Evropský parlament neprodlouží tabákovou dohodu s Philip Morris

09.03.2016 | 17:23 | fa ra | Diskuze

Evropští poslanci dnes odmítli prodloužení dohody s tabákovou společností Philip Morris International (PMI), jejímž cílem je boj proti výrobě falešných cigaret a pašování. Na zasedání ve Štrasburku se proti dalšímu fungování dohody vyslovilo 414 poslanců, zejména z levicových frakcí. Ti vesměs argumentovali, že další trvání dohody není potřeba vzhledem k nově přijaté směrnici o tabákových výrobcích a k diskutabilním výsledkům, jež zatím partnerství s PMI mělo.

Foto: Gerd Altmann

 

O dalším osudu více než deset let fungující dohody s Philip Morris International, jejíž platnost má vypršet letos v červenci, vyjednává Evropská komise. Ta v roce 2004 s firmou dojednala, že bude bojovat proti nezákonnému trhu se svými výrobky a že za svá dosavadní pochybení unii a členským státům v průběhu 12 let vyplatí miliardu eur. Podobné dohody pak byly v roce 2007 uzavřeny i s firmou Japan Tobacco International a v roce 2010 se společnostmi British American Tobacco a Imperial Tobacco.

Parlament de facto nemá žádnou pravomoc, jak Evropskou komisi přinutit, aby přijala jeho rozhodnutí o dalším vyjednávání s tabákovou společností. Nezávazné usnesení přesto může evropskou exekutivu výrazně ovlivnit, protože jasně vyjádřený názor poslanců bude moci jen těžko ignorovat.

Neprodlužování dohody podpořil například eurokomisař pro zdraví Vytenis Andriukaitis, podle nějž už jí není třeba díky nově přijaté legislativě, jež stanovuje způsoby boje s pašovanými cigaretami. Jiní ale upozorňovali, že směrnice plně vstoupí v platnost až v roce 2019 a že by tedy byla třeba nějaká regulace alespoň na přechodné období.

Jednoznačným argumentem pro další existenci či ukončení dohody se pro europoslance nestalo ani posouzení dosavadních účinků dohody, které komise zveřejnila koncem února. EK sice konstatovala, že mezi lety 2006 a 2014 pokleslo množství zabavených cigaret PMI na nezákonném evropském trhu o 85 procent, sama ale zpochybnila, zda existuje mezi tímto výsledkem a dohodou jednoznačná příčinná souvislost.

Zdroj:čtk

Podobná témata
cigarety, akcie, philip morris čr

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Špatně načasované investice nejsou dobrou zprávou pro akcie Caterpillar

Poté, co se vedení společnosti Caterpillar (NYSE:CAT) ujal v roce 2010 z pozice výkonného ředitele Doug Oberhelman, investoval do roku 2013 výrobních závodů a jejich zařízení skoro 10 miliard USD.

Nejdůležitější události tohoto týdne: Zápis ze zasedání Fedu, začátek výsledkové sezóny v USA

Souhr nejdůležitějších momentů uplynulého týdne na finančních trzích.Čti více

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.