Putování dvou miliard dolarů po offshore stezce vede přímo k Vladimiru Putinovi

07.04.2016 06:05 | wa pe | Diskuze

V souvislosti s kauzou Panama Papers je ve světových médiích jedním z nejčastěji skloňovaných jmen i to ruského prezidenta Vladimira Putina. Jedná se o podložená obvinění, nebo jen o očerňovací kampaň proti doma oblíbenému lídrovi?

Foto: Public Domain

Z jedenácti milionů dokumentů uniklých z právní poradenské společnosti Mossack Fonsenca vyplývá, že pomohla vyvést z Ruska na offshoreové účty až 2 miliardy USD. U mnoha podezřelých transakcí figurují jména z nejbližšího okruhu úřadujícího ruského prezidenta Vladimira Putina. Ačkoli jeho jméno v záznamech budeme hledat těžko, všechno směřuje právě k němu. Putinovi dlouholetí přátelé, dokonce vlastní rodina a spolupracovníci přišli díky pochybným transakcím k ohromným částkám. Zahraniční komentátoři jsou přesvědčeni, že tyto gigantické přesuny kapitálu nemohly proběhnout bez přinejmenším tichého souhlasu ruského lídra. 

Vladimir Putin je v celé záležitosti přímo zapleten,“ uvedl Jake Bernstein ze sdružení ICIJ (Mezinárodní sdružení investigativních novinářů) v pondělí pro CNBC s tím, že výše uvedené dvě miliardy dolarů by mohly být „jen malým zlomkem peněz, které Kreml pere.“

 

Mechanismus jak Putinův "osobní bankéř" převáděl peníze na offshore účty a zpět do Ruska

 

zdroj: The Guardian

Banka Rossija

Je úzce spojena s prezidentem Putinem a jeho nejbližším okolím. Peníze vyváděné z Ruska na offshoreové účty pocházely z velké části právě z této banky.

Švýcarští právníci

Právnická kancelář Dietrich Baumgartner & Partner v Curychu zprostředkovávala instrukce mezi Bankou Rossija a poradenskou společností Mossack Fonseca v Panamě.

Mossack Fonsenca

Právní poradenská společnost v Panamě, která měla bohatým klientům z celého světa pomáhat se zakládáním offshoreových firem v daňových rájích. Založila schránkovou Sandalwood a ostatní společnosti spojené s osobou Sergeje Roldugina.

Ruská komerční banka (RCB)

V době, kdy docházelo k transakcím byla tato na Kypru sídlící banka dceřinou společností ruské VTB banky, ve které má ruský stát více jak 60% podíl. RCB poskytla nezajištěné půjčky ve výši 650 milionů USD offshoreové společnosti Sandalwood.

Sandalwood Continental Ltd

Offshoreová společnost se sídlem na Britských Panenských ostrovech.  Mezi lety 2009 a 2012 získala na půjčkách více jak 1 miliardu USD. Původ těch peněz ležel v dalších schránkových společnostech a ruských státem ovládaných bank.

 Ozon

Společnost vlastní soukromý luxusní lyžařský areál Igora na okraji Petrohradu. V průběhu let 2010 a 2011 získala společnost 11,3 milionu USD na půjčkách od Sandalwood z Britských Panenských ostrovů.  Jen o dva roky později se v areálu Igora konala svatba Putinovy dcery Kateřiny.

 

Oddaný správce se smyčcem v ruce

Nitky transakcí v milionech dolarů se sbíhají například k Sergeji Rodulginovi, violoncellistovi, který je často označován za Putinova nejlepšího přítele. Byl to Rodulgin, kdo Putinovi poprvé představil jeho budoucí ženu Ludmilu Putinovou a později šel za kmotra jejich nejstarší dceři Marii.

Podle odhadů má tento profesionální hudebník pod kontrolou aktiva ve výši minimálně 100 milionů USD a podle Panama Papers vlastní 12,5% podíl v největší ruské reklamní společnosti, Video International, která se může vykázat ročními tržbami 800 milionů USD. Rolduginova offshoreová společnost měla v držení také opce na koupi značných akciových podílů velkých ruských automobilek Avtovaz a Kamaz.

Patrně nejzásadnější součástí Rolduginových aktiv je 3,2% podíl v soukromé Bance Rossija, která spravuje značné finanční prostředky lidí z nejbližšího okruhu ruského prezidenta.  Banka se v roce 2014 stala terčem amerických sankcí uvalených na vybrané Putinovi blízké osoby a instituce po invazi na Ukrajinu. V čele banky stojí Jurij Kovalčuk, ve Spojených státech nazývaný „osobní Putinův bankéř.“  Z údajů Mossack Fonsenca vyplývá, že Banka Rossija převedla skrze Ruskou komerční banku (RCB) více jak 1 miliardu USD v nezajištěných půjčkách na nízký úrok na offshoreovou společnost Sandalwood Continental. Část těchto peněz se poté vrátila zpět do Ruska ve formě vysoce úročených půjček a zisky putovaly na bankovní konta ve Švýcarsku, zatímco další část naopak putovala do kruhu nejbližších Putinových spolupracovníků ve formě nejištěných půjček s neobvykle nízkým úrokem.

V letech 2010 a 1011 získala od Sandalwood úvěr ve výši 11,3 milionu USD s úrokem 1 % společnost Ozon, která vlastní luxusní lyžařské středisko Igora blízko Petrohradu. Jurij Kovalčuk, předseda a největší akcionář Banky Rossija, jeho manželka a syn dohromady vlastní 25% podíl ve společnosti Ozon. Zbytek akcií vlastní firma registrovaná na Kypru. Lyžařský areál Igora je podle Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ) častým místem pobytu Vladimíra Putina. O jeho oblibě v prezidentově rodině svědčí i fakt, že osmnáct měsíců po poskytnutí výhodných půjček se v areálu konala svatba Putinovy dcery Kateřiny. Jejím nastávajícím byl Kirill Šamalov, syn dlouholetého Putinova přítele a akcionáře Banky Rossija Nikolaje Šamalova. Dnes čtyřiatřicetiletý Kirill Šamalov získal brzy po svatbě podíl v petrochemické společnosti Sibur v hodnotě více jak 2 miliard USD od dalšího Putinova přítele Gennadije Timčenka. 

Na přesouvání peněz pomocí offshoreových účtů není samo o sobě nic ilegálního, některé praktiky však naznačují, že pomocí nich docházelo k praní špinavých peněz. V roce 2007 si například Rolduginova společnost International Media Overseas vypůjčila 6 milionů USD, jen o tři měsíce později byla půjčka odepsána za 1 USD. Stejná společnost získala v roce 2011 za 1 USD práva na splátky a úroky z dluhu ve výši 200 milionů USD. Pouze úroky z této transakce měly vynést 8 milionů USD.

V dalších pochybných transakcích International Media Overseas prodala balík akcií brokerské společnosti, která jej hned druhý den prodala nazpět za mnohem nižší než pořizovací cenu. Kromě toho měla společnost uzavírat dohody o prodeji akcií, ke kterému nakonec nedošlo, International Media Overseas poté inkasovala značné sumy jako odškodnění za neproběhnutí transakce. Z uniklých dokumentů vyplývá, že k podpisu dohod o prodeji akcií i jejich zrušení docházelo v jeden a tentýž den. Podle Andrewa Mitchella, uznávaného odborníka na praní špinavých peněz mají tyto praktiky vytvářet zdání standardních obchodních kontraktů, ve skutečnosti však slouží pouze k utajenému přesouvání a maskování aktiv. 

 

Ruská lekce z neofeudalismu, ber dokud můžeš

Zatímco sám Vladimír Putin oficiálně vlastní pouze velmi skromný majetek, již v roce 2007 však mohl podle neověřených informací mít díky prostředníkům kontrolu nad nejméně 40 miliardami USD. Tito prostřednicí kontrolující Putinovy značné finanční zdroje jsou také důvodem proč Spojené státy po obsazení Krymu uvalily sankce na  množství vlivných lidí v okolí ruského prezidenta.

Počet offshoreových společností v okruhu lidí blízkých prezidentovi je v ostrém kontrastu s jeho častými výzvami, aby Rusové přivedli své peníze zpět do vlasti. Místo toho zatím sám Kreml vysává svou vlast o sto šest.

Mezi dalšími prominentními osobnostmi uvedenými v Panama Papers jako vlastníci schránkových společnosti figurují například Gennadij Timčenko, kterého s Putinem pojí více jak třicetileté přátelství či bratři Arkadij a Boris Rotenbergovi, Putinovi přátelé z mládí a vlastníci SGM Group, největší ruské stavební společnosti specializující se na výstavbu plynovodů a elektrické sítě.     

Uznávaný ruský ekonom, profesor Vladislav Inozemtsev již v roce 2011, tedy roky před zveřejněním Panama Papers, popsal Putinovo Rusko jako neofeudální systém, ve kterém klíčové posty a ekonomický vliv drží okruh asi pěti rodin blízkých vládci Kremlu. „Vertikální hierarchie moci v takovém systému umožňuje snadnou přeměnu politického vlivu v ekonomický a naopak. Na každém úrovni této hierarchie se určitá míra korupce a klientelismu nejenom toleruje, ale je dokonce předpokládána výměnou za bezdpomínečnou loajalitu a podíl na zisku pro své nadřízené. Celý systém je sice postaven na ekonomické svobodě občanů, ti jsou však centrálně regulováni a omezováni ku prospěchu několika málo jedinců na vrcholu společenské hierarchie. V principu se jedná o starý známý feudalismus, slabí odvádějí tribut těm nahoře, kteří na oplátku poskytují ochranu před zákonem těm dole.“  

 

Zdroj:The Guardian, redakce, Reuters,
Líbil se vám tento článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Američané poslali ruského hackera na 27 let do vězení

Soud v americkém Seattlu v pátek poslal na 27 let do vězení ruského hackera Romana Selezňova, který internetovými krádežemi kreditních karet a dalšími online podvody způsobil škody ve výši 169 milionů dolarů (4,2 miliardy korun).

Rusko chce jednat s EBRD o zákazu půjček po invazi na Krym

Rusko požádalo o jednání na nejvyšší úrovni s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD) kvůli zákazu nových půjček pro Rusko, o kterém banka rozhodla v roce 2014.

Tržní kapitalizace digitální měny bitcoin vzrostla za jediný týden o 1 miliardu USD. Japonsko a Rusko míří k legalizaci kryptoměn

Cena jedné mince digitální měny bitcoin v minulém týdnu posílila o 8 % poté, co ji Japonsko uznalo za platební metodu a Rusko zahájilo kroky k její regulaci.

Ilustrační foto

TOP 10 nejbohatších žen všech dob

Zbohatnout nikdy nebyl snadný cíl, dvojnásobně to však platí pro ženy, které byly po většinu historie v otázce nabytí a držení majetku znevýhodněny. Přesto se některým povedlo dosáhnout těžko představitelného bohatství.

Holandsko vyšetřuje 3800 bankovních kont svých občanů ve švýcarské bance

Nizozemská prokuratura začala vyšetřovat osoby podezřelé z daňového úniku a skrývání majetku, jedná na základě upozornění na konta v jedné švýcarské bance.

Ukrajina nedostatečně zdůvodnila nesplacení dluhu 3 miliard USD, které jí v roce 2013 půjčilo Rusko

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů (75,4 miliardy Kč) z roku 2013. V přípravném řízení o tom dnes rozhodl soud v Londýně.Čti více
Ilustrační foto

Nerozhodnutí francouzští voliči mohou v neděli zamíchat finančními trhy

V neděli 23. dubna nás čeká první kolo francouzských prezidentských voleb. Druhé kolo bude následovat 7. května. Podle volebních průzkumů do druhého kola pravděpodobně postoupí Emmanuel Macron a Marine Le Pen.

Pražská burza v týdnu posunula svá 8,5letá maxima, v očekávání valné hromady a výsledky

Měřeno dividendovým indexem PX-TR se pražská burza v tomto týdnu posunula výše o 0,35 % a navýšila tak své nejvyšší úrovně od srpna 2008. Svou vahou nejvíce přispěly oba rakouské tituly, vítězem týdne však před reportem výsledků akcie CETV.

Agentura Fitch Ratings snížila rating dlouhodobých závazků Itálie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings snížila rating dlouhodobých závazků Itálie o jeden stupeň na BBB z dosavadní známky BBB+.

Americké akcie v závěru týdne mírně oslabily

Americké akcie v závěru týdne mírně oslabily, jejich širší index ale zaznamenal první týdenní přírůstek za tři týdny. Investoři na Wall Street jsou před nedělním prvním kolem francouzských prezidentských voleb opatrní.

Forex analytici ze Societe Generale zveřejňují svou prognózu pro pár EUR/USD

Forex analytici ze Societe Generale se domnívají, že by na páru EUR/USD mělo dojít k opětovnému otestování úrovně 1,08/1,0860.

China Mobile je mezi doporučenými potenciálními kupci singapurské společnosti M1 Limited

Akcionáři singapurské telekomunikační společnosti M1 Limited se obracejí na možné kupce kombinovaného většinového podílu své společnosti.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.