Lesk a bída brazilských miliardářů: O knize, která nesmí v Brazílii na knižní pulty

05.08.2016 | 05:45 | Ne Ro | Diskuze

Pro pochopení ekonomické nerovnosti ve světě se vyplatí pochopit nerovnost, s níž se potýká Brazílie.

Foto: Public Domain

 

Před přibližně dvěma lety, v dubnu roku 2014, se kniha Thomase Piketty Kapitál ve dvacátém prvním století stala jedním z bestsellerů žebříčků New York Times. Kniha se totiž dotkla té pravé struny a pomohla rozšířit několik podstatných myšlenek, mezi nimiž například bylo, že kapitalismus neznamená automaticky smysluplné a rovné rozdělení statků, ale také, že pro pochopení toho, co se v politice děje, je nutné pochopit život nejbohatšího 1% lidí.  Piketty se zaměřil na otázku koncentrace majetku ve Francii, Británii a Spojených státech v 19. a 20. století, čili na země, kde jsou data za daná období k dispozici. Kdyby Piketty byl reportérem, jenž se snaží pochopit extrémy nerovnosti současného světa, neanalyzoval by tyto bohaté státy. Spíše by si býval zvolil Brazílii, podobně jak to učinil Alex Cuadros ve své nové knize Brazillionaires.

Cuadros je reportérem stanice Bloomberg, který přijel do Brazílie proto, aby vypátral, jak žije horních 0,0001 procenta těch úplně nejbohatších. Současně se pokusil zařadit brazilské miliardáře do celosvětového žebříčku společnosti Bloomberg. Přitom se snažil zjistit i něco málo o jejich obchodech a také o jejich osobních životech. Všechny tyto podněty daly vzniknout jeho poutavé knize Brazillionaires. Alex Cuadros ve své knize popisuje na příkladu nedávno zesnulého mediálního magnáta Roberta Marinha, jak masmédia utvářejí představy třeba o rase a rasových ideologiích. Kapitola o Ediru Macedo, pro změnu analyzuje změnu náboženských praktik. Každá z kapitol se točí okolo nějakého brazilského miliardáře, přičemž Cuadros patřičný vhled vhodně doplňuje o vlastní poznatky. Cuadros navštívil favelas, slumy a chudinské čtvrti okolo brazilského velkoměsta, zúčastnil se i letu helikoptérou (cena letu cca 1500 USD za hodinu), které miliardáři používají, aby se vyhnuli dopravním zácpám. Jeho kniha tak může poodhalovat více, než je předmětům jeho zkoumání, to jest miliardářům, milé. Koneckonců kniha v Brazílii ani nevyjde. Jednomu z miliardářů se totiž nelíbilo, co se ve vznikající a tehdy ještě nevydané knize dočetl, načež se vydavatelé zalekli.

Nejdůležitější miliardářskou postavu celé knihy je bezesporu Eike Batista. Eike zaujímal 8. místo na světovém žebříčku miliardářů společnosti Blooomberg s majetkem převyšujícím 30 miliard USD. A měl ambice stát se vůbec nejbohatším mužem na planetě.  Eike je přeborníkem v závodech motorových člunů a bývalým mužem modelky Playboye a královny karnevalu, Lumy de Oliveiry. Jeden z jeho synů, Thor Batista, obvykle trávíval čas zveřejňováním svého vypracovaného těla na Instagramu, dokud před jistou dobou neabsolvoval jízdu v mercedesu SLR McLaren, stojícího více jak milión amerických dolarů. Jen stěží si lze představit více reprezentativní rodinu než ta Eikova.

Eike ale představuje také symbol současných brazilských problémů. Ostatně okolo poloviny textů Cuadrosovy knihy je věnováno právě jemu. Pragmatický Eike spolupracoval s brazilskou vládní Dělnickou stranou levého středu (Workers’ Party) až do doby, než byla prezidentka Dilma Roussef rozzlobenými zákonodárci v květnu tohoto roku odvolána. V Brazílii od roku 2003 vládla totiž právě zmiňovaná dělnická strana, kterou vedl nejprve Luís Inácio Lula da Silva (2003-2011) a posléze právě Dilma (2011-2016).  Dříve než se Lula úřadu ujal, brazilská smetánka se obávala, co se stane, až se tento bývalý socialista dostane k moci. Sám Eike situaci popsal jako jistý krok zpět. Lula se však spojil s brazilskými oligarchy.

Lula totiž přijal rozvojový program, který Cuadros popisuje jakožto navrácení země nikoli do 21., nýbrž do 20. století. A jelikož Eike kontroloval řadu vzájemně propojených společností, většinou z těžebního sektoru, a spekuloval ve velkém s pobřežní těžbou, obdržel od státem kontrolované rozvojové banky vysoké půjčky. Eike si s Lulou náhle rozuměli.

Korupce se v politice a byznyse v případu Brazílie předpokládá a Eike, který často bývá představován jakožto podnikatel, který se v americkém stylu vypracoval od nuly až tam kde je nyní - nepředstavuje v tomto směru žádnou výjimku.  Pomáhal financovat pochlebovačný životopis o Lulovi a utratil čtvrt miliónu dolarů při aukci za oblek, který měl Lula během své inaugurace na sobě. Nehledě na důkazy o korupci a konflikty napříč politickým spektrem se ovšem zdá, že každý profitoval. Brazilská ekonomika učinila nevídaný pokrok. Střední třída porostla a kvalita života a jeho standardů v případě chudých se výrazně zlepšila. Podvýživa klesla o polovinu. Jeden z Lulových hlavních programů, Bolsa Família, poskytuje přímý transfer peněz chudým, částečnou výměnou za školní docházku dětí.  Mnohým obyvatelům Brazílie se to líbilo. Když Lula opouštěl úřad, měl téměř 80% podporu veřejnosti.

Problémy se však vynořily v roce 2013. Brazilská vláda i konzumenti si zdá se nabrali příliš mnoho dluhů. Ceny komodit klesaly. Předpovědi týkající se produkce Eikovy pobřežní těžby ropy ukazovaly na nedostatečné krytí nákladů a jeho firmy začaly krachovat. Jeho odhadovaná čistá aktiva spadla během pouhých dvou let z 30 miliard na mínus 1 miliardu USD a Eike sám se octl před soudem, který ho obviňoval ze zneužití obchodních informací. V roce 2012 jeho syn Thor smetl svým drahým mercedesem McLaren cyklistu a zapříčinil tak jeho smrt. Následovaly soudy, které byly zatěžkávací zkouškou spravedlnosti.

Cuadros zůstává při popisech příběhů miliardářů ve své knize sice kritický, nicméně je, na druhou stranu, veřejně nepranýřuje. U některých z nich nachází i obdivuhodné kvality. Je si však vědom negativního dopadu mýtů, které se o miliardářích povídají i které oni sami spoluutvářejí.   

Zdroj:newrepublic

Podobná témata
brazílie, ekonomika, světová ekonomika

Líbil se vám tento článek?
+1 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

DPH se do voleb měnit nebude, shodli se dnes zástupci vládní koalice

Vládní koalice se dnes neshodla na podobě snížení daně z přidané hodnoty, do voleb už nechce téma otevírat. Po jednání koaliční rady to potvrdili předsedové sněmovních klubů ANO, ČSSD a KDU-ČSL.

Na souhlas Belgičanů s obchodní smlouvou CETA je do čtvrtka stále čas, vzkazuje předseda Evropské rady

Čtvrteční summit Evropské unie a Kanady, kde by měla být podepsána obchodní smlouva CETA, je stále možný, míní předseda Evropské rady Donald Tusk.

Zaveďte v Praze povinnou registraci ubytovatelů, vybízí Svaz obchodu a cestovního ruchu

V Praze by měla být vyhláškou zavedena povinná registrace ubytovatelů a oznamovací povinnost, navrhuje místopředseda Svazu obchodu a cestovního ruchu, Václav Stárek.Čti více

GBP / USD Týdenní výhled; MACD oscilátor se pohybuje pod nulou

V předchozím týdnu ekonomické zprávy z U.K. nedokázaly pomoci páru GBP / USD ukončit konsolidační oblast, ve které se od minulého týdne obchoduje, mezi dolní hranicí 1.2100 a horní hranicí 1.2330. Jediná ekonomická zpráva těchto dní, která stojí za to sledování, bude ve čtvrtek HDP.

EUR / USD Týdenní výhled; Předpověď je stále medvědí

Pár EUR / USD byl minulý týden agresivně rozprodáván, otevřel dveře k dalšímu oslabení následující po rozhodném zlomu pod klíčovou úrovní podpory na 1.0950. Euro oproti dolaru předposlední říjnový týden vytvořilo tři po sobě jdoucí negativní týdny, což značí měsíční výkon až -3.34%.

Týdenní výhled: 24. – 28. října; Je očekáváno mnoho proslovů

Tento týden bude plný projevů ze stran zákonodárných centrálních bank, včetně prezidenta ECB Maria Draghiho, guvernéra BoE Mark Carneyho a předsedy SNB Thomas Jordana. Budou zveřejněny růsty HDP USA a Velké Británie, stejně jako objednávky zboží dlouhodobé spotřeby USA. Kromě toho vyjde předběžný Markit PMI pro USA, Eurozónu, Velkou Británii a Německo.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.