Floridské pomeranče prožívají nejhorší propad za 100 let

25.11.2015 09:44 | V Z | 3 komentáře / 3 nové

Floridským pomerančům hrozí zánik, pokud vědci a vláda nepřijdou na to, jak zastavit šíření asijské infekce, která pomerančovníky zabíjí, uvedla agentura Bloomberg.

Foto: Public Domain

 

Celková úroda charakteristického floridského ovoce by mohla do roku 2026 poklesnout na pouhých 27 milionů bedýnek, uvedly ve své zprávě z 21. října floridské úřady. Jednalo by se o celkový propad ve výši 82 % ze 149,8 milionů bedýnek v roce 2005, kdy byla na jihu Floridy objevena bakterie způsobující chorobu Huanglongbing, známější jako zelenání draka. V Asii dostala poetičtější jméno – nemoc žlutého draka.

Tuto bakterii šíří drobné mšicosavé mušky Diaphorina citri z čeledi merovitých (Psyllidae). V současnosti proti této infekci neexistuje žádný lék. Zelenání citrusů podle odhadů Floridské mezinárodní univerzity způsobilo v letech 2006-2014 ztrátu 7,8 miliardy dolarů a více než 7 500 pracovních míst.

Vyhlídky pro floridský citrusový průmysl jsou nejisté a v dlouhodobém horizontu mu hrozí ztráta relevance a ekonomického vlivu, pokud bude úroda nadále klesat a stromy umírat, uvedly úřady.

Tato předpověď zvýšila cenu za libru zmrazeného pomerančového koncentrátu na newyorské burze ICE Futures U.S. na 1,4785 dolaru k 23.11., což je o 43 % více než 1,0345 dolarů za libru, za něž byl koncentrát prodáván 29. září. 13. listopadu se cena dokonce vyšplhala na 1,607 dolarů za libru, nejvyšší úroveň od června 2014. Tento vývoj zvyšuje náklady společností Coca Cola Co. (výrobce produktů značek Minute Maid) a PepsiCo Inc. (Tropicana a Gatorade).

Poptávka po oblíbených amerických džusech poklesla i kvůli změně v myšlení spotřebitelů, kteří se více zaměřují na obsah kalorií a vyhledávají alternativní výrobky, např. kokosovou vodu. I tak floridský citrusový průmysl, který produkuje rovněž grapefruity a speciální citrusové plody, nadále zaměstnává asi 62 000 osob a Floridě přináší 10,7 miliard dolarů ročně. Uvedla to největší organizace sdružující floridské pěstitele, Florida Citrus Mutual.

 

‘Malé monstrum’

Třiapadesátiletý farmář z floridského Winter Havenu Les Dunson nazývá mušky psyllid malými monstry a tvrdí, že zasadily státu smrtelnější úder než hurikánu. Dunson je prezidentem společnosti Dunson Harvesting, založenou v padesátých letech jeho dědečkem. Firma v současnosti hospodaří na asi 2 000 akrech. Její výnosy poklesly na asi 600 bedýnek ovoce z milionu před deseti lety, ačkoliv do boje proti zelenání nasadila více pesticidů a používá vydatnější živiny ve snaze zvýšit produktivitu.

Podle některých odhadů by k obnově produkce na úroveň před vypuknutím infekce bylo zapotřebí v následujících deseti letech zasadit více než 20 milionů pomerančovníků, uvádí Michael W. Sparks, ředitel pěstitelské organizace Florida Citrus Mutual, která sdružuje více než 8 200 členů.

Zelenání stromů zabíjí úrodu citrusů i v jiných regionech, včetně Brazílie, která je největším pěstitelem pomerančů na světě. Na Floridě však působí největší škodu. Urbanizace a škody způsobené hurikány snížily celkovou plochu, na které jsou pěstovány citrusy, na 202 908 hektarů, nejméně za 50 let. Vysoký obsah soli ve vodě stromy oslabuje a znemožňuje jim bojovat s infekcí. Silné větry způsobené karibskými bouřemi zanášejí mušky i do dříve zdravých pomerančových hájů. Na Floridě je rovněž mnoho malých farem. Mnohé z nich jsou již opuštěné nebo jsou špatně vedeny. To umožňuje další šíření infekce.

Zdroj:Bloomberg

Podobná témata
florida, citrusy, pomeranče

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze
Jooo, to bylo dobrý.:-)
Kubánské nebrat! To bylo ve filmu Záměna s Aykroydem a Murphym, jak tam obrali ty dva dědky při spekulacích na pomerančový koncentrát, ne?
Snad aspoň ty kubánské budou... sice je to kyselina, k jídlu to není, ale zvyk je zvyk. :-)
Vstoupit do diskuze


Související články


Čti více

Ceny ropy oslabují v reakci na růst těžby v USA

Ceny ropy dnes klesají. Mohou za to signály silného oživení těžby v USA, které zastínily zprávy, že členové ropného kartelu OPEC a nečlenské země kartelu plní své prosincové sliby o snížení těžby.

Správce fondu, který v roce 2014 správně předpověděl propad ceny ropy, nyní odhaduje cenu okolo 30 dolarů

Temné období v únoru 2016, kdy se cena ropy i akcie propadly až na dno, se pomalu stává vzdálenou vzpomínkou. Úplného dna bylo dosaženo 11. února 2016, kdy index S&P 500 uzavřel těsně nad 1829 body a lehká americká ropa West Texas Intermediate (WTI) byla obchodována za pouhých 26 dolarů za barel.

Ilustrační foto

Rusko se loni stalo největším vývozcem ropy do Číny

Rusko se loni stalo největším vývozcem ropy do Číny, a poprvé tak v celoročním exportu do této země předstihlo Saúdskou Arábii. Plyne to z dnešních čínských celních údajů.

Dělníci těžící měď hrozí stávkou

Dělníci v největším světovém dole zaměřeném na měď dostanou dnes novou nabídku na zvýšení platů.

Ilustrační foto

OPEC a Rusko budou pravidelně ověřovat, zda je dodržována dohoda o snížení objemu těžby ropy

Od doby, kdy se OPEC a Rusko 10. prosince dohodly na snížení objemu těžby, vzrostla cena ropy na své 18měsíční maximum, stále však přetrvávaly obavy, zda bude dohoda všemi signatáři skutečně dodržována. Nová kontrolní skupina by toto měla výrazně změnit.

Ilustrační foto

Saudi Aramco zvládá nahrazovat stará ropná pole novými, nyní jich má v provozu 220

Saúdskoarabská ropná a plynárenská společnost Saudi Aramco provozuje asi 220 vrtných souprav díky pokračujícím investicím do kapacity navzdory nízkým cenám ropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.