Evropské banky se musí připravit na několik hubených let, tvrdí CEO druhé největší francouzské banky

11.04.2016 | 16:42 | wa pe | Diskuze

Výkonný ředitel druhé největší francouzské banky BPCE, François Pérol se domnívá, že vyhlídky evropských bank jsou nyní horší než uprostřed globální finanční krize roce 2009.

Foto: Martin Abegglen

 

Potíže nejen evropského bankovního sektoru shrnul v sobotu během konání prestižního ekonomického fóra Ambrosetti v italském Cernobbiu: „klesající čínská poptávka, neočekávané důsledky nízkých cen ropy, geopolitické riziko v mnoha částech světa,“ uvedl výkonný ředitel. Banky se podle CEO budou muset potýkat také s vážnými strukturálními změnami v sektoru, které přinese postupující digitalizace především v retailovém bankovnictví, negativní úrokové sazby a zpřísňující se regulace.

Od počátku roku stály za výprodeji akcií evropských bank také obavy o kvalitu jimi držených úvěrů a kapitálové přiměřenosti. Zdaleka nejhůře jsou na tom v tomto ohledu prozatím italské banky.  Akcie evropských bank od počátku roku odepsaly v průměru 25 % a ztrácejí proti všem dalším sektorům na indexu Stoxx Europe 600.

Současné pro evropské banky mimořádně nepříznivé tržní prostředí  způsobené především dopady negativních úrokových sazeb by nemělo být chápáno jako dočasné. Podle Pérola by se evropským bankám mohlo začít volněji dýchat teprve za několik málo let.

 

Zdroj:bloomberg, redakce

Podobná témata
bankovní sektor, půjčky, dohled a regulace, záporné úrokové sazby, stoxx europe 600, finance, bpce

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Při zvýšení úrokových sazeb si akcie těchto šesti finančních společností povedou nejlépe, soudí Goldman Sachs

Akciový trh USA by se měl obávat možného zvýšení úrokových sazeb, i když plošně prodávat všechno v očekávání, že Fed se k tomuto zvýšení odhodlá, by nebylo zrovna tím správným tahem, jenž by měli investoři učinit, soudí v závěrech svého výzkumu analytici z Goldman Sachs, zveřejněného tuto středu.

Akcie: budoucí hromadný výprodej muže být jiný

Aneb o tom, jak společnosti doufají, že centrální banky poskytnou další finanční injekce, že úrokové sazby zůstanou na velmi nízké úrovni, i o tom, jak se to celé může nakonec vymstít.Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.