EUR/CHF pod tlakem růstu obav z brexitu

14.10.2016 | 07:25 | fa ra | Diskuze

Spotřebitelské ceny ve Švýcarsku stouply v září méně, než se očekávalo, meziměsíčně o 0,1% proti očekávaným 0,2%, protože skončilo období letních výprodejů.

Foto: Martin Abegglen

Z meziročního pohledu se měřítko inflace snížilo o 0,2%, což je pod očekávaným mediánem 0,0%. Nižší výsledek lze přičíst především sestupnému tlaku dopravy (meziročně -1,9%), zboží a nábytku (meziročně -2%) a alkoholu a tabáu (meziročně -0,9%). Síla švýcarského franku bude tedy nadále záviset na cenách, protože mezinárodní investoři se zatím nechtějí vzdát bezpečnosti zakořeněné do švýcarské měny.

Vklady na viděnou

Před dvěma týdny musela SNB intervenovat na FX trhu, aby švýcarský frank ochránila. Tento předpoklad silně podporuje prudký nárůst domácích vkladů na viděnou v týdnu končícím 30. zářím. Domácí vklady na viděnou stouply o více než 8 miliard franků na 452,9 miliard, což je nejvyšší nárůst od odstranění spodní hranice v lednu 2015. Minulý týden EUR/CHF prudce poklesl na úroveň 1,08, ale vzápětí se odrazil na 1,0975, o 1,5% v jediném pohybu.

FX rezervy

Švýcarské FX rezervy dosáhly další absolutní maxima, když v srpnu dosáhly 628 miliard CHF, což je o 1,1 bilionu víc než v červenci. To je po prudkém nárůstu domácích vkladů na viděnou minulý týden, který se projevil po podezřelé špičce EUR/CHF, poměrně malé číslo. Toto mírné rozšíření devizových rezerv lze vysvětlit silným posílením franku během září.

Z pohledu obchodování posílil frank o více než 1,40%. Při podrobnějším zkoumání si všimneme, že v září posílil CHF přibližně o 1,0% proti EUR, o 3% proti GBP a asi o 2% proti greenbacku (USD). Celkově zůstává situace stejná, protože Švýcarská národní banka reaguje na dění, zvlášť nyní, když se finančními trhy šíří obavy z brexitu, což by mohlo spustit úprk k bezpečným aktivům, jako je švýcarský frank. Zdá se, že několik následujících měsíců bude pro SNB hektickým obdobím

Zdroj:www.swissquote.cz

Podobná témata
švýcarsko, eur/chf, brexit, chf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Bank of England může velebit devalvovanou libru

Propad libry se vlastně nevysvětlil

Times: V případě, že Brexit nepůjde hladce, by mohlo britské ministerstvo financí přijít o 66 miliard britských liber ročně

Britští ministři byli údajně varováni, že pesimističtější, tedy tvrdší forma Brexitu by mohla pro britské ministerstvo financí znamenat snížení daňových výnosů až o 66 miliard britských liber ročně, uvádí v odkazu na uniklou vládní zprávu The Times.

SNB podniká kroky na ochranu CHF

Současné hrozba visící nad evropskými finančními sektory je pro SNB to nejhorší, banka se modlí, aby riziku nakloněná nálada zůstala silná.Čti více

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Polsko posílí v automobilovém průmyslu díky chystaným investicím Toyota Motor

Největší japonská automobilka Toyota Motor plánuje investovat do nových výrobních linek v Polsku do roku 2018 celkem 650 milionů zlotých (asi čtyři miliardy Kč).

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.