Iránská ropa znepříjemní konkurentům v Perském zálivu život

20.01.2016 07:07 | V Z | Diskuze

Konec dekádu trvajících mezinárodních sankcí vůči Íránu představuje pro konkurenční země v Perském zálivu nejtěžší ekonomickou překážku od globální finanční krize, píše agentura Bloomberg.

Foto: Public Domain

 

Vlády šesti členských zemí Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) přijaly bezprecedentní opatření proti náhlému propadu cen ropy a omezily sociální dávky, které patří k nejštědřejším na světě, aby nedocházelo k dalšímu růstu deficitu. V některých zemích se dodavatelé potýkají se zpožděním plateb ze strany státu a společnosti snižují počty zaměstnanců, aby zredukovaly náklady.

Akciové trhy celé skupiny GCC minulý měsíc ztrácely kvůli obavám, že další nárůst přebytku ropy po vstupu Íránu na otevřený trh povede k dalšímu propadu cen a globálním odprodejům akcií. Ropa stojí méně než 30 dolarů za barel a vlády budou možná muset říznout do dávek, které občanů poskytovaly po desetiletí, ještě hlouběji. Tato složitá situace navíc přichází v okamžiku, kdy je region zmítán nepokoji a spousta zemí od Sýrie po Jemen má s Íránem spory.  

„Oblast Perského zálivu závisí na vývozech energií a veřejném sektoru již 40 let; tento region ani jiný způsob vládnutí nezná. Problémy, kterým nyní čelí, nemají žádné rychlé ani snadné řešení,” prohlásil vrchní ekonom HSBC Holdings pro střední a východní Evropu, Blízký východ a Afriku v Londýně, Simon Williams. Pokud nedojde k růstu cen ropy, tíhu reforem „ponesou občané,  kteří budou čelit rostoucím nákladům a klesajícím reálným příjmům,“ prohlásil Williams.

Nákupní horečka

Zatímco se Írán potýkal se sankcemi kvůli svému jadernému programu, země skupiny GCC využily neočekávaně vysokých příjmů z ropy v posledním desetiletí ke zvýšení svých zásob a koupi akciových podílů ve významných světových společnostech od Barclays po General Electric. Jednotlivé země přijímaly jako státní zaměstnance své vlastní občany, zatímco v soukromém sektoru převažovali cizinci.

To se pomalu mění. Zahraniční aktiva saudskoarabské centrální banky spadla v prvních 11 měsících roku 2015 o 96 miliard na 628 miliard. Vláda poprvé od roku 2007 poprvé prodala dluhopisy, aby financovala dosahující asi 15 % ekonomického výkonu. Úřady plánují prodat vládou držená aktiva, od nemocnic přes silnice až po letiště, a snížily podporu cen benzínu.

„Jde o první skutečnou fiskální výzvu, které musejí arabské země čelit, po 15 letech,” uvedl Raza Agha, analytik londýnské společnosti VTB Capital specializující se na trhy Blízkého východu. „Tato opatření jsou velmi významnými kroky.”

Žádná tabu

Motorem změn je princ Mohamed bin Salmán, syn krále a druhý následovník trůnu. V rozhovoru pro týdeník The Economist princ uvedl, že se vláda chystá privatizovat části své největší ropné společnosti. Žádná ekonomická reforma není tabu, ani propouštění nevýkonných pracovníků ve veřejném sektoru, uvedli princovi poradci.

Ceny paliva zvýšily i Bahrajn a Omán. Úřady v Maskatu zvažují zrušení všech daňových výjimek. Dotace byly sníženy dokonce i ve Spojených arabských emirátech a Kataru, které Mezinárodní měnový fond považuje za nejlépe připravené čelit propadu cen ropy, protože drží nejvyšší objem aktiv na hlavu.

„Politická smlouva mezi vládami a občany je založena na poskytování bohatství občanům. Jakákoli úprava podpor a dalších služeb proto s sebou nese politické riziko,” říká Toby Matthiesen, výzkumník z Oxfordské univerzity a autor knihy: „Jiní Saudové: Šíismus, disent a sektářství“.

Trhy v celém regionu již vnímají důsledky těchto kroků. Banky si mezi sebou účtují více za půjčování peněz, a investoři zpochybňují závazek centrálních bank v regionu udržet stabilní kurz dolaru.

Akcie padají

Saúdskoarabský akciový index Tadawul All Share v neděli poklesl o 5,4 % a jeho celková ztráta se tak zvýšila na 35 %. Index MSCI Emerging Market ve stejné době ztratil 26 %.

„Neznámých faktorů je mnoho a všechny zprávy z blízkého okolí jsou špatné – zrušení sankcí vůči Íránu i očekávané zaplavení trhu íránskou ropnou produkcí a zásobami,” uvedl Mohammed Alsuwayed, vedoucí pro kapitálové a finanční trh v rijádské společnosti Adeem Capital.

Železniční společnost Spojených arabských emirátů Etihad Rail v neděli oznámila, že propustí asi 30 % svých zaměstnanců ve snaze snížit náklady kvůli propadu cen ropy. Banka National Bank of Ras Al-Khaimah PSC rovněž propustí 250 pracovníků, aby se přizpůsobila zpomalení ekonomického růstu.

Dubaj je výjimkou

Ve studii uveřejněné v prosinci 2014 Mezinárodní měnový fond uvedl Dubaj, komerční centrum Spojených arabských emirátů, jako příklad úspěšné ekonomické diverzifikace v rámci Perského zálivu. Snížení závislosti na ropě je podle studie velmi obtížné, a obvykle závisí na tom, zda jsou příslušná opatření přijata ještě před cenovým šokem.

Příjem z vývozu ropy tvoří podle návrhu podaného vládou v neděli parlamentu až 25 % příjmů v íránském rozpočtu pro fiskální rok začínající 21. března. Pro porovnání, asi 70 % příjmů Saúdské Arábie pochází z ropy.

Írán však bude muset přijmou ještě mnoho opatření, aby dohnal svou ztrátu vůči zemím skupiny GCC a potřebuje více investovat do zkvalitnění infrastruktury, říká Adel Abdel Ghafar z Katarské univerzity.

„Írán a země GCC se nacházejí v různých fázích ekonomického vývoje a vyspělosti. Írán bude muset investovat do technologií a rovněž vstupuje na toto pole poměrně pozdě,” prohlásil Ghafar v neděli. „Pokud bude Írán schopen dohnat svou ztrátu, mohl by se z něj stát velmi významný soupeř.“

Zdroj:Bloomberg

Podobná témata
írán, ropa, cena ropy, gcc, spojené arabské emiráty, saúdská arábie

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Cena ropy reaguje na optimismus investorů ohledně naplňování cílů o omezení produkce vzestupem

Aktuální vývoj obchodování s ropou je s největší pravděpodobností ovlivňován optimismem investorů ohledně dodržení plánovaného omezení globální produkce ropy.

Ilustrační foto

Výsledek jednání kartelu OPEC zapůsobil na obchodníky s ropou

Ceny ropy na světových trzích dnes přechodně vzrostly o více než osm procent a dostaly se na nejvyšší úroveň za pět týdnů.

Uzavření amerických trhů: Index Dow -0,07 % na 19819,78 bodech

Index S&P -0,03 % na 2249,26 bodech. Index Nasdaq -0,12 % na 5432,09 bodech.

Čína zaznamenala v listopadu rekordní poptávku po ropě. Cena ropy tak roste

Čínská poptávka po ropě vzrostla v listopadu 2016 na druhou nejvyšší úroveň v historii země. Podle zveřejněných dat dosáhla v průměru 11,44 milionů barelů denně, což je meziročně víc o 4,1 %.

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku rostou

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku jsou nejdražší od loňského podzimu.

Analytici z UBS ponechávají BP na Buy

Analytici ze švýcarské banky UBS ponechali své investiční doporučení na akcie BP na Buy s cílovou cenou 550 Pence, a to po dohodnuté koupi australských benzínových stanic Woolworths.Čti více
Ilustrační foto

Saudi Aramco zvládá nahrazovat stará ropná pole novými, nyní jich má v provozu 220

Saúdskoarabská ropná a plynárenská společnost Saudi Aramco provozuje asi 220 vrtných souprav díky pokračujícím investicím do kapacity navzdory nízkým cenám ropy.

Ilustrační foto

Příští týden na finančních trzích: Makroekonomické události v USA a SRN, první kroky Donalda Trumpa

Příští týden budou trhy vyhodnocovat Trumpův inaugurační projev a jeho další případné poznámky. Z pohledu jiných faktorů se investoři zaměří na výsledkovou sezónu.

Ilustrační foto

Uplynulý týden na akciových trzích: Čekání na Trumpa, ECB, výsledková sezóna

Celý týden se nesl ve znamení vyčkávání na páteční inaugurační projev Donalda Trumpa. V průběhu týdne se investoři pak zaměřili na zasedání ECB a na výsledkovou sezónu.

Ilustrační foto

Kam poteče české pivo?

Česká republika je neodmyslitelně spojena s pivem. Aby ne, když je prazdrojem nejrozšířenějšího druhu piva, ležáku. Pivo je také vděčným diskuzním tématem a pomůckou zároveň i pro ekonomy, a to i pro ty, kteří se zajímají o kurzy měn.

Americké akcie v den nástupu nového prezidenta USA mírně posílily

Americké akciové trhy v den inaugurace nového prezidenta Donalda Trumpa mírně zpevňovaly a během dne ztratily jen malou část počátečních zisků.

Gazprom zprovozní další dva ropné vrty za polárním kruhem

Zatímco západní energetické společnosti si stále nejsou jisté, zda se těžba ropy ve ztížených arktických podmínkách vyplatí, ruská společnost Gazprom zde navyšuje počty svých ropných plošin.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.