Je poptávka po bezpečí udržitelná?

18.07.2016 10:31 | Swissquote Ltd | Diskuze

Referendum o brexitu podtrhlo důležitou roli bezpečných aktiv v nejistých obdobích. Býčí tlaky na švýcarský frank a jen ještě zesílily. Je jasné, že nejdůležitější nejsou ekonomické údaje, ale spíš politická stabilita těchto zemí.

Foto: Public Domain

Japonsko je stejně jako Švýcarsko uprostřed deflačního období. Jen nekoreluje s japonskou ekonomikou, ale riziko není u této měny zdaleka nízké. Jsme přesvědčeni, že úrokové sazby by mohly zapadnout ještě hlouběji do záporných hodnot. Proto není nijak překvapivé, že drahé kovy stoupají, protože představují pojistku bez úrokových sazeb proti (i když nepravděpodobnému) propadu důvěryhodných měn.

Výsledky hlasování o brexitu toho hodně odhalily. Od vzniku Evropské unie nebyl ještě její rozpad tak blízko. A aby se ještě přisypala sůl do rány, referendum ve Finsku také není daleko, protože petice už dosáhla poloviny požadovaných podpisů. Investoři jsou si této problematiky plně vědomi, poptávka po zlatu a stříbru stoupá a tyto drahé kovy se obchodují na úrovních, jaké jsme už tři roky neviděli.

Nicméně ostrý vzestup zlata a stříbra přináší paradox. Banky, především evropské banky, se jako emitenti papírové unce ocitly v oku uragánu. Vzestup nabídky drží cenné kovy na nižší úrovni a pomáhá udržet důvěru ve fiduciární měny. Není tedy podstatné, že nabídky fyzického zlata a stříbra nebyla nikdy tak vysoko. Existuje ještě jedno významné riziko, které by mohlo vzácné kovy zatížit a spustit vytvoření rozdílu mezi trhy s papírovými a fyzickými kovy. Nezapomínejme, že trh s papírovým zlatem je dvěstěkrát větší než trh s fyzickým zlatem.

Bude zlato a stříbro v dalších měsících dál stoupat? Existuje skutečný býčí potenciál. Přes sliby Fedu během posledních čtyř let, že americké úrokové sazby budou udržitelně stoupat, finanční trhy začínají vstřebávat pravděpodobnost snížení sazeb před koncem roku 2017. Nedůvěra k centrálním bankám se stává hlavním aspektem v posilování zlata a stříbra. Záporné úrokové sazby jsou nesmyslné, pokud ten, kdo půjčuje, platí úroky. Navíc nevidíme, jak by ECB nebo Bank of England mohly dosáhnout lepších výsledků než ECB nebo BoJ. Zlato a stříbro mají cestu doširoka otevřenou.

Swissquote

 

 

 

 


Podobná témata
komodity, stříbro, zlato, švýcarský frank, swissquote

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Rozvojové trhy čeká volební volatilita

Poslední předvolební debata skončila a do voleb 8. listopadu se neplánují žádné další akce s oběma kandidáty. Na první pohled se může zdát, že pro finanční trhy to bude klidná plavba.

Bez překvapení: Kanadská banka drží sazby beze změny

Minulý týden to finanční trhy pochopily správně. Kanadská banka si vybrala status quo zachováním sazeb na 0,50%. To ale neznamená, že centrální banka se vrátila na jestřábí stranu.

Bank of England může velebit devalvovanou libru

Propad libry se vlastně nevysvětlilČti více
Ilustrační foto

Hospodářské výsledky Exxon Mobilu se moc nepovedly, akcie ztrácí

Čistý zisk amerického ropného gigantu Exxon Mobil se ve třetím čtvrtletí kvůli levné ropě meziročně propadl o 38 procent na 2,65 miliardy dolarů (zhruba 66 miliard Kč).

Ilustrační foto

Investoři šponují cenu akcií Mastercard po dobrých výsledcích do historických maxim

Akcie společnosti Mastercard rostou po výsledcích přes 105 dolarů, což je jejich historický rekord.

Ilustrační foto

Pentagon šetří, škrty se dotknou Boeingu i dalších společností

Pentagon zrušil 22 programů, na kterých v posledních čtrnácti letech utratil 58,3 miliardy dolarů.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.