Jak předvídat budoucnost pomocí internetových vyhledávačů

Výsledky britského referenda o Evropské unii, stejně jako amerických prezidentských voleb bylo možné předem vyčíst ze statistik internetového vyhledávače Google. Zkusme předpovědět také osud komerčních značek, produktů a služeb.

Podruhé během krátké doby zažívá většina světové veřejnosti překvapení, v obou případech kvůli důležitým demokratickým volbám. Řada sociologických agentur, sázkových kanceláří a komentátorů předpokládala, že všechno zůstane jako doposud: Spojené království Velké Británie a Severního Irska setrvá uvnitř Evropské unie, prezidentské volby ve Spojených státech amerických vyhraje členka Demokratické strany. Ale voliči rozhodli opačně.

(Ne)očekávaný výsledek mezi emocemi a chladnou analýzou 

Navzdory riziku, že tamní firmy ztratí volný přístup na evropský trh a londýnští bankéři odejdou do zahraničí, Britové demokraticky zvolili Brexit. A zanedlouho potom Američani vynesli do prezidentského úřadu Donalda Trumpa, který chce postavit na jižní hranici vysokou zeď, vyzval ke zrušení demokratických voleb a svojí konkurentce hrozil vězením. Takhle aspoň vypadá mediální obrázek, ačkoli skutečnost je samozřejmě vždycky složitější.

Každopádně příznivci dosavadního vývoje zažívají šok. Ale proč vlastně? Copak v dnešním digitálním věku, kdy po sobě denně zanecháváme internetovou stopu a marketéři adresují reklamu podle individuálních potřeb konkrétního spotřebitele, neexistuje nástroj, pomocí kterého dokážeme podobné události předvídat? Samozřejmě, že existuje! Brexit i vítězství Donalda Trumpa bylo možné vyčíst ze statistik internetových vyhledávačům, kde realizuje svoji informační poptávku velká většina Západní populace.

Lidé hledali na internetu častěji Brexit a Donalda Tumpa

Následující mapu zveřejnila společnost CartoDB, Inc. Znázorňuje hledanost slov Leave (Odejít) a Stay (Zůstat) v internetovém vyhledávači Google, respektive v jednotlivých regionech Spojeného království krátce před letošním referendem (31.5. až 7.6., plebiscit proběhl 23.6.). Jednoznačně převládala poptávka po výrazu, který symbolizoval Brexit.

A nyní přímo statistika společnosti Google, tentokrát věnovaná dvěma hlavním kandidátům na nového amerického prezidenta. Vidíme, že poslední měsíc před volbami (8.10. až 7.11., volby proběhly 8.11.) byly informace o Donaldu Trumpovi na území Spojených států celkově žádanější. Přestože Hillary Clintonová na přelomu října a listopadu zajímala obyvatele USA více, krátce před rozhodujícím dnem byla hledanost obou kandidátů prakticky vyrovnaná. *)

Vysoká hledanost může korelovat s poptávkou spotřebitelů, což se promítá do zisku obchodních společností a nepřímo také do cen akcií.

Statistiky internetových vyhledávačů pro obchodní účely

Co když jde jenom o náhodu? Co když lidé hledali “Brexit” a “Trump” pouze proto, že mají rádi skandály a kontroverze? Jistě, takoví jedinci určitě existují. V případě společenských událostí, které vyvolávají silné emoce, může člověk škodolibě poptávat informace o trapasu protivníka. Ale kdo hledá jenom pro zábavu například úvěr, tarif elektřiny, balíček telefonních služeb, nebo jinou nabídku konkrétní obchodní společnosti, případně peněžní měnu apod.?

“Zkusil jsem porovnat špičky hledání slova apple s pohybem cen akcií společnosti APPLE a je tam ve čtyřech případech z pěti silný korelační efekt. To také vypadá na slibný obchodní systém do budoucna,” napsal už dříve redaktor magazínu Web4Trader. “Když je o něco zájem ve vyhledávači, může to končit nákupem výrobku a to se promítá do zisku společnosti a nepřímo do růstu cen akcií,” přisvědčil tehdy italský obchodník Davide Biocchi.

Jak provedeme svoji analýzu klíčových slov

Statistiky internetových vyhledávačů zaujaly taky vědce. Například matematik Nikos Askitas velmi dobře předpověděl výsledky loňského referenda v bankrotujícím Řecku. Finové podle stejného zdroje úspěšně předpovídají vývoj nezaměstnanosti. Podobně lze předpokládat prodej automobilů, oblíbenost turistických destinací a obecně spotřebitelské trendy. Na univerzitách vznikají složité vzorce, ale k dispozici máme též jednoduché bezplatné nástroje:

  • Seznam a.s. provozuje volně přístupné statistiky ZDE. Stačí přidat klíčové slovo nebo více slov. Například když napíšu komerční banka a moneta, vidím, že druhá značka postupně získává větší hledanost (ZDE), což je zajímavé vzhledem k aktuální ceně akcií.
  • Seznam a.s. také navrhuje související klíčová slova v rámci služby Sklik (reklamní systém, kdy inzerent platí za kliknutí na reklamu) ZDE. Musíte být registrovaní a přihlášení, naštěstí obojí zadarmo. Například v souvislosti s bankami lidé velmi často hledají internetové bankovnictví, respektive přihlášení do e-bankingu.
  • Google Inc. ukazuje trendy ZDE, kde můžeme volit i dílčí regiony. Například vidíme, že akcie hledají nejčastěji Slováci a Češi; především akcie společností ČEZ, Apple a O2 (ZDE).
  • Google nabízí i takzvané “Domestic Trends” pro specifické ekonomické sektory ZDE, bohužel aktuálně pouze pro USA. Zajímavý je třeba “Google Investing Index”, zaměřený na hledanost klíčových slov, která souvisejí s investováním (akcie, zlato, ropa atd. - ZDE).
  • I Google navrhuje související klíčová slova v rámci služby AdWords (obdoba českého Skliku, také je nutná bezplatná registrace a přihlášení). Přes tento nástroj hledám náměty pro svůj osobní blog, na který letos přišly už bezmála 2 miliony návštěvníků (podle Google Analytics). Přeju Vám, abyste statistiku taky úspěšně využili ve svojí práci! :-)

*) Pro přesnou předpověď prezidentských voleb v USA bychom museli analyzovat každý členský stát zvlášť a zohlednit tamní volební systém, kdy jsou hlasy občanů přepočítávány na takzvané volitele. I zjednodušující celonárodní statistika vyhledávače Google ovšem nakonec zrcadlí realitu mnohem lépe, než prognózy řady velkých médií a sázkových kanceláří. Například deník New York Times spočítal Clintonové 85% šanci na výhru.

Líbil se vám tento článek?
+8 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Steve, před posledními (nakonec neuznanými) prezidentskými volbami v Rakousku jsem si porovnal i tamní hlavní kandidáty - Hofera a Bellena. Pokud si dobře vzpomínám, vyšel na území Rakouska jako hledanější Hofer, což jenom zdánlivě odporuje výsledku; vzhledem k velmi těsnému rozdílu totiž hráli významnou roli voliči žijící v zahraničí. Takže i tahle analýza má pochopitelně svoje mezery. Ale pro zajímavost, hledanost pravděpodobných kandidátů na příštího českého prezidenta vypadá celkem jasně: Zeman, pak dlouho nic, potom Klaus a Okamura. www.kupnisila.cz/kandidati-na-prezidenta-2018/
Jozefe, díky. Předpokládám, že Google (i Seznam) postupně svoje cenné statistiky zpoplatní, přece jenom jde o velmi hodnotná a objemná data. Takže doporučuju využívat tento zdroj zadarmo, dokud můžeme :-).
Rikali, ze Brexit nebude, rikali, ze Trump prezident nebude a vysledek... Existuje realna sance, ze volby v Rakousku vyhraje Norbert Hofer (buh mu dej silu) a tedy, ze kdyz se spoji Konvicka s Okamurou a dalsima priznivcema, ze bychom mohli mit i v CR konecne poradneho premiera.
Vyborny clanek, nemohu nez nesouhlasit a urcite vyuziji i ve svem podnikani. Zdravi, JK
Vstoupit do diskuze


Související články

Francouzská spotřebitelská důvěra se v únoru nezměnila

Podle výsledku šetření agentury Insee se francouzská spotřebitelská důvěra v únoru nezměnila.

Ztráta banky RBS se zvýšila na 8,7 miliardy dolarů

Britská banka Royal Bank of Scotland Group PLC, která je ze 70% vlastněná státem, v pátek oznámila, že se její čistá ztráta meziročně ztrojnásobila na 6,96 miliardy britských liber.

Bitcoin se dnes vyšplhal na nový rekord

Hodnota kybernetické měny bitcoin se dnes zvýšila o 4,7 procenta a vystoupila na nový rekord 1218,85 dolaru.

Rakousko uvažuje o rozšíření žaloby proti Airbusu také do Spojených států a Velké Británie

Rakousko by mohlo rozšířit svou žalobu proti firmě Airbus také k britským a americkým soudům. Podle země se žaloba z podvodného jednání týká objednávky bojových letadel za skoro dvě miliardy eur z roku 2003.

Pegas: Dnes končí nabídka na odkup akcií z varšavské burzy

Dnes končí nabídka na odkup akcií Pegasu z varšavské burzy. Pegas se z Varšavy stahuje kvůli nízké likviditě.

Ilustrační obrázek

Německé akcie navazují na včerejší ztráty

Německé akcie navazují na včerejší ztráty. Největší ztrátu zaznamenává společnost BASF po výsledcích za rok 2016 a slabém výhledu na letošek.Čti více
Ilustrační obrázek

Google obvinil Uber z krádeže obchodního tajemství

Americká společnost Waymo ze skupiny Alphabet ve čtvrtek u soudu v San Francisku obvinila provozovatele alternativní taxislužby Uber z krádeže obchodního tajemství, špionáže, zrady a chamtivosti.

Toshiba si není vědoma toho, že by Westinghouse zvažoval žádost o ochranu před věřiteli

Toshiba Corp (6502. T) v pátek oznámila, že si není vědoma toho, že by její americká jaderná divize Westinghouse zvažovala ochranu před věřiteli.

Ilustrační obrázek

Akciový výhled. Dnes by se akcie KB mohly dále přiblížit k 920 Kč

Evropské indexy budou otvírat týden mírným poklesem, když futures indikují pohyb kolem -0,2%. Čtvrtek přinesl poprvé v tomto týdnu obchodování v červených číslech, v předchozích třech dnech převažoval optimismus.

Burza uvítala oznámení Donalda Trumpa, že vrátí do Spojených států miliony pracovních míst

Akcie ve Spojených státech včera převážně smazaly předchozí ztráty a indexy S&P 500 a Dow Jones posílily.

Goldman Sachs: Světové zásoby ropy budou nadále klesat

Analytici z Goldman Sachs uvedli, že zatímco se očekává nárůst zásob crude v USA, globální ropný trh naznačuje, že dojde poklesu světových zásob ropy.

Cena ropy dnes šla nahoru, jelikož americké zásoby se překvapivě ztenčily

Ceny ropy dnes rostly, příčinou jsou překvapivé zprávy o poklesu amerických zásob.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.