Horší česká data s kurzem koruny nijak nepohnula

10.05.2016 | 08:21 | fa ra | Diskuze

Klidný vývoj na globálních devizových trzích se včera projevil i na lokáních středoevropských trzích. Výsledkem byla nízká kurzová volatilita. Zatímco polský zlotý mírně posiloval, naopak maďarský forint lehce ztrácel. Kurz české měny byl včera naprosto stabilní, když se držel přilepený k úrovni 27,02 CZK/EUR. Od úrovně kurzového závazku tak korunu nedostala ani série čerstvých makroekonomických indikátorů z tuzemské ekonomiky.

Foto: Public Domain

Z našeho pohledu představují včera publikované březnové a dubnové statistiky mírné zklamání a potvrzují námi avizovaný slabší vstup české ekonomiky do roku 2016. Jádro pudla je přitom v tuzemských investicích veřejného sektoru, které z meziročního pohledu výrazně propadají po loňském boomu stimulovaném evropskými penězi. S tím souvisí publikovaný propad březnové stavební výroby (-12,5 % y/y) i slabá výkonnost průmyslové výroby za stejný měsíc. V kladných číslech (+0,6 % y/y) drží průmysl zejména silná zahraniční poptávka po českých automobilech. Oba dva faktory se pak pozitivně podepsaly na přebytku březnové bilance zahraničního obchodu. Zklamáním pro nás skončila i dubnová statistika z trhu práce. Podíl nezaměstnaných klesl v souladu s tržním očekáváním z březnových 6,1 % na 5,7 %. Nicméně téměř celý tento pohyb jde na vrub pozitivní sezónnosti. My jsme očekávali ještě o něco lepší výsledek a tedy o něco výraznější pokles sezónně očištěné nezaměstnanosti. I tady tak může být patrná určitá ztráta růstové dynamiky české ekonomiky v posledních měsících. Nic to ale nemění na faktu, že trh práce je utažený a růst mezd zrychluje. Jejich meziroční růst v průmyslu dosáhl v březnu 5,1 %.

Dnešek přinese z pohledu ČNB důležitou statistiku dubnové inflace. Očekáváme, že během samotného dubna se spotřebitelské ceny zvedly pouze o 0,2 %, což by znamenalo, že meziroční růst spotřebitelských cen dále zpomalil, a to z březnových 0,3 % na pouhých 0,2 % y/y za duben. Takovýto výsledek by byl o desetinu procentního bodu pod prognózou ČNB a potvrdil by bankovní radou prezentované naplňování mírně protitiinflačních rizik. Inflační čísla by tak mohla být impulsem pro určité oslabení tlaků na testování kurzového závazku.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
čnb, makroekonomická data, eur/czk, eur/pln, eur/huf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Roční korunový forward dále posiluje i přes prohlášení guvernéra Rusnoka, že kurzový závazek může trvat až do roku 2018

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny.

Česká národní banka varuje před aktivitami společnosti CTB Online

Upozornění na aktivity společností CTB Online Ltd, CTB Payments Ltd a DAO Processing LTD, které v ČR nabízí možnost obchodování s měnovými páry a komoditami bez patřičného oprávnění.

Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer: Kurz koruny bude cílem spekulantů, ČNB se musí připravit

Česká národní banka (ČNB) bude zřejmě po ukončení devizových intervencí, které udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.