Inflace v regionu poroste

11.10.2016 08:35 | fa ra | Diskuze

Jak v Polsku, tak v Maďarsku by inflace měla přidat na síle. Co to bude znamenat pro forexové tradery?

Foto: Web4Trader

Čekáme akceleraci meziměsíčního tempa. V Maďarsku se díky nízké základně v minulém roce čeká i silné zrychlení meziročního tempa (z -0,1 % na 0,7 %), které ovšem bude pouze dočasné. Polská deflace by se měla zmírnit na -0,5 % v září (z -0,8 % v srpnu) v souladu s předběžným odhadem. Meziměsíčně by ceny měly přidat 0,1 %, kvůli růstu cen v dopravě, které přidaly 1,3 %. Ke zmírnění deflace by měly přispět i další složky jako např. potraviny (+0,2 % m/m), odívaní a boty (+0,8 % m/m) a jádrová inflace by měla vykázat pokles o 0,2 % m/m (v srpnu -0,4 % m/m).

Inflace zpomaluje, ale nezaměstnanost dále klesá

Inflace v Česku v září stagnovala, když cenová hladina meziměsíčně poklesla o 0,2 % stejně jako v srpnu. Meziměsíčně stouply mírně ceny pohonných hmot a stagnovaly ceny potravin. Jádrové ceny klesly především vlivem sezónnosti. Meziročně klesala inflace ve všech kategoriích kromě pohonných hmot. Jejich tempo růstu podporuje klesající základny v minulém roce. Jádrová inflace zvolnila o 0,1 pb; což není dobrou zprávou pro ČNB. Na druhou stranu meziroční tempo celkové inflace je o něco vyšší než centrální banka očekávala ve své poslední prognóze.

Podíl nezaměstnaných v souladu s naší prognózou poklesl o 0,1 pb na 5,2 %. Kromě okresu Prostějov, kde se nezaměstnanost zvýšila, v ostatních minimálně stagnovala. Tento výsledek za září, kdy tradičně trh práce musí absorbovat absolventy škol, je způsoben dostatečnou nabídkou sezónních prací v zemědělství. Počet nezaměstnaných odpovídá situaci v prosinci 2008 a počet volných pracovních míst je 140 tis., což je osmileté maximum. Narůstající nerovnováha na trhu práce se tak odráží v růstu mezd.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
kurzy měn, polsko, eur/czk, maďarsko, eur/pln, eur/huf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

ČNB pokračovala v intervencích proti koruně, devizové rezervy rostly o 1,8 miliardy euro

Devizové rezervy České národní banky ke konci listopadu vzrostly proti říjnu o 1,8 miliardy eur na 80,3 miliardy eur. Zvýšily se také v korunovém vyjádření, v dolarovém klesly. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila ČNB. Zároveň ČNB v říjnu provedla druhé nejvyšší intervence  od jejich zahájení.

Ilustrační foto

Trhy vyčkávají na zasedání ECB

Dnes bude zveřejněn pouze počet volných pracovních míst v americké ekonomice (JOLTS Job Openings). V eurozóně je kalendář ekonomických událostí prázdný.

Ilustrační foto

Dopad výsledku italského referenda na finanční trhy byl omezený

Po včerejším dni, kdy trhy ještě reagovaly na víkendové politické události, se dnes vrátíme k ekonomickému kalendáři. Již publikované americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby jsou příslibem pro další silný růst podnikových objednávek.Čti více
Ilustrační foto

Evropské akcie příjemně rostou, německý akciový index DAX je zpět nad 11 tisíci body

Akcie na burzách v západní Evropě dnes pokračují v růstu a například hlavní index burzy ve Frankfurtu se po roce vrátil nad psychologicky důležitou hranici 11.000 bodů.

Ilustrační foto

Druhá největší polská banka Pekao bude vlastněná státem kontrolovanými institucemi

Největší polská pojišťovna PZU a polský rozvojový fond (PFR) se dohodly na převzetí téměř třetinového podílu v druhé největší polské bance Pekao.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.