Jaké by byly skutečné ekonomické důsledky Brexitu?

09.03.2016 10:56 | V Z | Diskuze

Britský premiér David Cameron vystřelil ze startovní pistole a zahájil přípravy červnového referenda ohledně setrvání Velké Británie v Evropské unii. Toto hlasování bude mít zásadní vliv na britskou ekonomiku i ekonomiky zemí kontinentální Evropy, píše ve své analýze server Financial Times.

Foto: Statsministerens kontor

Deník Financial Times v několikadílném seriálu zkoumá možné scénáře, pokud britští voliči v referendu 23. června rozhodnou o „Brexitu“, tj. odchodu z Evropské unie po čtyřech desetiletích.

Více než tři čtvrtiny z přes 100 ekonomů dotazovaných Financial Times na začátku roku 2016 se domnívají, že by odchod Velké Británie z EU měl negativní důsledky na střednědobý výhled britské ekonomiky. Pouhých 8 % ekonomů se domnívá, že by britská ekonomika z Brexitu těžila. Brexit by měl velmi vážné důsledky i pro české firmy, které obchodují s Velkou Británií, ať již přímo nebo nepřímo. 

Mnozí zastánci odchodu na tyto námitky odpovídají, že ekonomové upřednostňují setrvání Británie v EU jen proto, že jednoduše upřednostňují hlubší tradiční vazby s ostatními zeměmi.

Pravdou je, že britské členství v EU obchodu v mnoha ohledech pomohlo, ale v jiných ublížilo. Většina ekonomů souhlasí s důkazy, že ekonomické přínosy členství pro obchod výrazně překračují nevýhody a oceňují vyšší konkurenci, inovativnost a specializaci. Tito ekonomové však nejsou schopni předvídat důsledky možného odchodu Británie z EU.

Ekonomové jsou v přelomových obdobích obecně obezřetní. Obávají se, že vztahy Velké Británie s ostatními zeměmi v případě odchodu z EU ovlivní důvěru a míru investic, přinejmenším na několik prvních let.

Ekonomové rovněž mnohem méně než politici zdůrazňují roli nezávislosti. Podle nich bude nezávislost a suverenita vyměněna za ztrátu nejlepších možných rozhodovacích orgánů.

Důsledky Brexitu závisejí především na podmínkách případného odchodu, které by byly dojednány po hlasování, a na ekonomickém klimatu.

Financial Times analyzují tři možné scénáře pro ekonomickou budoucnost Velké Británie po odchodu z EU: vzkvétající Británie, problematický přechod a katastrofální rozhodnutí. První scénář počítá s živoucí ekonomikou nesvázanou bruselskými regulacemi a příkazy, druhý s krátkým obdobím zmatků a finanční nestability před obnovením růstu, zatímco poslední scénář předpokládá dlouhodobé poškození ostrovní ekonomiky.

 

Možný scénář odchodu

Brexit proběhne jako řádný proces. Nedojde k žádným krátkodobým propadům a ve střednědobém horizontů se zvýši prosperita britských občanů.

 

Předpoklady pro úspěšný Brexit

Aby Velká Británie prosperovala mimo EU více než v unii, musí být splněny některé ze čtyř následujících podmínek.

Aby došlo ke snížení regulatorní zátěže, která trápí mnoho britských společností, musí britská vláda zrušit či změnit regulatorní opatření zavedená EU, která byla implementována do britského právního řádu. Pokud chce Spojené království obnovit kontrolu svých hranic, po čemž volají mnozí zastánci Brexitu, musí zavést imigrační politiku, která nebude upřednostňovat občany EU. EU by ušetřila 13 miliard liber čistých rozpočtových transferů do EU, ale přišla by o 7 miliard liber, které EU posílá do Británie.

Aby nedošlo k přerušení obchodních toků, na nichž Spojené království závisí, musela by při tomto scénáři britská vláda vyjednat obchodní smlouvy s EU a mimoevropskými zeměmi, včetně USA, Indie, Číny, Japonska a Austrálie. Potřeba těchto smluv by byla velmi urgentní, protože více než polovina všech obchodních transakcí učiněných Velkou Británií v roce 2014 bylo se zeměmi EU a obchodování s dalšími zeměmi se řídilo dohodami podepsanými v rámci EU.

 

Argumenty zastánců Brexitu

Patrick Minford z Cardiff Business School tvrdí, že „Brexit by v dlouhodobém horizontu vyústil v období významného růstu, protože by se Velká Británie osvobodila od příliš mocné EU s protekcionistickými tendencemi a zavedla by volné obchodování i inteligentní regulaci chránící britské ekonomické zájmy“.

Podobně Leave EU, jedna ze dvou hlavních skupin usilujících o Brexit, mluví o osvobození Británie od vlivu EU, „který Spojenému království brání v plném využití globálního ekonomického růstu a kapitalizaci bezprecedentního vlivu na zbytek světa.“

Poradce společnosti Arbuthnot Securities Ruth Leová uvádí, že se Velká Británie nemusí obávat odchodu z jednotného evropského trhu. „Obchodování dle pravidel Světové obchodní organizace není žádnou katastrofou,“ tvrdí Leová s odkazem na pravidla využívaná ve světovém obchodu. „Tato pravidla se využívají i při mnoha obchodních transakcích v rámci EU.“

 

Možné problémy a výzvy

Většina ekonomů zpochybňuje předpoklady, z nichž tento scénář vychází.

“Dosáhnout zastavení volného pohybu osob a přitom zůstat na jednotném trhu a moci liberalizovat externí tarif je nemožné ”, tvrdí profesor Nick Crafts z Warwick University.

Pokud by Británie chtěla zůstat plnohodnotnou součástí jednotného trhu, musela by přijmout regulace a nařízení stanovená EU, včetně volného pohybu osob, aniž by je mohla jakkoli ovlivňovat. Za přístup na jednotný trh by musela nadále platit, jako nyní musí Norsko. Zároveň by britská vláda nemohla deregulovat o nic více než dnes.

Pokud by ostrovní země přijala volnější obchodní uspořádání, měla by nad ním větší kontrolu, ale zároveň by se potýkala s horším přístupem ke zboží a službám.

Raoul Ruparel z think-tanku Open Europe, k jehož názorům přihlíží i britský premiér, zpochybňuje premisu, že by Velká Británie mohla významně těžit z dohod se zeměmi mimo EU. “Dohody o volném obchodu máme podepsány s mnoha zeměmi,“ říká. „Otázkou však je, jak jsou tyto dohody kvalitní.“ Např. nedávná dohoda o volném obchodování mezi Švýcarskem a Čínou otevírá Číně s okamžitou platností v plném rozsahu, avšak zachovává navždy omezení pro vývoz švýcarských hodinek do Číny.

Jonathan Portes z Národního ústavu pro ekonomický a sociální výzkum dodává, že obchodování mimo EU může podléhat ještě přísnějším regulacím než obchody v rámci EU. Podle Portese přitom britskou ekonomiku v současnosti nejvíce poškozuji zákony týkající se ekonomického plánování, což je zcela domácí záležitost.

 

Verdikt Financial Times

Současné kampaně za opuštění Evropské unie kontrastují výrazně se skupinami, které byly v britském referendu konaném v roce 1975 proti společnému trhu. V sedmdesátých letech byli odpůrci EU především protekcionisté, zatímco v roce 2016 volají po volnějším obchodu mimo EU.

Tvrzení, že Británii se bude po opuštění EU lépe obchodovat se třetími zeměmi, však zatím nejsou příliš důvěryhodná. Stejně nepravděpodobné je, že by si dokázala zachovat stávající přístup na jednotný evropský trh a přitom se zbavit regulací a rozpočtových transferů.

Zdroj:ft, redakce

Podobná témata
politika, analýzy, ekonomika, velká británie, evropská unie, evropa, průmysl, brexit, david cameron, odchod z eu, podnik a byznys

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Dohody o dodávce zbraní do Austrálie a Indie posunuly v roce 2016 francouzské tržby z prodeje zbraní na rekordních 20 miliard eur

Prodej francouzských zbraní se v roce 2016 podle francouzského ministerstva obrany zastavil na rekordních 20 miliardách eur (21,33 miliard USD) díky smlouvě na prodej ponorek do Austrálie a prodeji bitevních letadel do Indie.

Japonské ocelářství se bojí protekcionismu ze strany amerického prezidenta Trumpa

Podle předsedy Japonské federace železa a oceli Kosei Shinda se japonské ocelářství obává rizik odchodu USA z dohody o transpacifickém partnerství a reformy severoamerické zóny volného obchodu NAFTA.

Ilustrační obrázek

Světové ekonomické fórum v Davosu. Místo, kde se hledá řešení potíží, nebo jen skupinová terapie pro globální elity?

Tak jako každý rok se i letos v lednu ve švýcarském Davosu schází politická, obchodní a intelektuální elita, aby diskutovala nad výzvami, kterým svět aktuálně čelí. Jaký je skutečný význam a dopady tohoto setkání, ke kterému se obrací pozornost světových médií?

Brexit by mohl spustit odchod bank z Británie

Podle německého listu Handelsblatt zvažuje investiční banka Goldman Sachs (GS) snížit v důsledku Brexitu počet svých pracovníků v Londýně o polovinu a přesunout na tisícovku zaměstnanců do Frankfurtu.  

Ilustrační foto

HSBC přestěhuje část personálu z Británie do Paříže kvůli brexitu

Největší evropská banka HSBC přestěhuje část personálu z Británie do Paříže. Reaguje tak na plánované vystoupení Británie z Evropské unie a odchod z jednotného evropského trhu. Řekl to dnes generální ředitel banky Stuart Gulliver.Čti více
Ilustrační foto

Uplynulý týden na akciových trzích: Čekání na Trumpa, ECB, výsledková sezóna

Celý týden se nesl ve znamení vyčkávání na páteční inaugurační projev Donalda Trumpa. V průběhu týdne se investoři pak zaměřili na zasedání ECB a na výsledkovou sezónu.

Ilustrační foto

Kam poteče české pivo?

Česká republika je neodmyslitelně spojena s pivem. Aby ne, když je prazdrojem nejrozšířenějšího druhu piva, ležáku. Pivo je také vděčným diskuzním tématem a pomůckou zároveň i pro ekonomy, a to i pro ty, kteří se zajímají o kurzy měn.

Americké akcie v den nástupu nového prezidenta USA mírně posílily

Americké akciové trhy v den inaugurace nového prezidenta Donalda Trumpa mírně zpevňovaly a během dne ztratily jen malou část počátečních zisků.

Gazprom zprovozní další dva ropné vrty za polárním kruhem

Zatímco západní energetické společnosti si stále nejsou jisté, zda se těžba ropy ve ztížených arktických podmínkách vyplatí, ruská společnost Gazprom zde navyšuje počty svých ropných plošin.

Počet aktivních ropných vrtů v USA v tomto týdnu vzrostl o 29

Poslední údaje společnosti Baker Hughes o těžbě ropy v USA vypovídají o skokovém navýšení počtu aktivních ropných vrtů.

Nejasná zpráva o dalším vývoji amerického dolaru podle forex analytiků BofA Merrill Lynch

Na jedné straně slova prezidenta Donalda Trumpa, na straně druhé výroky předsedkyně FEDu, Janet Yellenové. Forex obchodníci se tento týden museli smířit s rozporuplnými signály ohledně dalšího vývoje amerického dolaru, tvrdí analytici BofA Merrill Lynch.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.