Hlavní příčina, proč investoři končí ve ztrátě, je...

29.08.2016 | 14:19 | Miloš Kotek | Diskuze

Když začnou investoři propadat panice, obvykle to znamená, že přijdou o peníze.

Foto: Public Domain

 

Pamatujete si, z čeho jste na trzích měli strach v minulém roce?

Pokud jste stejný investor, jako všichni ostatní, tak si nevzpomenete. A to je škoda. Kdybyste si to pamatovali, tak si uvědomíte, že nálada na trhu se mění stejně jako rychle jako počasí. Investoři mají tendenci pokaždé reagovat na zprávy přicházející do trhu.

A to je také důvod proč se jim nedaří soustavně vydělávat na trhu peníze.

Pojďme si to připomenout.

Před rokem jsme se obávali vývoje v Číně a zpomalování čínské ekonomiky. Investoři měli strach z toho, že projektovaný růst čínské ekonomiky v roce 2015 bude nejpomalejší za posledních několik desítek let. Čínský trh s akciemi se zřítil a Šanghajská burza koncem srpna za jediný den ztratila 8,5 %.

Tyto obavy vedly k panickému výprodeji amerických akcií. Koncem srpna 2015, během jednoho pětiminutového intervalu, se zřítila hodnota indexu Dow Jones Industrials o 1100 bodů.

Z dnešní perspektivy se tomu samozřejmě smějeme a nechápeme, jak jsme mohli být vystrašeni „takovou hloupostí“. A samozřejmě to tehdy nebyl konec světa. Ve skutečnosti vývoj v srpnu 2015 byl obrovskou příležitostí k nákupům.

Běžní investoři se z toho nikdy nepoučí. Od doby obav z čínských potíží se v trhu objevily minimálně další tři podobně hrozivé situace.

  • Leden až únor 2016 – korekce na akciovém trhu.
  • Obavy ohledně HDP za první čtvrtletí a zklamání z výsledkové sezóny.
  • Nečekaný výsledek hlasování o odchodu Velké Británie z EU (brexit).

Na následujícím grafu vidíme všechny čtyři události vyvolávající strach z dalšího vývoje. Kromě vývoje na indexu Nasdaq zde máme zakreslen tržní sentiment v podobě Hulbertova zpravodajského indexu tržního sentimentu (HNNSI). Ve všech čtyřech případech se dostala hodnota HNNSI pod – 40 %, což znamená, že pokaždé když nastala taková situace, tak 40 % analytiků a doporučovatelů radilo svým klientům obchodovat spekulativně na pokles, nebo si vsadit na přechod trhu do klesajícího trendu.

 

Graf: Nasdaq a index sentimentu HNNSI

Není překvapením, že u analytiků, kteří sází na obrat trhu, byly všechny tyto čtyři události považovány za příležitosti k nákupu. Pro investory spekulující na růst je však bohužel současná situace opačná. Index HNNSI je nad úrovní 80 % což značí, že každým okamžikem můžeme očekávat změnu směru.

Index HNNSI se sice drží nad úrovní 80 % již řadu týdnů a akciové trhy utěšeně rostou. Nicméně, historie poskytuje nám poskytuje vodítko a není pravděpodobný příchod dalšího růstu akcií, když se před tím, stejně jako v předchozích čtyřech případech, nedostaví nějaká událost vyvolávající strach z dalšího vývoje.

Nejlepší příležitosti k nákupu jsou, když teče po ulicích krev a nejlépe je zbavovat se akcií, když davy v ulicích tančí.

A v poslední době vidíme spoustu tanečních kreací.

 

Zdroj:MW, Redakce

Podobná témata
analýzy, psychologická analýza, index nasdaq, index dow jones

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Americké akcie během včerejšího obchodování mírně oslabily

Americké akcie během včerejšího obchodování mírně oslabily, energetické podniky se dostaly pod tlak v důsledku nižších cen ropy.

Předpověď vývoje hodnoty indexu S&P 500 do konce roku 2016

Analytická předpověď vývoje hodnot indexu S&P 500 do konce roku 2016.Čti více

Budoucnost plynovodu Nord Stream 2 je nejistá. Gazprom údajně uvažuje o ukončení projektu

Ruská plynárenská společnost Gazprom zvažuje, že odstoupí od dohody o plánovaném plynovodu Nord Stream 2, který po dně Baltského moře obejde stávající tranzitní země východní a střední Evropy.

Co se stalo na zasedání ECB?

Na zasedání ECB minulý čtvrtek investoři očekávali, že Mario Draghi oznámí rozsah kvantitativního uvolňování po březnu 2017. Draghi ale nenabídl jasný pohled, jen naznačil rozsah nákupu dluhopisů.

Pokud nepřijmete uprchlíky, přestaneme posílat peníze do rozpočtu EU, vzkazuje italský premiér

Italský premiér Matteo Renzi pohrozil Evropské unii, že jeho země přestane platit do unijního rozpočtu, pokud jí státy EU nepomůžou s uprchlíky. Informovala o tom agentura AFP.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.