General Electric cítí v Íránu příležitost pro expanzi. Na jeho akcie těžce dopadá nízká cena ropy

16.02.2016 | 20:00 | wa pe | Diskuze

Dopravní, finanční, energetický a mediální gigant General Electric Company (GE) vidí v nedávném zrušení mezinárodních sankcí uvalených na Írán slibnou příležitost pro své investice.

Foto: GE

Americká společnost již udělala první kroky pro to, aby ji v Íránu, který hodlá mohutně investovat do těžební a dopravní infrastruktury nikdo nepředběhl. CEO divize ropy a plynu, Lorenzo Simonelli nedávno osobně odcestoval do Teheránu, kde má vyjednat podmínky případné spolupráce.

Koncern GE se na případný vstup na íránský trh připravoval již dlouho před zrušením sankcí, přičemž jeho armáda právníků vyhodnocovala možnosti spolupráce bez narušení platných regulací ze strany Evropské unie a Spojených států. Je otázkou nakolik budou hluboké ideové a politické rozdíly mezi vládními garniturami USA a Íránu hrát roli v ekonomické oblasti i přestože se v případě General Electric jedná o soukromý subjekt. I v současnosti stále existují jistá omezení například na transakce v amerických dolarech, očekává se však, že budou v nejbližších měsících zmírněny, či zrušeny.

Íránští představitelé se nechali slyšet, že plánují v krátké době navýšit těžbu ropy o 500 000 barelů denně a v dlouhodobějším výhledu se vrátit na objem produkce před zavedením sankcí, což představuje dalšího půl milionu barelů denně.

Expanze do Íránu by mohla být pozitivním impulsem pro akcie koncernu GE, na který těžce dopadá současná nízká cena ropy na světových trzích. Společnost předpokládá, že tržby divize ropy a plynu poklesnou ve fiskálním roce o dalších 10–15 %.

 

Zdroj:BN

Podobná témata
blízký východ, investice, sankce, írán, ropa, cena ropy, ge, usa, energie, akcie, general electric company

Líbil se vám tento článek?
+1 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Tento týden dojde k největší IPO letošního roku, své akcie nabídne investorům čínská ZTO Express

Čínská společnost ZTO Express zaměřující se na dodávku expresních zásilek nabídne své akcie již tento týden investorům v rámci IPO.

Federální soud kývl na navržené vyrovnání automobilky Volkswagen v aféře Dieselgate

Americký federální soudce Charles Breyer dnes schválil dohodu o urovnání Volkswagenu s americkými úřady a 475.000 majiteli naftových vozů automobilky kvůli skandálu s obcházením emisních testů v rekordní výši 14,7 miliardy USD (364,8 miliardy Kč).Čti více

Zlaté mince ČR, část pátá: Královský hrad Bezděz

Česká národní banka (ČNB) vydala zlatou pamětní minci s motivem královského hradu Bezděz. Je druhou z desetidílného cyklu, který je věnovaný významným českým a moravským hradům.

Nigerijská vláda bude jednat s povstalci o ukončení útoků na ropnou infrastrukturu

Ukončit útoky povstalců na ropnou infrastrukturu bude cílem dalšího jednání, které začne 31. října mezi nigerijskou vládou a představiteli komunit a ozbrojenců z oblasti delty Nigeru.

Rozvojové trhy čeká volební volatilita

Poslední předvolební debata skončila a do voleb 8. listopadu se neplánují žádné další akce s oběma kandidáty. Na první pohled se může zdát, že pro finanční trhy to bude klidná plavba.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.