Jak obchodovat s komoditami: rizika komoditního obchodování

18.10.2016 15:51 | V Z | Diskuze

Než se příliš nadchnete z příliš lákavých výnosů, které slibuje obchodování s komoditami, je dobré s chladnou hlavou promyslet a zvážit rizika. Míra rizika a možný zisk spolu vždy úzce souvisejí. Je nereálné si myslet, že můžete dosáhnout nadprůměrného výnosu z investice, aniž byste zároveň podstoupili nadprůměrnou míru rizika.

Foto: Public Domain

Většina lidí se snaží riziku přirozeně vyhýbat. Neradi se pouštějí do většího rizika, především, co se finančních záležitostí týče. Nejde jim ani tak o to, jak velký výnos získají, jako o to, aby o své peníze nepřišli.

Obchodování s komoditami má přitom pověst velmi riskantního podnikání. Je pravda, že značná část obchodníků nakonec o své peníze přijde, mnozí dokonce o velké částky. Mezi americkými obchodníky se říká, že pokud chcete na komoditách aspoň trochu zbohatnout, měli byste se snažit alespoň na začátku vydělat co nejvíce.

Pověst obchodování s komoditami jako vysoce rizikové činnosti je však částečně nezasloužená. Srovnejte si jej například s návštěvou kasina, kde se rozhodnete zahrát si ruletu. Řekněme, že minimální sázka je 5 dolarů a maximální limit 5 000 dolarů, což je zároveň částka, kterou máte celkově k dispozici. Pokud hned v první hře vsadíte 5 000 na červenou, nemělo by vás překvapit, pokud o ně hned přijdete. Na druhou stranu, pokud budete v každé hře vsázet jen 5 dolarů, můžete hrát velmi dlouho a pravděpodobně nepřijdete o moc.

Obchodování s komoditami se ruletě podobá v tom, že je na každém, jak moc se rozhodne riskovat a jakou zvolí strategii. Můžete vsadit hodně nebo naopak jen malé částky. S komoditami lze obchodovat opatrně a riskovat například jen 100 či 200 dolarů na transakci. Tímto způsobem můžete obchodovat dlouho a riskovat přitom ztrátu jen nanejvýš několika tisíců dolarů. Neštěstí nejčastěji postihne ty, kdo se nedokáží ovládat. Příliš riskují ve snaze rychle zbohatnout. O hodně můžete přijít rovněž pokud své peníze slepě svěříte někomu jinému, např. makléřům či money managerům.

Mark Douglas, psycholog zaměřující se na psychologii obchodování, přitom uvádí, že většina lidí si o sobě sice myslí, že jsou ochotni podstoupit riziko, avšak ve skutečnosti chtějí „garantovaný výnos s chvilkou napětí, díky níž by si mysleli, že není výsledek jistý“. Právě tento okamžik napětí podle Douglase dodává faktor vzrušení, aby naše životy nebyly až příliš nudné.

Kdokoliv, kdo se bude pouštět do spekulací na trhu s komoditami, by si měl plně uvědomovat rizika, která to obnáší, a být s nimi srozuměn. Řízení rizika je důležitou součástí úspěchu všech obchodníků. Riziko je možné řídit či zmírnit, ale není jej možné eliminovat zcela. Mějte vždy na paměti, že vysoké zisky, které úspěšní spekulanti získávají, jsou možné jen proto, že tito spekulanti snižují míru rizika pro jiné.

Když obchodník s komoditami koupí futures kontrakt, pokud cena poklesne, ztratí. Teoreticky může cena komodity klesnout až na nulu. Pokud tento kontrakt prodává, v případě, že cena vzroste, rovněž utrpí ztrátu. Míra rizika je v tomto případě teoreticky neomezená, protože pro ceny komodit neexistuje žádný strop.

V praxi se však obchodníci mohou zajistit a zamezit tak ztrátám. Opatrní obchodníci by měli vždy mít plán pro případ, že nebude obchod fungovat. Je však těžké zajistit dodržení určitého limitu pro ztráty. V praxi je však vždy možné udržet ztrátu v řádech maximálně stovek dolarů, často do stovky dolarů oproti plánované sumě. Tisíců dolarů ztráty dosáhnou jen, pokud se stane něco velmi neobvyklého.

Příkladem takové neobvyklé a velmi negativní události je dění na trhu s futures vázanými na akciové trhy krátce před začátkem války v Perském zálivu v roce 1991. V knize The New Market Wizards (Čarodějové nových trhů), kterou napsal Jack Schwager, popisuje respektovaný money manager Monroe Trout události následovně: „9. ledna 1991 se americký ministr zahraničních věcí James Baker setkal s iráckým velvyslancem ve snaze odvrátit válku v Perském zálivu. Před schůzkou panovala poměrně optimistická nálada. Na setkání s novináři po schůzce s novináři Baker zahájil svůj proslov slovem ‘bohužel‘. Trh s akciemi a dluhopisy zasáhla vlna odprodejů. Během asi deseti sekund jsem přišel o 9,5 milionů dolarů.“ Trout v té době vlastnil asi 700 futures kontraktů vázaných na index S&P.

Monroe v té době využíval denní trading systém pro index S&P. Ačkoliv v tomto systému obvykle žádné transakce neprobíhaly, onoho osudného dne byl naneštěstí v dlouhé pozici. Monroe vzpomíná, že sledoval Bakerovu tiskovou konferenci a souběžně s ní i vývoj indexu S&P. Jeho systém onoho dne ztratil 5 500 dolarů na kontrakt, protože se likvidita trhu doslova vypařila.

Trh navázaný na index S&P je nejdražším trhem na světě, a pokud nemáte na účtu alespoň 25 000 dolarů, neměli byste se na něj vůbec pouštět. Proto podobná událost, k níž dojde maximálně jednou za deset let, by neměla na dobře strukturovaném účtu způsobit ztrátu více než 20 %.

K dalším náhlým a překvapivým situacím, které mohou způsobit nepředpokládané ztráty, patří povodně, sucha, vládní intervence na podporu směnného kurzu či zprávy o sklizni různých komodit. Pozorní a prozíraví obchodníci dokáží tato rizika značně snížit. Hlavní zásadou ke snížení nepředvídatelných rizik je obchodovat konzervativně tak, aby vyšší než předpokládané ztráty zasáhly jen malou část celkového portfolia.

Pokud chcete obchodovat s komoditami, měli byste si být vědomi, že ani pečlivým plánováním a brilantní strategií se nedokážete vyhnout veškerým ztrátám. Ztráty jsou nedílnou součástí obchodování. V knize The Elements of Successful Trading Robert Rotella píše: „Obchodování s sebou nese zisky i ztráty. Sebelépe promyšlená transakce může vždy vyústit ve ztrátu. Mnozí lidé si myslí, že nejlepší obchodníci nikdy neutrpí žádnou ztrátu a vždy se uzavírají pouze ziskové obchody. Nejlepší obchodníci přicházejí o hodně peněz, ale dlouhodobě jejich zisky výrazně převyšují jejich ztráty.“

Pokud nedokážete psychicky zvládat občasné ztráty, nemá pro Vás cenu s komoditami obchodovat. Lidé obvykle vnímají ztráty osobně, jako prohru. Dobří obchodníci se však ze ztrát rychle otřepou a pokračují dál. I ty nejlepší plány občas skončí ztrátou. Kvůli značné nahodilosti vývoje cen na trhu jsou ztráty jednoduše nevyhnutelné.

Zdroj:Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Druckenmiller nakupuje raději zlato

Známý manažer hedge fondu Stan Druckenmiller nakupuje nikoli devizy, nýbrž zlato.

Místo uranu lithium, navrhuje ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci své surovinové politiky státu

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nebude navrhovat těžbu nového ložiska uranu v Česku. Na veřejném projednání surovinové politiky ČR to dnes uvedl náměstek ministra průmyslu Jiří Koliba.

Doprovodná ilustrace

Společnost Anglo American oznámila výsledky za rok 2016

Těžařská společnost Anglo American uvedla, že obecný růst produkce v loňském roce zbrzdil strmý pokles těžby mědi v chilském dole Los Bronces (o 19 %).

Čínští obchodníci s komoditními futures v minulém roce mohutně spekulovali na zvýšení cen

Obchodníci s komoditami na burzách v Číně v loňském roce zobchodovali futures v rekordní výši 25,5 bilionu USD.

Analytici Commerzbank předpokládají v roce 2017 stabilní vývoj cen komodit

Podle analytiků z Commerzbank se ceny komodit budou v roce 2017 držet spíše ve stávajících rozpětích, než aby se výrazně vychylovaly směrem nahoru nebo dolů.

Komodity a jejich ceny v roce 2017 stoupnou - růst potáhnou průmyslové kovy. Obchodování s komoditami by se tak mělo vyplatit

V roce 2016 nejvíce vzrostla cena železné rudy. Velký návrat na scénu zaznamenaly i ropa a zlato. Ceny komodit v roce 2016 velmi pravděpodobně vykáží nejvyšší meziroční růst od roku 2010. Růst je přitom na rozdíl od loňského roku tažen průmyslovými kovy.Čti více

Cena ropy dnes oslabuje v reakci na sílící americký dolar

Ceny ropy dnes klesají, jedním z důvodů je sílící dolar, ve kterém se obchody s ropou uskutečňují.

Největší prodejce drahých kovů na českém trhu, Golden Gate CZ v loňském roce prodal investiční zlato a stříbro za 1,3 miliardy korun

Společnost Golden Gate CZ prodala v roce 2016 investiční zlato a stříbro za 1,3 miliardy Kč, stejně jako o rok dříve. Firma loni prodala 1285 kg investičního zlata a 6,1 tuny stříbra.

Ilustrační obrázek

Nejzajímavější akcie na dnešní den: Toll Brothers, Pfizer, Garmin, Saudi Aramco a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA: TOL, DISH, SIX, TRCO, FSLR a další.

Ilustrační obrázek

Analytik zaměřený na ropu: býčí ropný trh přejde během příštích týdnů do další růstové fáze

Top analytik zaměřený na ropu, Gary Ross z PIRA Energy, je přesvědčen, že býčí ropný trh přejde během příštích týdnů do další růstové fáze a že cena ropy vzroste k 60 USD za barel.

Dobíjecí stanice pro elektromobily mají nová pravidla

Sněmovna schválila novelu zákona, která upravuje povinnosti provozovatelů dobíjecích stanic pro elektromobily.

Ilustrační obrázek

Goldman Sachs: Celosvětové zásoby ropy poklesnou. Jak zareaguje cena ropy?

Globální investičně bankovní společnost Goldman Sachs odhaduje, že globální zásoby ropy budou klesat kvůli omezení výroby a silnému růstu poptávky. Podle Goldman Sachs však zásoby v USA v nejbližším období porostou.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.