Je IPO akcií Kofoly úspěšné nebo není?

16.12.2015 | 14:11 | Redakce Web4Trader | Diskuze


Déle než rok museli investoři v Praze čekat na nové IPO, tedy primární úpis nějaké doposud neobchodované společnosti. Dočkali se. Od druhého prosince se na hlavním trhu obchodují akcie Kofola ČeskoSlovensko a.s.

Foto: w4t

 

Roadshow začala poměrně sympaticky. Před Burzovním palácem bylo odhaleno zlaté prasátko ze slavné reklamy, a to ve velikosti a agresivitě býka, který stráží americkou burzu na Wall Street. Prase se nevyhnulo selfie mánii a i lidem mimo finanční svět došlo, že se asi Kofola chystá na burzu. Management od prvních dnů oznamoval, že bude rozdávat akcie také svým zaměstnancům a celkově reklamu měla společnost zvládnutou na jedničku. Jenomže zvýšené povědomí u retailových investorů ještě neznamená úspěch u velkých hráčů, rozebírá událost makléř společnosti Conseq, Tomáš Kálal.

Česká spořitelna, jako hlavní manažer emise, nacenila IPO poměrně velkoryse, pokračuje Kálal a dodává, že investoři si mohli vybírat z cen od 500 do 650 CZK. Už tento interval znamenal jednu velkou neznámou. Na jeho horní hranici by si lidé koupili akcie Kofoly oceněné dráž, než nejznámější Coca-Cola a Pepsi. Byť má Kofola skvělé image, kvalit globálních nápojových gigantů nedosahuje - především proto, že se její značky prodávají pouze ve střední Evropě. Ceny lehce nad 500 CZK už ale znamenaly celkem férovou hodnotu z pohledu poměrových ukazatelů. Otázkou bylo, zda to poznají i potenciální investoři. Spekulanti bývají trochu zaslepeni horkými zprávami o úpisech, ve kterých byla dosažena maximální cena, a první obchodní den navíc akcie rostlou o desítky procent. Praha je ale trochu jiný parket.

Pro „velký zájem“ se těsně před koncem úpisu Kofola rozhodla navýšit počet prodávaných akcií. Menšinový akcionář Enterprise investors prodává nakonec více a tak celkový počet upsaných akcií bude místo 1,1 mil dokonce 1,5 mil kusů. Aukční cena 510 CZK ale znamenala, že se málokdo nechal unést upisovacím rozmezím. Navíc objednávek bylo jen o něco málo více, než se nakonec upsalo. Pražská burza je tak místem, kde se bude volně obchodovat necelých 7 % společnosti, kterou trh ocenil na 11,5 mld. CZK.

Proč tak malý zájem o toto zlaté prasátko? Někteří čeští brokeři dlouhodobě nejsou schopni za krátkou upisovací dobu prodat jakékoliv nově obchodované akcie. Navíc za tu dobu nestihnou vydat ani solidní research, od kterého by se mohli menší investoři odrazit. Zadruhé, 7% free float (objem volně obchodovaných akcií) v hodnotě 765 mil. CZK je pod rozlišovací schopností většiny londýnských bankovních domů. Chtě nechtě by jim Kofola musela uvolnit mnohem větší balík. Zatřetí se Kofole úplně nepodařilo prodat svůj příběh v CEE. Ačkoliv chce působit v Polsku a v bývalé Jugoslávii, zájem tamních investorů byl zanedbatelný. A v neposlední řadě hraje roli i nejasný budoucí vývoj celé společnosti. Ta uvádí, že bude vyplácet 30 % ze zisku (při současné ceně cca 1 % z hodnoty akcie), ale nepředstavuje ani žádný raketově růstový příběh, kterému by v tomto odvětví asi málokdo uvěřil.

Kofole ale nejde odepřít úspěšná akviziční činnost a stabilní manažerské rozhodování. I když se jedná v porovnání s Pepsi a Coca-Colou o velmi malého hráče, hraje si na trzích, kterým rozumí a má zde ještě hodně prostoru na zefektivnění. Na burzu tak vstoupilo zajímavé zpestření, podíl v indexu PX bude sice kolem procenta, ale sektorově jsme se o něco málo posunuli. Jakmile se cena po IPO stabilizuje – a už teď vidíme, že to pravděpodobně bude pod 500 CZK – může vzniknout poměrně atraktivní a růstový titul. Další stejně teplé léto, jako bylo v letošním roce, by navíc znamenalo mnohem vyšší růst obratu, než se kterým se v IPO počítalo. Prostě, „Když vydržíš, možná uvidíš i zlaté prasátko“.

Zdroj:Conseq

Podobná témata
ipo, kofola, pražská burza

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Společnost provozující platební systém pro čínského giganta Alibaba se chystá nabídnout své akcie v rámci IPO

Přidružená společnost čínského online prodejce Alibaba (NYSE:BABA), Ant Financial provozující platební službu Alipay se přiblížila svému IPO, informovala dnes televize CNBC.Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.