Jak obchodovat s komoditami: rizika komoditního obchodování

18.10.2016 15:51 | V Z | Diskuze

Než se příliš nadchnete z příliš lákavých výnosů, které slibuje obchodování s komoditami, je dobré s chladnou hlavou promyslet a zvážit rizika. Míra rizika a možný zisk spolu vždy úzce souvisejí. Je nereálné si myslet, že můžete dosáhnout nadprůměrného výnosu z investice, aniž byste zároveň podstoupili nadprůměrnou míru rizika.

Foto: Public Domain

Většina lidí se snaží riziku přirozeně vyhýbat. Neradi se pouštějí do většího rizika, především, co se finančních záležitostí týče. Nejde jim ani tak o to, jak velký výnos získají, jako o to, aby o své peníze nepřišli.

Obchodování s komoditami má přitom pověst velmi riskantního podnikání. Je pravda, že značná část obchodníků nakonec o své peníze přijde, mnozí dokonce o velké částky. Mezi americkými obchodníky se říká, že pokud chcete na komoditách aspoň trochu zbohatnout, měli byste se snažit alespoň na začátku vydělat co nejvíce.

Pověst obchodování s komoditami jako vysoce rizikové činnosti je však částečně nezasloužená. Srovnejte si jej například s návštěvou kasina, kde se rozhodnete zahrát si ruletu. Řekněme, že minimální sázka je 5 dolarů a maximální limit 5 000 dolarů, což je zároveň částka, kterou máte celkově k dispozici. Pokud hned v první hře vsadíte 5 000 na červenou, nemělo by vás překvapit, pokud o ně hned přijdete. Na druhou stranu, pokud budete v každé hře vsázet jen 5 dolarů, můžete hrát velmi dlouho a pravděpodobně nepřijdete o moc.

Obchodování s komoditami se ruletě podobá v tom, že je na každém, jak moc se rozhodne riskovat a jakou zvolí strategii. Můžete vsadit hodně nebo naopak jen malé částky. S komoditami lze obchodovat opatrně a riskovat například jen 100 či 200 dolarů na transakci. Tímto způsobem můžete obchodovat dlouho a riskovat přitom ztrátu jen nanejvýš několika tisíců dolarů. Neštěstí nejčastěji postihne ty, kdo se nedokáží ovládat. Příliš riskují ve snaze rychle zbohatnout. O hodně můžete přijít rovněž pokud své peníze slepě svěříte někomu jinému, např. makléřům či money managerům.

Mark Douglas, psycholog zaměřující se na psychologii obchodování, přitom uvádí, že většina lidí si o sobě sice myslí, že jsou ochotni podstoupit riziko, avšak ve skutečnosti chtějí „garantovaný výnos s chvilkou napětí, díky níž by si mysleli, že není výsledek jistý“. Právě tento okamžik napětí podle Douglase dodává faktor vzrušení, aby naše životy nebyly až příliš nudné.

Kdokoliv, kdo se bude pouštět do spekulací na trhu s komoditami, by si měl plně uvědomovat rizika, která to obnáší, a být s nimi srozuměn. Řízení rizika je důležitou součástí úspěchu všech obchodníků. Riziko je možné řídit či zmírnit, ale není jej možné eliminovat zcela. Mějte vždy na paměti, že vysoké zisky, které úspěšní spekulanti získávají, jsou možné jen proto, že tito spekulanti snižují míru rizika pro jiné.

Když obchodník s komoditami koupí futures kontrakt, pokud cena poklesne, ztratí. Teoreticky může cena komodity klesnout až na nulu. Pokud tento kontrakt prodává, v případě, že cena vzroste, rovněž utrpí ztrátu. Míra rizika je v tomto případě teoreticky neomezená, protože pro ceny komodit neexistuje žádný strop.

V praxi se však obchodníci mohou zajistit a zamezit tak ztrátám. Opatrní obchodníci by měli vždy mít plán pro případ, že nebude obchod fungovat. Je však těžké zajistit dodržení určitého limitu pro ztráty. V praxi je však vždy možné udržet ztrátu v řádech maximálně stovek dolarů, často do stovky dolarů oproti plánované sumě. Tisíců dolarů ztráty dosáhnou jen, pokud se stane něco velmi neobvyklého.

Příkladem takové neobvyklé a velmi negativní události je dění na trhu s futures vázanými na akciové trhy krátce před začátkem války v Perském zálivu v roce 1991. V knize The New Market Wizards (Čarodějové nových trhů), kterou napsal Jack Schwager, popisuje respektovaný money manager Monroe Trout události následovně: „9. ledna 1991 se americký ministr zahraničních věcí James Baker setkal s iráckým velvyslancem ve snaze odvrátit válku v Perském zálivu. Před schůzkou panovala poměrně optimistická nálada. Na setkání s novináři po schůzce s novináři Baker zahájil svůj proslov slovem ‘bohužel‘. Trh s akciemi a dluhopisy zasáhla vlna odprodejů. Během asi deseti sekund jsem přišel o 9,5 milionů dolarů.“ Trout v té době vlastnil asi 700 futures kontraktů vázaných na index S&P.

Monroe v té době využíval denní trading systém pro index S&P. Ačkoliv v tomto systému obvykle žádné transakce neprobíhaly, onoho osudného dne byl naneštěstí v dlouhé pozici. Monroe vzpomíná, že sledoval Bakerovu tiskovou konferenci a souběžně s ní i vývoj indexu S&P. Jeho systém onoho dne ztratil 5 500 dolarů na kontrakt, protože se likvidita trhu doslova vypařila.

Trh navázaný na index S&P je nejdražším trhem na světě, a pokud nemáte na účtu alespoň 25 000 dolarů, neměli byste se na něj vůbec pouštět. Proto podobná událost, k níž dojde maximálně jednou za deset let, by neměla na dobře strukturovaném účtu způsobit ztrátu více než 20 %.

K dalším náhlým a překvapivým situacím, které mohou způsobit nepředpokládané ztráty, patří povodně, sucha, vládní intervence na podporu směnného kurzu či zprávy o sklizni různých komodit. Pozorní a prozíraví obchodníci dokáží tato rizika značně snížit. Hlavní zásadou ke snížení nepředvídatelných rizik je obchodovat konzervativně tak, aby vyšší než předpokládané ztráty zasáhly jen malou část celkového portfolia.

Pokud chcete obchodovat s komoditami, měli byste si být vědomi, že ani pečlivým plánováním a brilantní strategií se nedokážete vyhnout veškerým ztrátám. Ztráty jsou nedílnou součástí obchodování. V knize The Elements of Successful Trading Robert Rotella píše: „Obchodování s sebou nese zisky i ztráty. Sebelépe promyšlená transakce může vždy vyústit ve ztrátu. Mnozí lidé si myslí, že nejlepší obchodníci nikdy neutrpí žádnou ztrátu a vždy se uzavírají pouze ziskové obchody. Nejlepší obchodníci přicházejí o hodně peněz, ale dlouhodobě jejich zisky výrazně převyšují jejich ztráty.“

Pokud nedokážete psychicky zvládat občasné ztráty, nemá pro Vás cenu s komoditami obchodovat. Lidé obvykle vnímají ztráty osobně, jako prohru. Dobří obchodníci se však ze ztrát rychle otřepou a pokračují dál. I ty nejlepší plány občas skončí ztrátou. Kvůli značné nahodilosti vývoje cen na trhu jsou ztráty jednoduše nevyhnutelné.

Zdroj:Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Podle íránského ministra bude omezení globální těžby ropy pravděpodobně prodlouženo

Íránský ministr pro ropu Bijan Zanganeh dnes pro novináře v Moskvě uvedl, že dohoda o snížení produkce ropy bude pravděpodobně prodloužena, ovšem že celá záležitost musí být nejprve důkladně projednána jednotlivými stranami.

Zásoby železné rudy na světových trzích začnou opět růst, varují analytici Axiom Capital

Akcie těžařů železné rudy, Vale (VALE), Rio Tinto (RIO) a BHP Billiton (BHP) dnes výrazně oslabují po zveřejnění zprávy analytiků Axiom Capital, kteří jsou přesvědčeni, že zásoby této komodity začnou na světových trzích opět brzy růst.

Spekulativní investiční fondy opět začínají více investovat do komodit

Hedge fondy neboli spekulativní investiční fondy aktuálně navyšují své investice do komodit. Reagují tak na cenovou rally, makroekonomické změny a vyhlídky na rychlejší inflaci pod taktovkou nového prezidenta Spojených států, Donalda Trumpa.

Ilustrační foto

Investice do komodit: Kakao

Na kterých burzách je možné obchodovat futures na kakao, co ovlivňuje jeho cenu na světových trzích a kdo jsou dnes největší hráči na trhu s čokoládou?

Druckenmiller nakupuje raději zlato

Známý manažer hedge fondu Stan Druckenmiller nakupuje nikoli devizy, nýbrž zlato.

Místo uranu lithium, navrhuje ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci své surovinové politiky státu

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nebude navrhovat těžbu nového ložiska uranu v Česku. Na veřejném projednání surovinové politiky ČR to dnes uvedl náměstek ministra průmyslu Jiří Koliba.Čti více

Duke Energy žaluje pojišťovací společnosti kvůli nákladům za odstranění uhelného popelu

Společnost Duke Energy (DUK) oznámila, že žaluje v Severní Karolíně více jak dvacet pojišťovacích společností kvůli odmítnutí nákladů za odstranění popela vzniklého spalováním uhlí.

Agnico-Eagle má dobrou pozici profitovat z býčího cyklu na investičním zlatu

Analytici JPMorgan se ve své poslední zprávě blíže zaměřili na akcie těžební společnosti Agnico-Eagle.

Cena ropy roste kvůli přerušení dodávek z Libye a pravděpodobnému prodloužení závazku OPEC

Cena ropy ve středu nadále rostla, ačkoliv podle oficiálních statistik vzrostly zásoby americké ropy, protože cenu ropy hnalo vzhůru přerušení dodávek z Libye a spekulace, že OPEC pravděpodobně prodlouží závazek ke zmrazení produkce ropy.

Ilustrační foto

Zlato se těžit bude! Kolumbijská vláda nechce respektovat výsledky referenda

Kolumbijská vláda chce obejít výsledek referenda, v němž bylo 98 procent voličů z města Cajamarca v centrální části země proti zahájení těžby zlata v jejich lokalitě.

Donald Trump prezidentským dekretem zrušil Obamovy zákony na ochranu životního prostředí

Americký prezident Donald Trump dnes podepsal exekutivní nařízení, které ruší či omezuje regulaci zavedenou jeho předchůdcem v úřadu Barackem Obamou k ochraně životního prostředí.

Japonsko obnoví provoz dvou jaderných reaktorů v Takahamě

Japonský vrchní soud v Ósace dnes zrušil soudní příkaz zamezují z bezpečnostních důvodů provoz dvou jaderných reaktorů v elektrárně Takahama, informovala agentura Reuters.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.