Investiční nástroje dluhopisy

Princip dluhopisu je jednoduchý. Jde o půjčku peněz na určité období. V principu se jedná o stejný úkon, jako když si půjčí peníze dva lidé. Tomu, kdo půjčuje, se říká věřitel, tomu kdo si vypůjčuje, se říká dlužník. Obvykle se o půjčce uzavře smlouva, ve které je obvykle uvedeno, na jak dlouho je půjčka poskytnuta a na jak vysoký úrok.

Půjčování peněz je spojeno s nebezpečím, že půjčka nebude vrácena včas. Toto riziko je ohodnoceno výší úroku. Čím vyšší je riziko, tím vyšší je úrok. Úrok je tedy vyjádřením rizika nesplacení a také vyjadřuje odměnu za ochotu peníze půjčovat...více

Dluhopisy a jejich popis, druhy a struktura | ETN krok za krokem 

Ostatní témata

 

Dluhopisy

Dolar zaznamenává solidní zisky, zatímco libra padá

Po italském referendu, se forexový trh zaměří na měnově politická oznámení tohoto týdne. Dnes se pozornost přesouvá na měnově politické rozhodnutí Bank of Canada a jeho dopad na kanadský dolar.


Otestuj se! Co víš o investování? 

Jsi nebo ?

ParValue se vyskytne

a) pokud je tržní hodnota vyšší nominální
b) pokud je tržní hodnota nižší nominální
c) pokud je nominální hodnota stejná jako tržní
d) žádná z výše uvedených odpovědí není správná

Celková úspěšnost splnění tohoto testu: 21%
5% uživatelů odpovědělo správně 10 otázek, 0% odpovědělo správně 9 otázek, 16% odpovědělo správně 8 otázek.


Související články

Veřejně obchodované fondy ETF, jsou v nich Vaše investice v bezpečí?

Investice pomocí takzvaných veřejně obchodovaných fondů (ETF) se za skoro čtvrtstoletí své existence staly oblíbeným nástrojem na kapitálovém trhu. Minulá léta však v souvislosti s finanční krizí přinesla i pochybnosti a nejistotu, které moderní finanční nástroje, kam řadíme i ETF, doprovázejí dodnes.

Vyplatí se letos nakoupit konvertibilní dluhopisy?

Konvertibilní dluhopisy v minulém roce zůstávaly v pozadí za výnosy amerických akcií, které zaznamenaly především v posledním kvartálu solidní zisky. Jak vypadá situace nyní, kdy samotné akcie padají? Vyplatí se investice do takzvaných směnitelných obligací, nebo ne?

Cyklus úrokové míry

Kromě hospodářského cyklu a akciového cyklu, které se od sebe liší jen posunem o 6 až 9 měsíců, se vyplatí sledovat i cyklus úrokové míry a cyklus sklonu úrokové křivky. Oba tyto cykly nám pomáhají určit, ve které fázi hospodářského cyklu se nacházíme. Znalost fáze hospodářského cyklu je důležitá i z hlediska rotace sektorů, protože nám dovoluje přesněji odhadovat, které sektory budou ve stávající hospodářské fázi nejvýkonnější. Čti více

Letošní nositelé Nobelovy ceny za ekonomii jsou znepokojeni politickým vývojem ve světě i předvolebními sliby Donalda Trumpa

Letošní nositel Nobelovy ceny za ekonomii Oliver Hart má výhrady k některým hospodářským záměrům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho stejně vyznamenaný kolega Bengt Holmström pak vyjádřil obavy z celosvětového politického vývoje, informují dnes zahraniční média.

Euro posiluje před zítřejším zasedáním ECB

Euro dnes na devizových trzích před čtvrtečním zasedáním Evropské centrální banky ((ECB) mírně zpevňuje. Investoři zejména čekají na to, zda ECB začne s omezováním svého programu nákupů dluhopisů.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.