Investoři sází na akcie potravin, tabáku a restaurací

11.03.2016 | 12:05 | Miloš Kotek | Diskuze

Akciový trh vstoupil do nového roku nejhůře za posledních deset let, a i když se zatím nevyplnila proroctví o nástupu nového klesajícího trendu, jsou investoři nervózní a těžko hledají vhodné akcie k růstu. Index S&P 1500 zatím od začátku roku ztrácí 1,8 % a nevypadá to, že vy se situace nějak rychle obracela k lepšímu.

Foto: Gerd Altmann

 

Nicméně bližší pohled na strukturu trhu odhalí, že ne všechny akcie mají potíže růst. Když se zaměříme na akcie společností vyrábějících potraviny, restaurace, nebo na výrobce tabáku, tak můžeme s údivem zjistit, že existuje devět společností, se zhodnocením cen akcií o víc jak 15 %. Za všechny můžeme jmenovat společnosti Tyson (TSN), Domino´s Pizza (DZP) a Campbell Soup (CPB).

Nejde jen o náhodné případy. Průměrný růst cen akcií 68 společností v sektoru potravin a tabáku indexu S&P 1500 dosahuje v roce 2016 hodnoty 4,4 %. Dvě třetiny těchto společností rostou a to navzdory potížím celkového trhu. Investoři jsou dokonce ochotni platit za tyto akcie cenu navíc, protože poměr P/E u těchto společností se pohybuje na úrovni 27, což je o 11 % víc, než představuje celková hodnota P/E indexu S&P 1500.

Akcie potravinářských firem rostou, protože představují v době slabého ekonomického růstu defenzivní investici. Defenzivní znamená, že spotřebitelé nakupují potraviny bez ohledu na to, jestli ekonomika zrovna roste, nebo klesá. Navíc tři čtvrtiny z těchto společností vyplácejí dividendy s průměrným výnosem 2,3 %. Když to porovnáme s výnosem desetiletých státních dluhopisů na úrovni 1,92 %, není divu, že jsou investoři ochotni nakupovat akcie potravinářských společností s vyšším poměrem P/E.

Campbellova polévka je známá z ikonického ztvárnění Andyho Warhola. Jakou má chuť není v našich končinách obecně známo, ale pro investory se jedná o lahůdku, protože v tomto roce vylétla cena akcií společnosti o 19 % a za poslední rok téměř o 40 %. V porovnání s tímto výkonem vypadá výkonnost celkového trhu ještě podstatně hůř. Společnost se v zaměřuje na rozšiřování produktů pro mladší konzumenty a to se pozitivně odráží v jejím růstu. V tomto roce je odhadován pokles příjmů o 1 % na 8 miliard USD, ale pro rok 2017 analytici opět odhadují opětovný růst. Nicméně ziskovost společnosti v roce 2016 má vzrůst o 20 %. Spotřebitelé neposuzují společnost z hlediska její velikosti, nebo výkonnosti, ale jestli nabízí výrobky z přírodních surovin a biopotraviny.

Největší růst v tomto roce zaznamenala společnost Tyson Foods, která vzrostla o 23 %. Za minulý rok vzrostla cena akcií společnosti o 61 %. Společnost v letošním roce očekává pokles příjmů o 10 % na 37,2 miliardy USD, což je spojeno s nepříznivou zprávou Světové zdravotní organizace ohledně rizik spojených se zpracováním masa. Nicméně investory v roce 2015 spíš zajímá očekávaný růst zisků o dalších 27 %.

Potravinářské společnosti nejsou jedinými rostoucími akciemi v tomto roce. Z devíti nejvýnosnějších akcií představují 40 % restaurace. Například cena akcií společnosti Domino's Pizza vylétla v tomto roce o 21 %. Investoři očekávají, že tento restaurační řetězec s pizzou v roce 2016 poroste. Příjmy se očekávají na úrovni 2,4 miliardy USD, což představuje růst o 7,2 %. Růst zisku se očekává na úrovni 4,17 USD na akcii, což představuje nárůst o 21 %.

Investoři mají důvod být nervózní z vývoje na celkovém trhu, ale z uvedených příkladů vyplývá, že stále existují akcie s nadprůměrnou výkonností. Neexistuje celkový akciový trh, ale existuje trh s jednotlivými akciemi.

Pokud si rádi vychutnáváte dobré jídlo, můžete si stejně vychutnat růst akcií potravinářských firem.

 

Grafika: www.bigcharts.com

 

Zdroj:USA Today, Redakce

Podobná témata
analýzy, zemědělství, usa, akcie, tyson foods, campbell soup company, domino's pizza inc

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Federální soud kývl na navržené vyrovnání automobilky Volkswagen v aféře Dieselgate

Americký federální soudce Charles Breyer dnes schválil dohodu o urovnání Volkswagenu s americkými úřady a 475.000 majiteli naftových vozů automobilky kvůli skandálu s obcházením emisních testů v rekordní výši 14,7 miliardy USD (364,8 miliardy Kč).

Akcie, která dnes přitahují pozornost investorů: Caterpillar, 3M, merck, Under Armour, Eli Lilly a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA?Čti více

Co se stalo na zasedání ECB?

Na zasedání ECB minulý čtvrtek investoři očekávali, že Mario Draghi oznámí rozsah kvantitativního uvolňování po březnu 2017. Draghi ale nenabídl jasný pohled, jen naznačil rozsah nákupu dluhopisů.

Pokud nepřijmete uprchlíky, přestaneme posílat peníze do rozpočtu EU, vzkazuje italský premiér

Italský premiér Matteo Renzi pohrozil Evropské unii, že jeho země přestane platit do unijního rozpočtu, pokud jí státy EU nepomůžou s uprchlíky. Informovala o tom agentura AFP.

Aktuální technické úrovně pro měnový pár USD/JPY

Na které technické úrovně na páru USD/JPY měli dát forex obchodníci dobrý pozor?

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.