Iránská ropa znepříjemní konkurentům v Perském zálivu život

20.01.2016 07:07 | V Z | Diskuze

Konec dekádu trvajících mezinárodních sankcí vůči Íránu představuje pro konkurenční země v Perském zálivu nejtěžší ekonomickou překážku od globální finanční krize, píše agentura Bloomberg.

Foto: Public Domain

 

Vlády šesti členských zemí Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) přijaly bezprecedentní opatření proti náhlému propadu cen ropy a omezily sociální dávky, které patří k nejštědřejším na světě, aby nedocházelo k dalšímu růstu deficitu. V některých zemích se dodavatelé potýkají se zpožděním plateb ze strany státu a společnosti snižují počty zaměstnanců, aby zredukovaly náklady.

Akciové trhy celé skupiny GCC minulý měsíc ztrácely kvůli obavám, že další nárůst přebytku ropy po vstupu Íránu na otevřený trh povede k dalšímu propadu cen a globálním odprodejům akcií. Ropa stojí méně než 30 dolarů za barel a vlády budou možná muset říznout do dávek, které občanů poskytovaly po desetiletí, ještě hlouběji. Tato složitá situace navíc přichází v okamžiku, kdy je region zmítán nepokoji a spousta zemí od Sýrie po Jemen má s Íránem spory.  

„Oblast Perského zálivu závisí na vývozech energií a veřejném sektoru již 40 let; tento region ani jiný způsob vládnutí nezná. Problémy, kterým nyní čelí, nemají žádné rychlé ani snadné řešení,” prohlásil vrchní ekonom HSBC Holdings pro střední a východní Evropu, Blízký východ a Afriku v Londýně, Simon Williams. Pokud nedojde k růstu cen ropy, tíhu reforem „ponesou občané,  kteří budou čelit rostoucím nákladům a klesajícím reálným příjmům,“ prohlásil Williams.

Nákupní horečka

Zatímco se Írán potýkal se sankcemi kvůli svému jadernému programu, země skupiny GCC využily neočekávaně vysokých příjmů z ropy v posledním desetiletí ke zvýšení svých zásob a koupi akciových podílů ve významných světových společnostech od Barclays po General Electric. Jednotlivé země přijímaly jako státní zaměstnance své vlastní občany, zatímco v soukromém sektoru převažovali cizinci.

To se pomalu mění. Zahraniční aktiva saudskoarabské centrální banky spadla v prvních 11 měsících roku 2015 o 96 miliard na 628 miliard. Vláda poprvé od roku 2007 poprvé prodala dluhopisy, aby financovala dosahující asi 15 % ekonomického výkonu. Úřady plánují prodat vládou držená aktiva, od nemocnic přes silnice až po letiště, a snížily podporu cen benzínu.

„Jde o první skutečnou fiskální výzvu, které musejí arabské země čelit, po 15 letech,” uvedl Raza Agha, analytik londýnské společnosti VTB Capital specializující se na trhy Blízkého východu. „Tato opatření jsou velmi významnými kroky.”

Žádná tabu

Motorem změn je princ Mohamed bin Salmán, syn krále a druhý následovník trůnu. V rozhovoru pro týdeník The Economist princ uvedl, že se vláda chystá privatizovat části své největší ropné společnosti. Žádná ekonomická reforma není tabu, ani propouštění nevýkonných pracovníků ve veřejném sektoru, uvedli princovi poradci.

Ceny paliva zvýšily i Bahrajn a Omán. Úřady v Maskatu zvažují zrušení všech daňových výjimek. Dotace byly sníženy dokonce i ve Spojených arabských emirátech a Kataru, které Mezinárodní měnový fond považuje za nejlépe připravené čelit propadu cen ropy, protože drží nejvyšší objem aktiv na hlavu.

„Politická smlouva mezi vládami a občany je založena na poskytování bohatství občanům. Jakákoli úprava podpor a dalších služeb proto s sebou nese politické riziko,” říká Toby Matthiesen, výzkumník z Oxfordské univerzity a autor knihy: „Jiní Saudové: Šíismus, disent a sektářství“.

Trhy v celém regionu již vnímají důsledky těchto kroků. Banky si mezi sebou účtují více za půjčování peněz, a investoři zpochybňují závazek centrálních bank v regionu udržet stabilní kurz dolaru.

Akcie padají

Saúdskoarabský akciový index Tadawul All Share v neděli poklesl o 5,4 % a jeho celková ztráta se tak zvýšila na 35 %. Index MSCI Emerging Market ve stejné době ztratil 26 %.

„Neznámých faktorů je mnoho a všechny zprávy z blízkého okolí jsou špatné – zrušení sankcí vůči Íránu i očekávané zaplavení trhu íránskou ropnou produkcí a zásobami,” uvedl Mohammed Alsuwayed, vedoucí pro kapitálové a finanční trh v rijádské společnosti Adeem Capital.

Železniční společnost Spojených arabských emirátů Etihad Rail v neděli oznámila, že propustí asi 30 % svých zaměstnanců ve snaze snížit náklady kvůli propadu cen ropy. Banka National Bank of Ras Al-Khaimah PSC rovněž propustí 250 pracovníků, aby se přizpůsobila zpomalení ekonomického růstu.

Dubaj je výjimkou

Ve studii uveřejněné v prosinci 2014 Mezinárodní měnový fond uvedl Dubaj, komerční centrum Spojených arabských emirátů, jako příklad úspěšné ekonomické diverzifikace v rámci Perského zálivu. Snížení závislosti na ropě je podle studie velmi obtížné, a obvykle závisí na tom, zda jsou příslušná opatření přijata ještě před cenovým šokem.

Příjem z vývozu ropy tvoří podle návrhu podaného vládou v neděli parlamentu až 25 % příjmů v íránském rozpočtu pro fiskální rok začínající 21. března. Pro porovnání, asi 70 % příjmů Saúdské Arábie pochází z ropy.

Írán však bude muset přijmou ještě mnoho opatření, aby dohnal svou ztrátu vůči zemím skupiny GCC a potřebuje více investovat do zkvalitnění infrastruktury, říká Adel Abdel Ghafar z Katarské univerzity.

„Írán a země GCC se nacházejí v různých fázích ekonomického vývoje a vyspělosti. Írán bude muset investovat do technologií a rovněž vstupuje na toto pole poměrně pozdě,” prohlásil Ghafar v neděli. „Pokud bude Írán schopen dohnat svou ztrátu, mohl by se z něj stát velmi významný soupeř.“

Zdroj:Bloomberg
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Světové ceny ropy dnes po počátečním poklesu zamířily vzhůru

Světové ceny ropy dnes po počátečním poklesu zamířily vzhůru. Nejnovější údaje totiž ukázaly, že růst zásob suroviny ve Spojených státech byl minulý týden o něco mírnější, než očekávali analytici. To snížilo obavy z nadbytečných dodávek ropy na trh.

FED nedodrží svůj záměr a zvýší letos sazby jen dvakrát maximálně třikrát. Ceny komodit na to uslyší

Za poslední týden jsem dostal několik dotazů, které měly společného jmenovatele, a tím byla ropa. Držím nějaké pozice na ropě. Nevíš, kam to příští rok půjde? Na takovou otázku tradičně a s oblibou odpovídám: „Na grafu doprava, příteli.“ Nic tím neriskuji a mám navíc zcela jistě pravdu. Navíc nerad dělám u komodit nějaké rozsáhlé výhledy na rok dopředu. Díky množství dotazů ale udělám vyjímku.

Saúdská Arábie bude mít letos rekordní rozpočtový deficit

Vládní rozpočet Saúdské Arábie letos vykáže rekordní deficit 367 miliard rijálů (2,4 bilionu Kč), což je asi 15 procent hrubého domácího produktu. Oznámil to dnes výbor pro hospodářské a rozvojové záležitosti. Příčinou tohoto vývoje jsou nízké ceny ropy. Podle původního plánu měl deficit činit 145 miliard rijálů.

Hedge fondy zvyšují býčí sázky na americkou ropu

Nejnovější data publikovaná v pátek americkou Komisí pro futures trhy (CFTC) ukázala, že hedge fondy a správci fondů zvýšili své býčí sázky na americkou ropu WTI již ve čtvrtém týdnu v řadě.

Cena ropy dnes navázala na včerejší růst

Ceny ropy na světových trzích dnes pokračují v růstu.Čti více

Goldman Sachs: Světové zásoby ropy budou nadále klesat

Analytici z Goldman Sachs uvedli, že zatímco se očekává nárůst zásob crude v USA, globální ropný trh naznačuje, že dojde poklesu světových zásob ropy.

Cena ropy dnes šla nahoru, jelikož americké zásoby se překvapivě ztenčily

Ceny ropy dnes rostly, příčinou jsou překvapivé zprávy o poklesu amerických zásob.

USD dnes oslabuje. Reformy prý nejdou dost rychle kupředu

Americký dolar dnes na devizových trzích oslaboval.

Odsouhlasí EU akvizici Mentor Graphics skrze Siemens?

Společnost Siemens by mohla získat nepodmíněný souhlas antimonopolního úřadu EU ve věci akvizice společnosti Mentor Graphics (MENT) za 4,5 miliard USD.

Zachovejte krátkou pozici na páru EUR/CHF – Deutsche Bank

Forex analytici z Deutsche Bank uvádějí důvody, proč zachovat krátkou pozici na páru EUR/CHF.

Akcie Uranium Energy přechodně posílily v reakci na dobrou zprávu o lithiu

Akcie Uranium Energy dnes výrazně přechodně posílily o cirka 10 procent v reakci na dobrou zprávu, týkající se lithia v Kolumbově pánvi (Columbus Basin) v Nevadě.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.