Finanční ředitel Fordu Bob Shanks: Plně samořídící auta se objeví za 4 až 5 let

03.05.2016 | 10:15 | V Z | Diskuze

Finanční ředitel Ford Motor Company Bob Shanks v pondělí v rámci živé online diskusní show PreMarket Prep, diskutoval o růstovém potenciálu světového automobilového trhu, nástupu elektromobilů a potenciálním časovém horizontu pro rozšíření samořídících aut. Ford má za sebou rekordní čtvrtletí. Shanks se však domnívá, že společnost poroste dále, především díky pozitivnímu vývoji v Asii.

Foto: JD Hancock

 

„Domníváme se, že růst v nadcházejících letech bude poháněn čínským trhem,“ uvádí Shanks s tím že automobily budou cenově stále dostupnější i pro obyvatele méně rozvinutých měst (kategorie 4 až 6 v rámci čínského systému klasifikace měst).

 

Časový plán Fordu

K největším novinkám letošního roku v automobilovém průmyslu patří představení Modelu 3 výrobcem elektromobilů Tesla Motors. Shanks potvrzuje, že Ford rovněž masivně investuje do vývoje elektromobilů.

„V následujících čtyřech až pěti letech budeme do elektrifikace našich modelových řad investovat 4,5 miliardy dolarů,“ uvádí. Shanks odhaduje, že v roce 2026 budou elektrická vozidla (hybridní či plně elektrická) tvořit asi 40 % celkového portfolia modelů.

Konkurenční automobilka Fiat Chrysler Automobiles v posledních letech aktivně usiluje o spojení s Fordem, avšak podle Shankse není konsolidace pro Ford příliš lákavá.

„Mluví se o tom již mnoho let. Osobně jsem skeptický. Je velmi těžké spojit velké a komplexní firmy tak, aby to dávalo ekonomicky smysl,“ uzavírá.

Závěrem Shanks dodává, že samořídící vozidla se na trhu objeví mnohem dříve, než se mnozí domnívají.

„Očekáváme, že autonomní vozidla ‘úrovně 4’, tj. auta, u nichž řidič nemusí do řízení nijak zasahovat ani na něj dohlížet, se na trhu objeví do čtyř až pěti let,“ tvrdí Shanks.

Na vývoj a testování samořídících vozidel se zaměřuje i Alphabet, mateřská společnost Googlu.

Akcie včera uzavíraly na 13,63 dolarech, tedy +0,52 %.

Zdroj:bnzg, redakce

Podobná témata
elektromobily, tesla motors, samořízená auta, ford motor company, fiat chrysler automobiles n.v.

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Čti více

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.