Fed udržuje jestřábí postoj

26.09.2016 | 15:24 | Swissquote Ltd | Diskuze

Trhy odpočítávaly minulou středu hodiny do rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách. Neočekával se ještě začátek normalizace, zvlášť když Fed zatím nikdy nezvedl sazby, pokud pravděpodobnost trhu byla pod 60%.

Foto: Federalreserve

Před tímto rozhodnutím byla na 20%. Podle našeho názoru současné hospodářské výsledky, především pracovní trh a inflace, jasně nestačily na spuštění zvyšování sazeb. Navíc veřejný dluh roste nejvyšším tempem od začátku krize. Zvýšení sazeb by tedy jen ztížilo splácení úroků bez inflace k umoření dluhu.

Odhad trhu se ukázal jako opodstatněný. Nyní panují obavy, že Fed naznačí hlubší recesi a dluhopisová i akciová bublina praskne. Myslíme si, že Fed má největší obavu z narušení finančních trhů. Před několika týdny poslalo Rosengrenovo prohlášení S&P 500 na dvouměsíční minima, než se do věci vložili Brainard, Kashkari a Lockhart a uhasili oheň. Velkým problémem je pro Fed přemíra komunikace, která by měla být přísněji kontrolovaná. Výsledkem je, že postoj FOMC je spíš přísný a připravuje půdu pro „příští zasedání“.

Zatím sazby zůstávají na 0,25 - 0,50%. Americká centrální banka čeká na další náznaky, že může dosáhnout svého cíle. Fed také zmínil, že je pravděpodobný silný signál pro zvýšení sazeb před koncem roku.

My setrváváme na svém názoru, že zvýšení před koncem roku je bez udržitelné inflace nepravděpodobné. Fed šíří informace o zvýšení sazeb jen proto, aby si udržel důvěryhodnost a vyhnul se tak výprodeji dolaru. Je to už víc než rok, co Fed naznačuje zvýšení sazeb, ale zatím nic nepodnikl

Zdá se, že předsedkyně Fedu Yellenová je se současným stavem americké ekonomiky spokojená. Ano, tato spokojenost ale není natolik silná, aby došlo ke zpřísnění monetární politiky, protože představitelé čekají na oživení pracovního trhu. Nízká míra nezaměstnanosti s nulovým růstem mezd prostě nestačí, je to jen prostředek na odvedení pozornosti. Jsme přesvědčeni, že současná míra nezaměstnanosti je podhodnocená a proto Fed čeká na zlepšení.

Na finančních trzích EURUSD oživil a posledním rozhodnutím Fedu se zlepšily i akciové trhy. Pravděpodobnost prosincového zvýšení sazeb se nyní odhaduje na 60%. Projevuje se silný pocit déjà vu, protože jsme znovu vystaveni dlouhému čekání, aby si Fed zachoval tvář, což ale bude mít pro centrální banku následky - nejspíš v podobě hlubší korekce akciových trhů.

Zdroj:www.swissquote.cz

Podobná témata
fed, úrokové sazby, eur/usd, swissquote

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Evropská data, která budou tomuto týdnu dominovat, podpoří euro proti dolaru

Tento týden opanují data z Evropy. Inflace ve Francii a Německu by měla zrychlit. HDP ve Francii a Španělsku ukáže solidní tempo růstu, tak jako předstihové indikátory, které by už pro probíhající čtvrté čtvrtletí mělo indikovat růst HDP v eurozóně o 0,3 % q/q.

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.Čti více

Hospodářské výsledky Philips nenaplnily očekávání analytiků

Nizozemská společnost Philips ve třetím čtvrtletí zvýšila zisk před úroky, zdaněním a odpisy o 14 procent na 649 milionů eur (17,5 miliardy Kč).

Největší americká pojišťovna AIG se stahuje z České republiky

Prodej českého byznysu je součástí dohod s kanadským finančním gigantem Fairfax.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.