Inflace v regionu poroste

11.10.2016 | 08:35 | fa ra | Diskuze

Jak v Polsku, tak v Maďarsku by inflace měla přidat na síle. Co to bude znamenat pro forexové tradery?

Foto: Web4Trader

Čekáme akceleraci meziměsíčního tempa. V Maďarsku se díky nízké základně v minulém roce čeká i silné zrychlení meziročního tempa (z -0,1 % na 0,7 %), které ovšem bude pouze dočasné. Polská deflace by se měla zmírnit na -0,5 % v září (z -0,8 % v srpnu) v souladu s předběžným odhadem. Meziměsíčně by ceny měly přidat 0,1 %, kvůli růstu cen v dopravě, které přidaly 1,3 %. Ke zmírnění deflace by měly přispět i další složky jako např. potraviny (+0,2 % m/m), odívaní a boty (+0,8 % m/m) a jádrová inflace by měla vykázat pokles o 0,2 % m/m (v srpnu -0,4 % m/m).

Inflace zpomaluje, ale nezaměstnanost dále klesá

Inflace v Česku v září stagnovala, když cenová hladina meziměsíčně poklesla o 0,2 % stejně jako v srpnu. Meziměsíčně stouply mírně ceny pohonných hmot a stagnovaly ceny potravin. Jádrové ceny klesly především vlivem sezónnosti. Meziročně klesala inflace ve všech kategoriích kromě pohonných hmot. Jejich tempo růstu podporuje klesající základny v minulém roce. Jádrová inflace zvolnila o 0,1 pb; což není dobrou zprávou pro ČNB. Na druhou stranu meziroční tempo celkové inflace je o něco vyšší než centrální banka očekávala ve své poslední prognóze.

Podíl nezaměstnaných v souladu s naší prognózou poklesl o 0,1 pb na 5,2 %. Kromě okresu Prostějov, kde se nezaměstnanost zvýšila, v ostatních minimálně stagnovala. Tento výsledek za září, kdy tradičně trh práce musí absorbovat absolventy škol, je způsoben dostatečnou nabídkou sezónních prací v zemědělství. Počet nezaměstnaných odpovídá situaci v prosinci 2008 a počet volných pracovních míst je 140 tis., což je osmileté maximum. Narůstající nerovnováha na trhu práce se tak odráží v růstu mezd.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
kurzy měn, polsko, eur/czk, maďarsko, eur/pln, eur/huf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Roční korunový forward dále posiluje i přes prohlášení guvernéra Rusnoka, že kurzový závazek může trvat až do roku 2018

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny.

Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer: Kurz koruny bude cílem spekulantů, ČNB se musí připravit

Česká národní banka (ČNB) bude zřejmě po ukončení devizových intervencí, které udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů.

Polská jádrová inflace potvrdí přetrvávající deflační tlaky, Maďarsko je z deflace venku

Dnešní ekonomický kalendář nepřinese pro středoevropské finanční trhy žádné zásadnější impulsy.Čti více

Výkonný ředitel Netflix slíbil, že podmínečně podpoří sloučení AT&T s Time Warner

Výkonný ředitel společnosti Netflix Inc., Reed Hastings, nabídl svou kvalifikovanou podporu ve věci obchodu společnosti AT&T, která hodlá koupit Time Warner Inc. za 85,4 miliard USD, ovšem pod jednou podmínkou.

Cena ropy klesá, protože Irák nechce omezit těžbu

Cena ropy v pondělí klesla poté, co Írán oznámil, že požaduje výjimku z omezení těžby, na které se dohodly země vyvážející ropu OPEC. Poté cena našla podporu z růstu akcií a z údajů o počtu zásob r ropném terminálu Cushing v Oklahomě.

Mediální skupina CETV oznámila výsledky, které překonaly očekávání

Mediální skupina CETV vlastnící i televizi Nova dnes před otevřením trhů oznámila výsledky za 3Q 2016, které překonaly očekávání analytiků. Čistá ztráta se snížila, zatímco se zvýšil provozní zisk OIBDA nad očekávání.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.