Floridské pomeranče prožívají nejhorší propad za 100 let

25.11.2015 09:44 | V Z | 3 komentáře / 3 nové

Floridským pomerančům hrozí zánik, pokud vědci a vláda nepřijdou na to, jak zastavit šíření asijské infekce, která pomerančovníky zabíjí, uvedla agentura Bloomberg.

Foto: Public Domain

 

Celková úroda charakteristického floridského ovoce by mohla do roku 2026 poklesnout na pouhých 27 milionů bedýnek, uvedly ve své zprávě z 21. října floridské úřady. Jednalo by se o celkový propad ve výši 82 % ze 149,8 milionů bedýnek v roce 2005, kdy byla na jihu Floridy objevena bakterie způsobující chorobu Huanglongbing, známější jako zelenání draka. V Asii dostala poetičtější jméno – nemoc žlutého draka.

Tuto bakterii šíří drobné mšicosavé mušky Diaphorina citri z čeledi merovitých (Psyllidae). V současnosti proti této infekci neexistuje žádný lék. Zelenání citrusů podle odhadů Floridské mezinárodní univerzity způsobilo v letech 2006-2014 ztrátu 7,8 miliardy dolarů a více než 7 500 pracovních míst.

Vyhlídky pro floridský citrusový průmysl jsou nejisté a v dlouhodobém horizontu mu hrozí ztráta relevance a ekonomického vlivu, pokud bude úroda nadále klesat a stromy umírat, uvedly úřady.

Tato předpověď zvýšila cenu za libru zmrazeného pomerančového koncentrátu na newyorské burze ICE Futures U.S. na 1,4785 dolaru k 23.11., což je o 43 % více než 1,0345 dolarů za libru, za něž byl koncentrát prodáván 29. září. 13. listopadu se cena dokonce vyšplhala na 1,607 dolarů za libru, nejvyšší úroveň od června 2014. Tento vývoj zvyšuje náklady společností Coca Cola Co. (výrobce produktů značek Minute Maid) a PepsiCo Inc. (Tropicana a Gatorade).

Poptávka po oblíbených amerických džusech poklesla i kvůli změně v myšlení spotřebitelů, kteří se více zaměřují na obsah kalorií a vyhledávají alternativní výrobky, např. kokosovou vodu. I tak floridský citrusový průmysl, který produkuje rovněž grapefruity a speciální citrusové plody, nadále zaměstnává asi 62 000 osob a Floridě přináší 10,7 miliard dolarů ročně. Uvedla to největší organizace sdružující floridské pěstitele, Florida Citrus Mutual.

 

‘Malé monstrum’

Třiapadesátiletý farmář z floridského Winter Havenu Les Dunson nazývá mušky psyllid malými monstry a tvrdí, že zasadily státu smrtelnější úder než hurikánu. Dunson je prezidentem společnosti Dunson Harvesting, založenou v padesátých letech jeho dědečkem. Firma v současnosti hospodaří na asi 2 000 akrech. Její výnosy poklesly na asi 600 bedýnek ovoce z milionu před deseti lety, ačkoliv do boje proti zelenání nasadila více pesticidů a používá vydatnější živiny ve snaze zvýšit produktivitu.

Podle některých odhadů by k obnově produkce na úroveň před vypuknutím infekce bylo zapotřebí v následujících deseti letech zasadit více než 20 milionů pomerančovníků, uvádí Michael W. Sparks, ředitel pěstitelské organizace Florida Citrus Mutual, která sdružuje více než 8 200 členů.

Zelenání stromů zabíjí úrodu citrusů i v jiných regionech, včetně Brazílie, která je největším pěstitelem pomerančů na světě. Na Floridě však působí největší škodu. Urbanizace a škody způsobené hurikány snížily celkovou plochu, na které jsou pěstovány citrusy, na 202 908 hektarů, nejméně za 50 let. Vysoký obsah soli ve vodě stromy oslabuje a znemožňuje jim bojovat s infekcí. Silné větry způsobené karibskými bouřemi zanášejí mušky i do dříve zdravých pomerančových hájů. Na Floridě je rovněž mnoho malých farem. Mnohé z nich jsou již opuštěné nebo jsou špatně vedeny. To umožňuje další šíření infekce.

Zdroj:Bloomberg
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Jooo, to bylo dobrý.:-)
Kubánské nebrat! To bylo ve filmu Záměna s Aykroydem a Murphym, jak tam obrali ty dva dědky při spekulacích na pomerančový koncentrát, ne?
Snad aspoň ty kubánské budou... sice je to kyselina, k jídlu to není, ale zvyk je zvyk. :-)
Vstoupit do diskuze


Související články

Floridské pomeranče prožívají nejhorší propad za 100 let

Floridským pomerančům hrozí zánik, pokud vědci a vláda nepřijdou na to, jak zastavit šíření asijské infekce, která pomerančovníky zabíjí, uvedla agentura Bloomberg.Čti více

Cena ropy v dubnu oslabila druhý měsíc po sobě

Světové ceny ropy v závěru týdne oživily ze čtvrtečních měsíčních minim, za duben ale klesly druhý měsíc po sobě.

Nejzajímavější akcie na dnešní den: Qalcomm, GM, Alphabet a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA: QCOM, XOM, GOOGL, SBUX, AMZN a další.

Analytici z Goldman Sachs očekávají, že cena zlata v příštích měsících poroste k 1400 USD

Zlato neobnovilo svá předlistopadová maxima z důvodu špatné předpověditelnosti Trumpovy politiky během prvních sto dní od jeho usednutí do prezidentského křesla. A někteří z investorů pochybují, zdali k tomu v dohledné době vůbec dojde.

Aramco: Dohoda o omezení těžby zrychlila dosažení rovnováhy na trhu

Výkonný ředitel saudskoarabské státní ropné společnosti Aramco Amin Nasser řekl reportérům deníku Financial Times, že přechod z ropy na čistější paliva bude „dlouhý a komplexní“ proces, což znamená, že poptávka po ropě zůstane v čase zvyšujících se globálních energetických požadavků silná.

Oblast solární a větrné energie zaměstnává v USA více lidí než uhelný průmysl

Sektor obnovitelných energií přichází s radou pro prezidenta Trumpa: Nesnažit se o obnovení uhelných dolů za každou cenu a místo toho se zaměřit na takzvané obnovitelné zdroje energie.

Těžba komodit ve vesmíru může představovat novou oblast zájmu arabských ropných gigantů

Blízký východ je jedním z energetických center planety Země. Alespoň tedy do doby, dokud bude náš blahobyt z velké části závislý na ropě a zemním plynu. Někteří analytici ale nyní tvrdí, že ropní giganti z této oblasti by udělali z dlouhodobého hlediska lépe, kdyby svého bohatství zavčasu využili pro rozvoj dalšího trhu - vesmírného - a kdyby okolo Země začali těžit nerostné suroviny a vodu. Je to prý skvělá investice do budoucna.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.