeho hodnotu.

Jak ethereum zapadá do portfolia

Než investor začne uvažovat o tom, jak nakoupit ethereum, stojí za to se podívat na portfolio a zjistit, zda v něm má tato kryptoměna vůbec místo.

Obecně platí, že jádro vysoce diverzifikovaného portfolia by měla tvořit kombinace akciových podílových fondů (například indexových fondů a burzovně obchodovaných fondů – ETF), dluhopisů nebo dluhopisových fondů.

Nalezení správné kombinace těchto aktiv na základě osobní tolerance investora k riziku, časového plánu a investičních cílů se nazývá alokace aktiv. Než se člověk ponoří do alternativních aktiv, jako jsou kryptoměny, může být dobré ujistit se, že základy portfolia jsou optimální a že je dostatečně diverzifikované.

ethereum-aktualni-kurz-2664523
Ethereum se nejčastěji nakupuje na kryptoměnových burzách

Pokud však již investor má vysoce diverzifikované a vyvážené portfolio, kryptoměny jako je ETH představovat velmi zajímavou investiční příležitost.

Protože výkonnost kryptoměn obecně nekoreluje s výkonností akciového trhu, může přidání kryptoměn do mixu teoreticky fungovat jako polštář, pokud akciový trh klesne a trh s kryptoměnami zůstane relativně stabilní.

Volatilita kryptoměn je i přes potenciální výhody stále podstatným faktorem, který je třeba zvážit. Navíc je k dispozici pouze několik roků dat, na jejichž základě lze hledat korelace mezi kryptoměnami a tradičními trhy – je možné, že se současný trend může výrazně změnit.

Kolik ETH zakoupit

Základním pravidlem jakékoliv investice je, že by její hodnota nikdy neměla přesáhnout množství finančních prostředků, které si investor může dovolit ztratit. Člověk by měl vždy počítat s možností, že o investované prostředky zcela přijde.

Jedním ze způsobů pro určení správné výše ETH pro portfolio je uvažovat o něm jako o jakémkoli jiném rizikovém alternativním aktivu. Z této optiky se může investor rozhodnout alokovat malou část svého portfolia směrem ke kryptoměnám.

Aktiva jako kryptoměny by pro svou potenciální rizikovost a vysokou volatilitu v žádném případě neměla představovat páteřní složku investičního portfolia.

Ethereum peněženka a další způsoby uchovávání

I když je Ethereum digitálním aktivem, stále investor potřebuje způsob, jak jej bezpečně uložit. K tomu se obvykle využívají digitální kryptoměnové peněženky, které uchovávají soukromé klíče pro přístup k virtuálním měnám.

Některá online tržiště, která ethereum nabízejí, jej dokáží pro investora uložit; některá zase požadují vlastnění externí peněženky.

  • Úložiště na platformě – s peněženkou hostovanou brokerem nebo burzou se investor nemusí obávat ztráty soukromého klíče k peněžence nebo zapomenutí hesla. Naopak, broker nebo burza tyto informace ukládají za investora.
  • Kryptoměnové peněženky – jedná se o pokročilejší možnost, která však přináší určité výhody. Obecně není dobrý nápad držet na burzách po delší dobu velké částky; i když bezpečnost je už lepší než v počátcích kryptoměn, je potřeba mít na paměti, že historicky byly burzy častým cílem hackerů.

Výběr správného způsobu nákupu a držení ETH závisí na zkušenostech a preferencích konkrétního kryptoinvestora. Dále záleží na tom, kolik ETH plánuje koupit nebo držet. Je možné používat kombinaci výše uvedených metod.

Pro začátečníka může být nejlepší začít s kryptoměnovým brokerem nebo makléřem. Pak může zvážit, zda se nepropracuje k pokročilejším decentralizovaným platformám.

Rozhodnutí může být také ovlivněno tím, zda ethereum považuje investor za dlouhodobou investici, krátkodobý nákup nebo spekulativní sázku na volatilní aktivum.

Jak těžit ethereum

Ethereum se dá alternativně získávat také skrze takzvanou těžbu. Jedná se o proces zprostředkovávající transakce v rámci kryptoměnové sítě. Za validaci transakcí pak těžaři získávají odměnu v podobě určitého množství jednotek kryptoměny.

Pro těžbu kryptoměny je zapotřebí vlastnit hardware s dostatečným výpočetním výkonem – běžný osobní počítač nepostačí. Obvykle se používají specializovaná zařízení, kterým se říká minery.

Těžba etherea je energeticky náročný proces, který je provázen nemalými vstupními i provozními náklady. Je tedy bohužel nutné konstatovat, že amatérským těžařům se zpravidla nevyplatí.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang