Forint a zlotý vykazují volatilitu, koruna žádnou

01.02.2016 | 08:32 | fa ra | Diskuze

Česká koruna v pondělí otevírala v intervalu 27,02-27,03 CZK/EUR a celý týden se z tohoto intervalu nepohnula. Ono svým způsobem není divu. Trh s korunou totiž během celého týdne nedostal žádnou překvapivou informaci, kterou by musel zpracovat do ceny.

Foto: Public Domain

 

Hned v pondělí byly zveřejněny indikátory důvěry za leden. Saldo odpovědí celkového indikátoru vzrostlo o více než dva body, stejně jako saldo indikátoru důvěry podnikatelů. Důvěra spotřebitelů vzrostla dokonce o 2,5 bodu. Je to další důkaz toho, že se české ekonomice daří a podle nás se jí bude dařit i nadále. Tomu podle nás budou odpovídat i v pondělí zveřejněné výsledky maloobchodních tržeb. Ty si totiž na sezónně očištěné bázi v podstatě udrží meziroční růstová tempa z listopadu. Klíčovým faktorem růstu podle nás budou tržby za nepotravinářské zboží.
Důležitou událostí bez překvapivých výsledků bude čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB. Předpokládáme, že bankovní rada nebude měnit nastavení své politiky, a to ani na komunikační úrovni, kdy pravděpodobně potvrdí odstoupení od kurzového závazku až koncem letošního roku.

Mnohem vyšší volatilitu vykazují regionální měny. Polský zlotý zpočátku týdne oslaboval, když byl stále pod vlivem vnitro politických událostí. V úterý zveřejněný údaj o HDP Polska sice byl o 0,1 pb lepší než čekal trh (3,6%), ovšem prohlášení ministra financí o tom, že sektorová daň v maloobchodě bude zavedena nejpozději do konce března, poslala zlotý dále ke slabším hodnotám. Svými komentáři k nepříznivému vývoji kurzu zlotého přispěly i ratingové agentury. Moody’s v úterý zhoršila výhled pro veřejné finance. Fitch ve středu varoval ve stejném duchu. Obě agentury totiž pozorně sledují vývoj ohledně převodu cizoměnových hypoték do zlotého, které by přineslo zhoršení fiskální pozice. Tento týden také bude zasedat polská centrální banka, která by ovšem měla potvrdit stávající hodnotu sazeb na 1,5 %. Zajímavější by ovšem mohly být komentáře nových členů Rady, kteří byli jmenováni v lednu. Pravděpodobně by jejich hlasy mohly znít holubičtějším hlasem než trh očekává, protože zmizel tábor zastánců zvyšování sazeb. Většina členů Rady si tedy s největší pravděpodobností bude potvrzovat status quo.

Maďarský forint za celý týden nakonec posílil asi o 0,15% na 311,4 HUF/EUR, když ovšem průběh celého týdne tomu nenapovídal. Dobrý výkon měny byl v pondělí potvrzen velmi dobrými výsledky konjunkturních indikátorů, které podobně jako v ČR zlepšily salda o jednotky bodů. Forint pak ovšem ztrácel především ve středu, když se na trhu rozšířily informace o tom, že maďarská vláda po vzoru Polska uvažuje také o zavedení sektorové daně na maloobchod.

Dalším faktorem, který vedl k poklesu kurzu, také ale bylo zjištění některých účastníků trhu. Po pečlivé analýze úterního výstupu ze zasedání tamní centrální banky se totiž dozvěděli, že sazby jsou sice neměnné a že si centrální banka dokonce představuje, že s nimi nebude hýbat ani během dalších 5-8 čtvrtletí. Představitelé centrální banky ovšem také vyjádřili svou připravenost sáhnout k nástrojům nekonvenční měnové politiky, pokud si to situace bude vyžadovat ve zjevném odkazu k dalším krokům ECB. Další data pak už nepřekvapila. Nezaměstnanost nestoupla na 6,3 %, jak čekal trh, ale stagnovala na 6,2 %. V pátek zveřejněný pokles průmyslových cen, pak není něco, co by se nikde jinde nedělo či snad překvapovalo. Obchodování v tomto týdnu pak skoro každý den dostane impuls z dat. V pondělí bude zveřejněn index PMI, obchodní bilance v úterý, následované maloobchodními tržbami. V pátek bude týden završen údaji za prosincovou průmyslovou výrobou.

 

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
čnb, česká koruna, polský zlotý, maďarský forint, eur/czk, forex, euro - společná evropská měna

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Roční korunový forward dále posiluje i přes prohlášení guvernéra Rusnoka, že kurzový závazek může trvat až do roku 2018

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny.

Česká národní banka varuje před aktivitami společnosti CTB Online

Upozornění na aktivity společností CTB Online Ltd, CTB Payments Ltd a DAO Processing LTD, které v ČR nabízí možnost obchodování s měnovými páry a komoditami bez patřičného oprávnění.

Aktuální opční strategie pro obchodování na měnovém páru EUR/USD z dílny analytiků Societe Generale

Analytici ze Societe Generale ve své poslední zprávě doporučují obchodovat další vývoj na měnovém páru EUR/USD prostřednictvím opcí.Čti více

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.