General Electric cítí v Íránu příležitost pro expanzi. Na jeho akcie těžce dopadá nízká cena ropy

16.02.2016 20:00 | wa pe | Diskuze

Dopravní, finanční, energetický a mediální gigant General Electric Company (GE) vidí v nedávném zrušení mezinárodních sankcí uvalených na Írán slibnou příležitost pro své investice.

Foto: GE

Americká společnost již udělala první kroky pro to, aby ji v Íránu, který hodlá mohutně investovat do těžební a dopravní infrastruktury nikdo nepředběhl. CEO divize ropy a plynu, Lorenzo Simonelli nedávno osobně odcestoval do Teheránu, kde má vyjednat podmínky případné spolupráce.

Koncern GE se na případný vstup na íránský trh připravoval již dlouho před zrušením sankcí, přičemž jeho armáda právníků vyhodnocovala možnosti spolupráce bez narušení platných regulací ze strany Evropské unie a Spojených států. Je otázkou nakolik budou hluboké ideové a politické rozdíly mezi vládními garniturami USA a Íránu hrát roli v ekonomické oblasti i přestože se v případě General Electric jedná o soukromý subjekt. I v současnosti stále existují jistá omezení například na transakce v amerických dolarech, očekává se však, že budou v nejbližších měsících zmírněny, či zrušeny.

Íránští představitelé se nechali slyšet, že plánují v krátké době navýšit těžbu ropy o 500 000 barelů denně a v dlouhodobějším výhledu se vrátit na objem produkce před zavedením sankcí, což představuje dalšího půl milionu barelů denně.

Expanze do Íránu by mohla být pozitivním impulsem pro akcie koncernu GE, na který těžce dopadá současná nízká cena ropy na světových trzích. Společnost předpokládá, že tržby divize ropy a plynu poklesnou ve fiskálním roce o dalších 10–15 %.

 

Zdroj:BN

Podobná témata
blízký východ, investice, sankce, írán, ropa, cena ropy, ge, usa, energie, akcie, general electric company

Líbil se vám tento článek?
+1 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Starbucks plánuje v následujících letech masivní expanzi. Jen v Číně otevře 5000 kaváren

Americký kavárenský řetězec Starbucks představil plán na příštích pět let, který předpokládá, že firma v celém světě otevře dalších 12.000 kaváren.Čti více

Ruský stát prodal čtvrtinový podíl ve své největší ropné společnosti Kataru a Glencore

Zhruba pětinový podíl v ruské státní ropné společnosti Rosněfť koupily společně švýcarský obchodník s komoditami Glencore a katarský státní investiční fond. Moskva za 19,5 procenta akcií Rosněfti získá 10,5 miliardy dolarů (264 miliard Kč), sdělil dnes Kreml.

Dolar zaznamenává solidní zisky, zatímco libra padá

Po italském referendu, se forexový trh zaměří na měnově politická oznámení tohoto týdne. Dnes se pozornost přesouvá na měnově politické rozhodnutí Bank of Canada a jeho dopad na kanadský dolar.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.