Fondy kvalifikovaných investorů – dostupnější a stále populárnější

15.11.2016 15:37 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Nemovitosti byly a vždy budou oblíbenou součástí investičního portfolia, a to i díky své odolnosti vůči výkyvům na kapitálovém trhu i inflaci. Ne nadarmo se říká, že je nemovitost uchovatelem hodnoty.

Foto: Web4Trader

Už dlouho ale investice do nemovitostí neznamená pro naše občany pouze individuální koupi bytu či domu a jeho případný následný pronájem, který dnes nenese výraznější výnos. Zajímavější pro investory je situace na trhu průmyslových a komerčních nemovitostí. Moderní doba navíc přináší nejrůznější možnosti jak těchto nemovitostí investovat. A protože ne každý investor disponuje finančními prostředky v takové výši, která by mu umožnila individuální investici do komerční nemovitosti, trh naštěstí nabízí i formu tzv. kolektivního investování. Na to, na co by jeho kupní sila nestačila, může investor dosáhnout investicí do vhodně zvoleného fondu. O investici se postará profesionální tým a investor tak nemá se svojí investicí a její správou žádné starosti.

Stále populárnější jsou tzv. fondy kvalifikovaných investorů (FKI), které jsou navíc od června letošního roku ještě dostupnější většímu počtu investorů – novelou zákona byl limit minimální investice snížen z pro mnohé nedosažitelných 125 tisíc eur na 1 milion korun za předpokladu současného vyplnění investičního dotazníku. A takových investorů už je u nás přece jen více.

 

Nižší regulace umožňuje vyšší výnosy

Výhodou FKI je fakt, že nejsou omezovány pravidly pro zakládání standardních fondů kolektivního investování a mají volnější ruce při tvorbě investiční strategie. Nejsou limitovány množstvím a druhy jednotlivých investičních nástrojů, a mohou tak svým investorům nabídnout mnohdy atraktivnější výnos, než běžné podílové fondy. Již z názvu totiž vyplývá, že jsou určené investorům s určitými znalostmi a zkušenostmi, kteří jsou tak schopni sami posoudit míru rizika. Díky rizikovější investiční strategii dokáží tyto fondy dosáhnout vyššího výnosu.

Zároveň dokáží pojmout i takové investiční příležitosti, které klasické produkty neumí: např. umění, veterány, víno a podobně. Další výhodou FKI je snížená sazba daně z příjmu, která dosahuje pěti procent namísto obvyklých 19 procent.

Samozřejmě není pravda, že by FKI nepodléhaly vůbec žádné kontrole, jsou poměrně přísně regulovány příslušnou legislativou a na jejich činnost pečlivě dohlíží ČNB. Kromě náročného licenčního řízení před samotným zahájením činnosti musí být například mezi řadou dalších povinností naplněny přísné požadavky na informační povinnost o hospodaření fondu jak vůči investorům, tak ČNB,“ přibližuje Martin Skalický, ředitel fondu kvalifikovaných investorů EDULIOS.

FKI bývají rozčleněny do podfondů, lišících se jak investičním cílem, tak i zvolenou investiční strategií, což umožňuje investorovi efektivně diverzifikovat své finance do různých cílů i v rámci jednoho fondu.

 

Zájem o kolektivní investování roste

I v souvislosti se zmíněným snížením limitu minimální investice roste jak počet FKI, tak i těch, které se zaměřují na investování do nemovitostí. „Při výběru vhodné nemovitosti je nezbytné posoudit stabilitu a dlouhodobou udržitelnost příjmu z pronájmu a náklady potřebné na její provoz. To je klíč zhodnocení vložené investice. Mezi nejkonzervativnější, tedy nejstabilnější investice do nemovitostí považován trh s kancelářskými budovami. Z investičního hlediska jsou zajímavé i další sektory trhu s komerčními nemovitostmi – maloobchodní sektor, průmyslové nemovitosti ale například i zemědělská půda,“ doporučuje Martin Skalický.

Hlavním trendem ve vývoji trhu s komerčními nemovitostmi je poskytování takové kvality a atraktivity nabízených prostor, aby bylo možno komerční prostory pronajmout kvalitním nájemníkům. Fondy proto volí nemovitosti situované v atraktivních lokalitách, které mají potřebnou stavebně technickou kvalitu, atraktivní design. V poslední době se stále více prosazují požadavky na minimalizaci provozních nákladů, aplikaci „zelených“ technologií atd. Je to rozsáhlý komplex jednotlivých položek, které musí být naplněny, aby se mohlo říci, že daná nemovitost je atraktivní investiční příležitost.

První fondy kvalifikovaných investorů začaly na českém trhu vznikat před necelými deseti lety a dnes dosáhly počtu 160. Číslo to rozhodně není konečné. S oživením po přestálé ekonomické krizi roste poptávka firem po nových kancelářských prostorách a navzdory letošnímu neobvykle nízkému počtu nově dokončených m2 kanceláří (cca 32.000 m2), v příštích letech očekáváme výrazné zlepšení i na straně nabídky. Oživení pak bude nepochybně následovat také růst ceny nájmů.

 

 

 

 

Zdroj:Pavla Lorencová, omnimedia.cz; Martin Skalický, EDULIOS

Podobná témata
osobní finance, investice, nemovitosti, podílové fondy

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

PR článek: Penzijní spoření pro děti je na trhu rok

Penzijní spoření prošlo řadou legislativních změn. Jednou z nich je i možnost sjednávání penzijka dětem už od narození. Tato změna odstartovala v minulém roce a již nyní je možné ji hodnotit jako úspěšnou. ČSOB Penzijní společnosti se podařilo sjednat téměř 4 tisíce dětských smluv.

Čínský státní investiční fond CIC plánuje růst investic v USA

Čínský státní investiční fond China Investment Corporation (CIC) chce kvůli nízké návratnosti na veřejných trzích zvýšit objem alternativních investic ve Spojených státech.

Ilustrační foto

Odhalené pojistné podvody loni opět překročily miliardu korun

U řady pojišťoven šlo o rekordní částku. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími tuzemskými pojišťovnami. Nadále sice převládají podvody v pojištění aut, výrazně ale roste jejich počet v úrazovém pojištění. Nejvíce případů bylo tradičně v Praze.

Ilustrační foto

Objem nových hypoték vzrostl v roce 2016 o 22 procent na rekordních 225 miliard korun

Loňský výsledek odhadla Hypoteční banka, která je jedničkou českého hypotečního trhu. Úrokové sazby spadly v listopadu na historicky nejnižší úroveň 1,77 procenta. Průměrná úroková sazba za rok 2016 činila 2,12 procenta.

Čína umožnila zahraničním institucím zakládat soukromé fondy

Čína zveřejnila dlouho očekávaná pravidla pro registraci soukromých investičních fondů a umožnila tak zahraničním asset manažerům takové fondy zakládat pomocí místních dceřiných firem.

Ilustrační foto

Objem úvěrů dosáhl ke konci listopadu 2,99 bilionu korun, zájem byl hlavně o hypotéky

Objem bankovních úvěrů stoupl ke konci listopadu na 2,99 bilionu Kč, což byl meziroční růst o 6,4 procenta. Úvěry domácnostem vzrostly o osm procent na 1,32 bilionu Kč, úvěry podnikům o 6,8 procenta na více než bilion.Čti více

Rosněfť začíná dodávat ropu také do Maďarska a na Slovensko

Rosněfť proniká za pomoci svého nového akcionáře, švýcarské společnosti Glencore na nové trhy. Svou ropu bude dodávat ropovodem Družba již tento měsíc na Slovensko a do Maďarska.

Analytici KeyBanc doporučují akcie Domino's Pizza k nákupu

Podle analytiků Keybanc jsou akcie Domino's Pizza atraktivní především díky zlepšujícímu se výhledu maloobchodu v USA

Cena ropy na světových trzích dnes roste. Investoři věří v dodržování dohody OPEC o snížení objemu těžby

Ceny ropy na světových trzích dnes pokračují v růstu, a smazaly tak již ztráty z první poloviny týdne, kdy klesly na týdenní minima. Investoři čekají, že víkendové zasedání zástupců předních světových těžařských zemí ukáže dodržování loňské dohody o omezení těžby.

Investiční doporučení a cílové ceny pro akcie Teva a Endo podle analytiků JPMorgan

Analytici JPMorgan se ve své aktuální výzkumné zprávě blíže zaměřili na akcie Teva a Endo.

Bristol-Myers Squibb oznámila, že nebude usilovat o zrychlené schválení kombinace léků. Akcie prudce klesají

Společnost Bristol-Myers Squibb oznámila, že nebude usilovat o zrychlené schválení kombinace léků Opdivo a Yervoy na rakovinu plic.

Investiční doporučení a cílová cena pro akcie Skyworks Solution podle analytiků Brean Capital

Analytici Brean Capital se ve své aktuální zprávě blíže zaměřili na akcie Skyworks Solutions.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.