Investiční banka J.P. Morgan ke Stock Spirits Group: žádné proaktivní novinky

26.09.2016 | 14:47 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Investiční banka J.P. Morgan v pátek zveřejnila klíčové poznatky ze své londýnské konference, které se zúčastnil i management likérky Stock Spirits Group.

Foto: Web4Trader

Management přiblížil situaci na důležitém polském trhu, absence výhledu pro letošní rok však nebyla ve shrnutí analytiky J.P. Morgan vysvětlena.

Polský trh s vodkou letos roste, Stock stabilizoval svůj podíl

Polský trh s vodkou od začátku roku do července vzrostl (objem o 2,6 %, hodnota o 3,0 %). Tradiční kanál zůstává nejdůležitějším prodejním kanálem pro vodku v Polsku a v letošním roce se mu daří lépe oproti diskontnímu segmentu. Z toho těžil Stock, jelikož dodává spíše do tradičního kanálu.

Přibližně 70 tis. obchodů tradičního kanálu je sdruženo do 300 řetězců, z nichž 200 obsluhuje Stock přímo a další skrze velkodistributory jako je třeba Eurocash, jehož podíl na tržbách Stocku přesahuje 20 %.

Očekává se, že polská maloobchodní daň z tržeb by měla podpořit tradiční kanál.

Konkurenční boj s likérkou Roust pokračuje

Likérka začala v březnu snižovat ceny vybraných produktů u své hlavní značky vodku, na což ihned zareagovala konkurenční likérka Roust, aby udržela své ceny o 7-8 % níže oproti Stocku. Další snížení cen přišlo v květnu, kdy Roust oznámil průměrný růst cen o 2 % u 80 % svých produktů.

Roust však v komentáři k výsledkům za první polovinu roku uvedl, že je připraven bránit svou tržní pozici a v posledních dvou týdnech inicioval kroky. Podle Stocku se to zatím neprojevilo na maloobchodních cenách, ačkoliv u těch se obvykle změny projeví po šesti až osmi týdnech. Je možné, že Roust zintenzivnil promoční aktivity, případně ustoupil od předchozího zvýšení cen.

Management potvrdil, že žádnou větší M&A aktivitu nechystá

Management potvrdil, že se nechystá k žádné větší aktivitě na poli fúzí a akvizic, dokud situace v Polsku nebude pevně v rukou. Ve střednědobém období vidí zajímavé příležitosti v Rumunsku a zemích bývalé Jugoslávie.

Výhled na letošní rok?

Jedním z tématů, které analytici J. P. Morgan zařadili do svého seznamu otázek na konferenci pro management likérky, byl také letošní výhled hospodaření. Ten společnost oproti minulým rokům nezveřejnila spolu svýsledky za první polovinu roku. Analytici uvedli, že současný konsensus analytiků sestavený agenturou Bloomberg implikuje více než 20% meziroční pokles hrubého provozního zisku EBITDA v druhé polovině letošního roku navzdory zrušeným a zpožděným objednávkám z konce loňského roku, kvůli kterým likérka v listopadu vydala profit-warning.

Vznesli tak otázku, zda tento konsensus není příliš konzervativní i přes současné snižování cen v Polsku. Jejich shrnutí konference však výhled likérky již nezmiňuje. Samotná likérka se k výhledu naposledy vyjádřila naposledy na květnové konferenci, kdy uvedla, že je spokojena s výhledem na svých stránkách, který však byl naposledy aktualizován 12. dubna 2016.

Agentura Bloomberg nyní uvádí, že oslovení analytici očekávají, že za celý rok 2016 likérka dosáhne tržeb 264,2 mil. EUR, hrubého provozního zisku EBITDA 50,52 mil. EUR a očištěného zisku na akcii 0,13 EUR.

Akcie Stock Spirits Group (BAASTOCK) dnes oslabují o 2 % na 50,7 Kč

Zdroj:Jan Tománek Fio banka, a.s.

Podobná témata
hospodářské výsledky, jp morgan chase & co, stock spirits group plc

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Výsledky mateřské společnosti Unipetrolu, PKN Orlen překonaly očekávání

Zisk největší polské ropné společnosti PKN Orlen vzrostl ve třetím čtvrtletí o 92 procent a překonal očekávání.

Jak dopadnou čtvrteční hospodářské výsledky Unipetrolu?

Analytici už tuší, jaká čísla zveřejní Unipetrol ve čtvrtek za třetí čtvrtletí tohoto roku.

Akcie U.S. Steel jsou pro investory, kteří mají pro strach uděláno

Podle prestižního investičního týdeníku Barron's by akcie U.S. Steel mohly do jednoho roku posílit až o 50 % a představují dobrou volbu pro odvážnější investory.Čti více

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.