Fondy kvalifikovaných investorů – dostupnější a stále populárnější

15.11.2016 15:37 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Nemovitosti byly a vždy budou oblíbenou součástí investičního portfolia, a to i díky své odolnosti vůči výkyvům na kapitálovém trhu i inflaci. Ne nadarmo se říká, že je nemovitost uchovatelem hodnoty.

Foto: Web4Trader

Už dlouho ale investice do nemovitostí neznamená pro naše občany pouze individuální koupi bytu či domu a jeho případný následný pronájem, který dnes nenese výraznější výnos. Zajímavější pro investory je situace na trhu průmyslových a komerčních nemovitostí. Moderní doba navíc přináší nejrůznější možnosti jak těchto nemovitostí investovat. A protože ne každý investor disponuje finančními prostředky v takové výši, která by mu umožnila individuální investici do komerční nemovitosti, trh naštěstí nabízí i formu tzv. kolektivního investování. Na to, na co by jeho kupní sila nestačila, může investor dosáhnout investicí do vhodně zvoleného fondu. O investici se postará profesionální tým a investor tak nemá se svojí investicí a její správou žádné starosti.

Stále populárnější jsou tzv. fondy kvalifikovaných investorů (FKI), které jsou navíc od června letošního roku ještě dostupnější většímu počtu investorů – novelou zákona byl limit minimální investice snížen z pro mnohé nedosažitelných 125 tisíc eur na 1 milion korun za předpokladu současného vyplnění investičního dotazníku. A takových investorů už je u nás přece jen více.

 

Nižší regulace umožňuje vyšší výnosy

Výhodou FKI je fakt, že nejsou omezovány pravidly pro zakládání standardních fondů kolektivního investování a mají volnější ruce při tvorbě investiční strategie. Nejsou limitovány množstvím a druhy jednotlivých investičních nástrojů, a mohou tak svým investorům nabídnout mnohdy atraktivnější výnos, než běžné podílové fondy. Již z názvu totiž vyplývá, že jsou určené investorům s určitými znalostmi a zkušenostmi, kteří jsou tak schopni sami posoudit míru rizika. Díky rizikovější investiční strategii dokáží tyto fondy dosáhnout vyššího výnosu.

Zároveň dokáží pojmout i takové investiční příležitosti, které klasické produkty neumí: např. umění, veterány, víno a podobně. Další výhodou FKI je snížená sazba daně z příjmu, která dosahuje pěti procent namísto obvyklých 19 procent.

Samozřejmě není pravda, že by FKI nepodléhaly vůbec žádné kontrole, jsou poměrně přísně regulovány příslušnou legislativou a na jejich činnost pečlivě dohlíží ČNB. Kromě náročného licenčního řízení před samotným zahájením činnosti musí být například mezi řadou dalších povinností naplněny přísné požadavky na informační povinnost o hospodaření fondu jak vůči investorům, tak ČNB,“ přibližuje Martin Skalický, ředitel fondu kvalifikovaných investorů EDULIOS.

FKI bývají rozčleněny do podfondů, lišících se jak investičním cílem, tak i zvolenou investiční strategií, což umožňuje investorovi efektivně diverzifikovat své finance do různých cílů i v rámci jednoho fondu.

 

Zájem o kolektivní investování roste

I v souvislosti se zmíněným snížením limitu minimální investice roste jak počet FKI, tak i těch, které se zaměřují na investování do nemovitostí. „Při výběru vhodné nemovitosti je nezbytné posoudit stabilitu a dlouhodobou udržitelnost příjmu z pronájmu a náklady potřebné na její provoz. To je klíč zhodnocení vložené investice. Mezi nejkonzervativnější, tedy nejstabilnější investice do nemovitostí považován trh s kancelářskými budovami. Z investičního hlediska jsou zajímavé i další sektory trhu s komerčními nemovitostmi – maloobchodní sektor, průmyslové nemovitosti ale například i zemědělská půda,“ doporučuje Martin Skalický.

Hlavním trendem ve vývoji trhu s komerčními nemovitostmi je poskytování takové kvality a atraktivity nabízených prostor, aby bylo možno komerční prostory pronajmout kvalitním nájemníkům. Fondy proto volí nemovitosti situované v atraktivních lokalitách, které mají potřebnou stavebně technickou kvalitu, atraktivní design. V poslední době se stále více prosazují požadavky na minimalizaci provozních nákladů, aplikaci „zelených“ technologií atd. Je to rozsáhlý komplex jednotlivých položek, které musí být naplněny, aby se mohlo říci, že daná nemovitost je atraktivní investiční příležitost.

První fondy kvalifikovaných investorů začaly na českém trhu vznikat před necelými deseti lety a dnes dosáhly počtu 160. Číslo to rozhodně není konečné. S oživením po přestálé ekonomické krizi roste poptávka firem po nových kancelářských prostorách a navzdory letošnímu neobvykle nízkému počtu nově dokončených m2 kanceláří (cca 32.000 m2), v příštích letech očekáváme výrazné zlepšení i na straně nabídky. Oživení pak bude nepochybně následovat také růst ceny nájmů.

 

 

 

 

Zdroj:Pavla Lorencová, omnimedia.cz; Martin Skalický, EDULIOS
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační obrázek

Průměrná úroková sazba hypoték v lednu mírně stoupla

Průměrná úroková sazba hypoték v lednu mírně stoupla na 1,82 procenta. V listopadu a prosinci byla na minimu 1,77 procenta.

Ilustrační obrázek

Akcie některých regionálních bank v USA loni posílily i o více jak 60 %. Na které tituly se zaměřit letos?

Lisa Welchová, investiční manažerka fondu John Hancock Regional Bank radí, jak se vyznat na dnešním bankovním trhu v USA. Které akcie doporučuje?

Ilustrační obrázek

Poslanec za ČSSD Lukáš Pleticha: Ochrana dlužníků je na můj vkus dnes až přespříliš silná a místy přitažená za vlasy

Exekuce vyvolávají silné emoce, na straně dlužníků panuje názor, že dochází ke křivdám, exekutorská komora i banky tvrdí, že postupují v souladu se zákonem.

Odkupu pohledávek loni mírně klesl

České factoringové společnosti loni financovaly odkup pohledávek za 131 miliard korun, což je meziroční pokles o čtyři procenta.

Ilustrační obrázek

Lidé stále hodně spoří. Úspory domácností v bankách se za loňský rok zvýšily o 156 miliard Kč

Lidé v současné době, kdy ekonomika roste, sice hodně utrácejí, naspoří ale více, než si vypůjčí.

Ilustrační foto

MF potvrdilo statistiky stavebních spořitelen: Stavební spoření bylo loni v kurzu

Stavební spořitelny loni uzavřely zhruba 403.000 nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční růst o osm procent. Vyplývá to z informací, které zveřejnilo ministerstvo financí na internetu.Čti více

Tesla vykázala za Q4 nižší než očekávaný zisk, pozitivně však překvapila na straně tržeb

Společnost Tesla dnes reportovala své hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku a zveřejnila také informace k produkci Modelu 3 či stavbě dalších továren Gigafactory.

Americké akcie dnes vykázaly smíšené výsledky, dolar oslabil

Index Dow Jones dnes pokračoval v růstu na nové rekordní maximum. Dow Jones podpořily hlavně akcie chemické firmy DuPont. Zbývající indexy však kvůli zápisu z posledního zasedání centrální banky USA (Fed) oslabily.

Společnost HP zveřejnila své výsledky za FQ1, akcie posilují po uzavření trhu o 0,93 %

HP (NYSE:HPQ) vykázala za FQ1 zisk na akcii ve výši 0,38 USD, čímž překonala odhady trhu o 0,01 USD.

Fitbit zveřejnila své hospodářské výsledky za Q4, akcie oslabují v postmarketu o 2,2 %

Fitbit (NYSE:FIT) vykázala za čtvrté čtvrtletí zisk na akcii ve výši -0,56 USD, čímž zklamala očekávání analytiků o 0,06 USD.

Personální zemětřesení v Deutsche Bank pokračuje

Agentura Reuters dnes informovala, že v nějvětší německé bance Deutsche Bank pokračuje série personálních výměn na nejvyšších pozicích.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.