Eurozóna projde v roce 2016 zkouškou

18.01.2016 15:59 | Swissquote Ltd | Diskuze

Rok 2015 byl pro eurozónu velmi bouřlivý, po hibernaci od roku 2011 se řecká dluhová krize dostala do popředí zájmu. Přestože mezi Řeckem a jeho věřiteli bylo dosaženo dohody (většinou na úkor Řecka), řecká situace není zdaleka vyřešena a v únoru letošního roku by se mohla znovu dostat do popředí zájmu. Řečtí představitelé vyjádřili potřebu dohodnout se na úlevách při splácení dluhu co nejdříve, aby se neopakovaly dramatické situace z roku 2015. Řecko je zatím odloženo k ledu, ale mohlo by hodně brzy upoutat zájem trhů. 

Další trhliny

Kromě situace Řecka se v jednotě Evropské unie začínají objevovat další trhliny. Po letech ponižujících úsporných opatření nařízených Bruselem zvedli Španělé hlas a a ukončili přes dvě desetiletí trvající systém dvou stran. Dva nováčci jsou proti úsporným opatřením vystupující Podemos a centristická strana Ciudadanos. Obě se vynořily z populární nespokojenosti s korupcí a masivní nezaměstnaností - druhou nejvyšší v eurozóně hned po Řecku, více než 20% populace v produktivním věku - a slabým hospodářským růstem. Španělé touží po změnách. Podle Řecka ale můžeme usuzovat, že evropští věřitelé nejsou ochotni uvolnit sevření, když se mluví o penězích, takže Španělsko by se mohlo stát novým Řeckem, což je jedna z hlavních obav trhu.

Máme zůstat, nebo jít?

Tohle se bude objevovat v roce 2016 často v titulcích - zůstane Velká Británie v Evropské unii? David Cameron přislíbil referendum o členství v EU, mělo by se konat před koncem roku 2017. Nejdůležitějším bodem takzvaného Brexitu (odchod Británie z EU) je kontrola přistěhovalectví, protože britská vláda chce reformovat řízení EU, aby měla možnostpotenciálně spustit recesi ve chvíli, kdy eurozóna po letech konečně zahlédla světýlko na konci tunelu. Odchod Británie z EU by dopadl na její hospodářství i na ekonomiku eurozóny, nejistota provázející tuto záležitost by zatížila jednotlivé měny, dokud by EU nesouhlasila s požadavkem VB, nebo, pokud dojde k referendu, by si britští voliči nevybrali setrvání v EU. Odchod Británie by poslal euro bezesporu níž. 

Klíčový rok 

Rok 2016 bude pro Evropskou unii i eurozónu velice náročný, protože zmíněné problémy klíčovým způsobem ovlivní následujících dvanáct měsíců. Jak vidíte, negativní dopad je ve srovnání s potenciálním zlepšením značný, protože ECB se potýká s evropskou deflací. Očekáváme, že EUR/USD dosáhne do konce roku hodnoty 1,04,

Zdroj:www.swissquote.cz

Podobná témata
velká británie, evropská unie, řecko, španělsko, deflace, eurozóna

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Budoucí vývoj eura závisí dle analytiků z Agricole na politických událostech i ECB

Podle analytiků z Credit Agricole je třeba v tuto chvíli  zaměřit svou pozornost především na italské ústavní referendum a na měnovou politiku ECB.

Investor podporující Brexit předpovídá do pěti let rozpad eura

Jim Mellon byl v roce 2016 mezi investory výjimkou podporující odchod Británie z Evropské unie. V současnosti předpovídá předseda představenstva Burnbrae Group další rozpad.

Ilustrační foto

Black Friday jsou vánoční prodejní akce ale ne výprodej na finančních trzích

Dnešní černý pátek se vztahuje na tradiční předvánoční prodejní akce a s pádem na finančních trzích nebude mít nic společného. Dnešní nálada bude totiž na trzích poklidná.Čti více

Analytici z JPMorgan sázejí na pokles u těchto akcií

Analytici často zveřejňují seznamy s akciemi, které zrovna doporučují koupit. Méně častými, o to více zajímavými, jsou však seznamy opačné, tedy ty s akciemi, kterých je radno se zbavit.

Trumpovi poradci uklidňují AT&T a Time Warner ohledně plánované akvizice

Zvolený prezident Donald Trump byl ještě před volbami ostře proti chystané akvizici Time Warner (NYSE:TWX) ze strany telekomunikačního giganta AT&T (NYSE:T), to však po jeho nástupu do funkce nemusí být rozhodující, informuje deník Financial Times.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.