Indická inflace tlačí na RBI

20.05.2016 | 08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Na dubnovém zasedání o monetární politice hlasovala Indická rezervní banka pro snížení referenčcní repo sazby o 25 zb na 6,50% a přidala další umírněný komentář. Guvernér RBI Raghuram Rajan oznámil, že jejich „postoj v monetární politice zůstane vstřícný“.

Foto: Public Domain

Tyto komentáře ukazují na problém indických stratégů, inflace není vzhledem ke snižujícím se cenám komodit dál problém. Indikátory zveřejněné tento týden naznačují, že obavy z deflace byly překonané, ale inflace zůstává problémem.

Indická inflace spotřebitelských cen (CPI) poskočila meziročně z březnových 4.8% v dubnu na 5.4%. Inflace hlavní CPI stoupla meziročně z březnových 4.5% na dubnových 6.2%. Hlavním tahounem byl vzestup inflace potravin meziročně z 5.2% v březnu na 6.2% v dubnu. Zemědělský sektor trápí vysoké teploty a nedostatek deště v některých oblastech, což potáhne v následujících měsících inflaci ještě výš. Meteorologové předpovídají v blížících se měsících silné monzunové deště, což pomůže uvolnění tlaku, ale jejich analytickým schopnostech nedokážeme bezvýhradně věřit. Existuje významná možnost, že než se ochladí, CPI se vyšplhá ještě výš, a nemyslíme si, že očekávání dlouhodobé inflace zůstane ukotvené. Skoky cen v kombinaci s naším očekáváním pomalé normalizace inflace naznačují, že RBI pravděpodobně v roce 2016 sazby nesníží. Cílem je spíš podpora likvidity bankovního systému a převod, než zaměření na sazby. V indických ekonomických podmínkách se obáváme, že další snížení sazeb by mohlo přijít v srpnu. Spíš si ale myslíme, že Fed zvýší sazby nejdřív v listopadu a následující odliv dostane INR pod tlak. Hlubší snížení sazeb by jen zvýšilo odliv kapitálu a riziko nestability finančního systému, kterým by se RBI jistě ráda vyhnula. Přes neuspokojivou březnovou průmyslovou výrobu, která se meziročně snížila z 2,0% v únoru na 0,1%, zůstává růst zdravý. Důvody pro posílení INR zůstávají pevné a měna je chytrou volbou pro ty, kdo stojí o výnosy.

 

Swissquote

Zdroj:www.swissquote.cz

Podobná témata
indie, indická ekonomika, rbi

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Očekává se neutrální postoj RBI

Minulý týden zvedla Indie HDP meziročně ze 7,3% na 7,9% a naznačila, že tato asijská ekonomika překonává své konkurenty. PMI služeb a smíšený PMI vyšly o něco slabší, než se očekávalo, výroba překvapila mírným růstem.Čti více

Výkonný ředitel Netflix slíbil, že podmínečně podpoří sloučení AT&T s Time Warner

Výkonný ředitel společnosti Netflix Inc., Reed Hastings, nabídl svou kvalifikovanou podporu ve věci obchodu společnosti AT&T, která hodlá koupit Time Warner Inc. za 85,4 miliard USD, ovšem pod jednou podmínkou.

Cena ropy klesá, protože Irák nechce omezit těžbu

Cena ropy v pondělí klesla poté, co Írán oznámil, že požaduje výjimku z omezení těžby, na které se dohodly země vyvážející ropu OPEC. Poté cena našla podporu z růstu akcií a z údajů o počtu zásob r ropném terminálu Cushing v Oklahomě.

Mediální skupina CETV oznámila výsledky, které překonaly očekávání

Mediální skupina CETV vlastnící i televizi Nova dnes před otevřením trhů oznámila výsledky za 3Q 2016, které překonaly očekávání analytiků. Čistá ztráta se snížila, zatímco se zvýšil provozní zisk OIBDA nad očekávání.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.