Írán zoufale potřebuje zahraniční investice do těžby ropy a zemního plynu

16.03.2016 | 16:29 | wa pe | Diskuze

Írán, který se snaží po nedávném zrušení mezinárodních sankcí obnovit těžbu ropy a zemního plynu, by rád uvítal i investice ze Spojených států, uvedl íránský ministr pro ropu.

Foto: David Stanley

 

Podle íránské státní tiskové agentury prohlásil ministr pro ropu Bijan Namdar Zangeneh, že íránská strana nespatřuje v přítomnosti amerických společností v zemi žádný problém a překážky jejich působení klade pouze vláda Spojených států. Vyjádření přišlo v souvislosti s jednáním Íránu o spolupráci s americkým koncernem General Electric, který v zemi plánuje investovat do energetiky a leteckého průmyslu.

Íránská ekonomika, která se nyní znovu otevírá světu je jedinečnou příležitostí k expanzi pro mnoho společností, obzvláště když si uvědomíme aktuální náznaky zpomalování světového hospodářského růstu. Snahy Íránu o opětovné navázání ekonomických vazeb po lednové dohodě o jeho jaderném programu míří především do obnovy těžebního průmyslu, který tradičně tvoří páteř blízkovýchodních ekonomik. Pokud chce Írán úspěšně bojovat se svými  regionálními konkurenty Saúdskou Arábií, Kuvajtem či Ománem o světové ropné trhy, musí rychle navýšit těžbu minimálně na úrovně z doby před zavedením sankcí, po mnoha letech zanedbávání je však těžební infrastruktura ve velmi špatném stavu a vyžádá si značné investice. 

Pro Írán budou nyní klíčoví zahraniční partneři, především z Evropy, mezi které patří například francouzská energetická společnost Total (TOT), s níž již podepsal memorandum o nákupu ropy a možných investicích do těžebního průmyslu. Větší potíže s nalezením vhodných partnerů s dostatkem kapitálu i know-how bude mít Írán ve Spojených státech, kde jsou mnohá omezení pro investice amerických společností do druhé největší blízkovýchodní ekonomiky stále v platnosti. Jason Bordoff, někdejší poradce prezidenta Baracka Obamy v energetických otázkách považuje větší zapojení společností jako Exxon Mobil (XOM), nebo Chevron (CVX) doslova za nerealistické.

Obchodování mezi USA a Íránem, případně americké investice do tamní ekonomiky však nejsou kontroverzní pouze ve Spojených státech. I v nejvyšších íránských kruzích se významné konzervativní osobnosti dívají až s opovržením na možnou spolupráci se zemí, která vedle Saúdské Arábie představuje hlavního ideového soupeře Íránu na světové scéně. Ministr Zangeneh je v této věci zástupcem progresivního křídla, které se však na domácí politické scéně dostává pod značný tlak.

Dalším faktorem, který musíme vzít v případě investic do íránské těžby ropy a zemního plynu do úvahy je jejich sporná ziskovost. Vzhledem k přesycenosti světového trhu s ropou a její nízké ceně se omezují kapitálové investice energetických společností, z nichž mnohé spíš než v další expanzi doufají v holé přežití. Ropy je zkrátka na světových trzích příliš a Írán ve svém navyšování těžby dnes plave proti proudu.

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj:money.cnn, redakce

Podobná témata
politika, opec, írán, evropa, těžba ropy, letecký průmysl, ropa, cena ropy, xom, usa, energetika, energie, cvx, těžba zemního plynu, omán, asie a austrálie, kuvajt, general electric company, total s.a., saudská arábie

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Akcie U.S. Steel jsou pro investory, kteří mají pro strach uděláno

Podle prestižního investičního týdeníku Barron's by akcie U.S. Steel mohly do jednoho roku posílit až o 50 % a představují dobrou volbu pro odvážnější investory.

Prodej Bašněfti je u konce. Většinový podíl koupil ruský státní ropný gigant Rosněfť

Ruská vláda dnes dokončila prodej většinového podílu ve středně velké ropné společnosti Bašněfť do rukou mnohem většího domácího konkurenta Rosněfť.Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.