KB: Potvrzujeme doporučení prodat akcie NWR

11.12.2015 14:06 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Ziskovost NWR za Q3 15 byla výrazně pod našimi odhady. Zklamáním byl i propad stavu hotovosti na pouhých 57 mil. EUR ke konci září. Podle našich odhadů bude NWR za celý rok z pohledu EBITDA ve ztrátě, když splnění cíle celoročního objemu prodaného uhlí je nejisté.

Foto: nwr

 

Očekáváme, že NWR zůstane ztrátové i v následujících letech. Prodejní ceny uhlí by totiž na základě našich prognóz měly zůstat nízké a dokonce ještě mírně klesat. Kvůli nízkému objemu ekonomicky vytěžitelných uhelných rezerv se bude snižovat také objem produkce i prodejů uhlí. V prostředí klesajících tržeb je pro NWR jako firmu s velkým podílem fixních nákladů téměř nemožné zlepšit ziskovost. Podle našich prognóz je nereálné, aby NWR uhradilo své dluhy splatné v roce 2020.

Podle našich prognóz by NWR došly peníze nejpozději v roce 2017. Pro pokrytí provozních ztrát, úroků, investic a splátek dluhu by v následujících dvou letech musela firma použít nejen veškerou hotovost, ale i zpeněžit téměř všechny zásoby a pohledávky, což není reálné. Odhadujeme, že k úplnému vyčerpání hotovosti by mohlo dojít přibližně v polovině roku 2017.

Věříme, že management zahájí kroky směřující k likvidaci firmy již v prvním pololetí roku 2016. Tím by mohl management předejít situaci, kdy firma nebude mít dostatek hotovosti i na běžné výdaje. Objem hotovosti by totiž mohl klesnout na kritické úrovně už v říjnu 2016, kdy má firma splatit úvěr ve výši 35 mil. EUR, jehož refinancování vnímáme jako spíše nepravděpodobné.

Potvrzujeme doporučení „prodat“ akcie NWR, které máme nepřetržitě v platnosti již téměř dva roky. Cílovou cenu nestanovujeme. Ačkoliv vysoká volatilita ceny akcií může přinést velké krátkodobé zisky, ve střednědobém horizontu očekáváme pokračování sestupného trendu. Pokud se potvrdí naše prognózy, bude cena akcií směřovat až k nule. Prakticky nulovou hodnotu akcií NWR naznačují i naše hlavní oceňovací metody.

Hlavní rizika proti našemu doporučení spatřujeme v případném prudkém růstu globálních cen koksovatelného uhlí, které by eventuálně mohlo způsobit i revizi uhelných rezerv NWR směrem nahoru, nebo v nečekaně velkém snížení těžebních nákladů. Pozitivní dopad na cenu akcií by mohlo mít také získání nového kapitálu, což by ale z našeho pohledu znamenalo jen oddálení problémů firmy.

Očekávané události: Během ledna by firma mohla informovat o nastavení prodejních cen pro rok 2016. Výsledky hospodaření NWR za Q4 a celý rok 2015 by měly být zveřejněny v únoru.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
komerční banka, nwr, investiční doporučení, pražská burza, akcie

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Tento týden dojde k největší IPO letošního roku, své akcie nabídne investorům čínská ZTO Express

Čínská společnost ZTO Express zaměřující se na dodávku expresních zásilek nabídne své akcie již tento týden investorům v rámci IPO.

Akcie, která dnes přitahují pozornost investorů: Caterpillar, 3M, merck, Under Armour, Eli Lilly a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA?Čti více
Ilustrační foto

Německá inflace: ECB jásá, inflace v říjnu rostla více, než se čekalo, a ocitla se nejvýše za dva roky

Podle údajů harmonizovaných s výpočty Evropské unie se spotřebitelské ceny v říjnu ve srovnání se stejným měsícem loni zvýšily o 0,7 procenta, což byl nejvyšší údaj od října 2014. V září vzrostly o půl procenta.

Ilustrační foto

Americká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí nejrychleji za dva roky

Předběžné HDP q/q USA (Advance GDP q/q): Aktuální hodnota je 2,9 %. Analytici očekávali 2,5 %. Minulá hodnota byla 1,4 %. 

Ilustrační foto

Ruská centrální banka ponechala na dnešním zasedání úrokové sazby beze změny

Měnový výbor ruské centrální banky ponechal na dnešním zasedání úrokové sazby beze změny, naznačil však, že by úroky mohl snížit v prvním nebo druhém čtvrtletí příštího roku.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.