Evropská centrální banka nebude pospíchat s uvolněním své měnové politiky

30.06.2016 06:56 | fa ra | Diskuze

Evropská centrální banka nebude pospíchat s uvolněním své měnové politiky v reakci na rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Úlevou pro banku je klidnější reakce na trhu, než se čekalo. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na několik zdrojů.

Foto: Public Domain

 

Prezident ECB Mario Draghi v úterý uvedl, že hlasování o brexitu mělo negativní dopad na akcie bank v eurozóně, a zapůsobí také zřejmě jako brzda růstu ekonomiky eurozóny. Vyvolává také zásadní otázky o budoucnosti EU.

Rozhovory se zhruba desítkou úředníků obeznámených s myšlením ECB ukázaly, že banka získala jakýsi pocit jistoty z oživení na trhu v tomto týdnu a vzhledem k nedostatku důkazů o skutečném dopadu brexitu zatím zřejmě zaujme vyčkávací pozici.

Zdroje upozornily, že nouzová swapová linka, což je dohoda mezi centrálními bankami o vzájemné výměně měn za specifické kurzy, která měla poskytnout eura britským bankám v případě stresu, nebyla zatím aktivována. Na rozdíl od toho, co se stalo při krachu v roce 2008, finanční trhy fungovaly i přes vysoké ztráty libry a některých akcií hladce.

Zdroje také zdůraznily, že ECB je ochotná poskytnout další stimulaci, pokud se zhorší výhled inflace. Rozhodnutí Británie však přineslo spíše politické otázky, které by měly řešit spíše vlády a instituce EU, než centrální banka.

Podle úředníků je také zatím příliš brzy na hodnocení dopadů referenda na důvěru investorů a spotřebitelů a banka bude v lepší situaci, až dostane aktualizované odhady zaměstnanců v září. Pokud bude trh pokračovat nadále ve stejném, klidném duchu, dá se na nejbližším zasedání ECB 21. července očekávat slovní ujištění, že banka je připravena učinit víc, pokud to bude potřeba.

Nové snížení úrokových sazeb by také podle některých ze zdrojů mohlo dokonce zhoršit problémy bank v eurozóně. Banky si již nyní stěžují, že nízké úrokové sazby a poplatky za to, že mají peníze uložené u ECB, snižují jejich marže.

Zdroj:čtk

Podobná témata
ecb, brexit, monetární politika

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související
Ilustrační foto

Německá inflace: ECB jásá, inflace v říjnu rostla více, než se čekalo, a ocitla se nejvýše za dva roky

Podle údajů harmonizovaných s výpočty Evropské unie se spotřebitelské ceny v říjnu ve srovnání se stejným měsícem loni zvýšily o 0,7 procenta, což byl nejvyšší údaj od října 2014. V září vzrostly o půl procenta.

Co se stalo na zasedání ECB?

Na zasedání ECB minulý čtvrtek investoři očekávali, že Mario Draghi oznámí rozsah kvantitativního uvolňování po březnu 2017. Draghi ale nenabídl jasný pohled, jen naznačil rozsah nákupu dluhopisů.Čti více
Ilustrační foto

Hospodářské výsledky Exxon Mobilu se moc nepovedly, akcie ztrácí

Čistý zisk amerického ropného gigantu Exxon Mobil se ve třetím čtvrtletí kvůli levné ropě meziročně propadl o 38 procent na 2,65 miliardy dolarů (zhruba 66 miliard Kč).

Ilustrační foto

Investoři šponují cenu akcií Mastercard po dobrých výsledcích do historických maxim

Akcie společnosti Mastercard rostou po výsledcích přes 105 dolarů, což je jejich historický rekord.

Ilustrační foto

Pentagon šetří, škrty se dotknou Boeingu i dalších společností

Pentagon zrušil 22 programů, na kterých v posledních čtrnácti letech utratil 58,3 miliardy dolarů.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.