Kdy cena ropy začne opět růst?

10.12.2015 17:39 | Miloš Kotek | Diskuze

Cena ropy klesá na dlouholetá minima a rozhodnutí zemí OPEC o zvýšení limitu těžby nenaznačuje, že by se něco mohlo změnit. Pro investory je to špatná zpráva, protože nízká cena ropy devastuje i ceny akcií ropných společností. Na druhou stranu sektorem, který z nízkých cen ropy těží je bezesporu letecká přeprava.

Foto: Public Domain

 

Proč zůstává cena ropy nízko?

Pro cenu ropy bylo loňské léto tragické. Cena ropy Brent klesla v srpnu pod 40 USD za barel. Ceny akcií ropných společností klesly zhruba o 25 %. Energetický sektor měl ze všech sektorů nejhorší výkonnost.

V současné době se trh snaží najít sebemenší náznak, že se nabídka a poptávka na ropném trhu dostávají do rovnováhy. Na straně poptávky je situace stabilní a růst poptávky z důvodu poklesu ekonomického růstu v Číně není v dohledu. Pokud by tedy mělo dojít k rovnováze mezi nabídkou a poptávkou, je třeba vyhlížet náznaky, že dochází k poklesu nabídky. Existují zde dvě možnosti. Buď dojde k omezení těžby americké ropy z břidlic, nebo OPEC omezí těžbu. Jak již víme, OPEC se k omezení těžby nemá a na trh se snaží dostat Írán, který chce těžit množství z doby před uvalením sankcí. Tento návrat na trh stojí za oznámeným zvýšením těžby OPEC, protože původní podíl Íránu si mezitím rozebraly zbývající země OPEC.

Z hlediska vývoje mezi nabídkou a poptávkou to vypadá, že by se obě složky mohly dostat do rovnováhy v druhé polovině roku 2016. Mezitím se země OPEC dostávají do ekonomického tlaku, protože u mnoha členských zemí OPEC vzrůstá jejich zadlužení a státní rozpočet není možno financovat stávajícími cena mi ropy. Většina zemí OPEC má státní rozpočet nastaven na cenu ropy na úrovni 75 USD za barel.

Současná cena ropy okolo 40 dolarů také tlačí na producenty s vyššími náklady na těžbu. Většina producentů těžících ropu z břidlic má náklady na těžbu nastavenu na cenu okolo 50 USD za barel a pro mnohé z nich to znamená omezování těžby, nebo zavírání vrtů s vysokými náklady na těžbu.

 

Může nízká cena ropy vydržet?

Současná nízká cena ropy může ještě nějakou dobu udržet. Nicméně po sezónní odstávce rafinerií v USA velmi pravděpodobně uvidíme, že zásoby ropy dále porostou. Dá se očekávat, že bude pokračovat omezování těžby v USA a jen omezený růst těžby v zemích OPEC.

Nabídka a poptávka konverguje a poptávka převýší nabídku v druhé polovině roku 2016. Pokud by se měla v té době zvyšovat těžba, aby dorovnávala rostoucí poptávku, musí být cena ropy dostatečně vysoká, aby motivovala investice do nové výroby.

 

Graf % změn ceny MSCI World Energy a ceny ropy Brent

Existuje dostatečný globální tlak na zvyšování spotřeby ropy?

Po malém růstu poptávky v roce 2015 existují známky zvyšování poptávky z 1 miliónu barelů ropy denně na 1,6 miliónu barelů ropy denně. K tomu by mělo dojít v lednu příštího roku. Nicméně pro růst poptávky je nyní mnohem důležitější dynamika přepravní kapacity.

Hustota energie v ropě je velmi vysoká a ostatní zdroje mají menší koncentraci energie na jednotku hmotnosti. Nicméně v důsledku vysokých cen přešli mnozí spotřebitelé k náhradě ropy přechodem na elektřinu, nebo na levnější topné alternativy. Snaha o náhradu ropných produktů je zde s námi již 30 let a jediné místo, kde je ropa nenahraditelná, je oblast dopravy, kde jsou ropné produkty základní surovinou pro benzínové a naftové motory. Nicméně s nástupem elektrických automobilů se dá odhadovat, že se bude poptávka po benzínu a motorové naftě časem snižovat. Odhad spotřeby ropy pro rok 2035 má být 115 miliónů barelů ropy denně.

 

Jaký má současná cena ropy vliv na cenu akcií ropných společností?

Akcie ropných společností jsou v současné době v nemilosti. Institucionální investoři se akcií ropného sektoru houfně zbavovali a podíly v portfoliích institucionálních společností jsou na extrémně nízkých úrovních. Ceny akcií vycházejí z dlouhodobého hlediska z ceny ropy na úrovni 55 USD za barel, cena pětiletého futures kontraktu ropy Brent se nachází okolo 65 dolarů za barel.

Ceny akcií ropných společností se začnou zvyšovat, pokud se začne zvyšovat cena ropy. Soudě podle stávajícího vývoje je zvyšování cen akcií zatím v nedohlednu. Pokud by se cena ropy dostala na úroveň okolo 65 USD za barel, znamenalo by to zhruba 25% růst cen akcií. Cena ropy na 75 USD by zvýšila cenu akcií asi o 40 %, cena ropy na 100 dolarech by znamenala zhodnocení cen akcií o 100 %.

Stávající cena akcií je počítána z ceny 55 dolarů za barel a k této hodnotě by se cena ropy mohla dostat v druhé polovině roku 2016.

 

Takže kdy se cena ropy opět začne zvedat?

Podle odhadu analytiků nedojde k růstu cen ropy dřív než ve druhé polovině roku 2016. Pro tento odhad vývoje však je zcela zásadní, jakým způsobem se bude chovat v následujícím období hlavní člen zemí OPEC, Saudská Arábie. Pokud Saudská Arábie usoudí, že se jí podařilo částečně zlikvidovat americkou konkurenci těžařů ropy z břidlic, k čemuž by mělo dojít do března příštího roku, kdy by společnostem s vysokými náklady na těžbu měly dojít peníze, mohla by přistoupit k omezování těžby a to by začalo opět zvyšovat cenu ropy.

OPEC sice vyjádřil svůj zájem na zvyšování cen ropy, ale prosincové zasedání nepřineslo žádný posun. Saudská Arábie nebude usilovat o návrat cen ropy k úrovni 100 dolarů za barel, ale spíš se bude snažit o dlouhodobějších cen na úrovni okolo 70 až 80 USD za barel.

 

 

Zdroj:Bussiness Insider

Podobná témata
opec, ropa brent, ropa, cena ropy, ropa wti, saúdská arábie

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Lockheed poslal po incidentu helikoptéry Sikorsky S92 do servisu

Společnosti těžící ropu a zemní plyn v Severním moři se připravují na krátkodobý otřes poté, co společnost Lockheed Martin (LMT) poslala všechny helikoptéry Sikorsky S92 na bezpečnostní kontrolu v důsledku incidentu, který se v minulém měsíci odehrál na jedné z ropných plošin v tomto moři.

Silný americký dolar připravil cenu ropy o veškeré dnes dosažené zisky

Světové ceny ropy zahájily nový rok vzestupem na maxima za rok a půl, ke konci obchodování ale o všechny zisky přišly a nakonec oslabily. Ropu srazil vzestup kurzu dolaru na nová maxima za 14 let.

Nigerijské ropné odbory přerušily stávku

Nigerijské ropné odbory přerušily plánovanou třídenní stávku, která vypukla včera.

Saúdská Arábie navyšuje své investice do obnovitelných zdrojů i jaderné energetiky

Saúdská Arábie spustí v příštích týdnech program podpory obnovitelných zdrojů energie, který počítá do roku 2023 s investicí ve výši 30 až 50 miliard USD (765,5 miliardy až 1,3 bilionu Kč). Oznámil to ministr pro energetiku Chálid Fálih.

Počet aktivních ropných vrtů USA klesl

Počet činných ropných vrtů v USA klesl o 7 na 522; jedná se o první pokles po jedenácti týdnech, kdy narůstal, uvádějí data z Baker Hughes.Čti více
Ilustrační foto

Deutsche Bank dokončila dohodu o urovnání sporu s americkými úřady

Německá bankovní jednička Deutsche Bank dokončila dohodu s americkým ministerstvem spravedlnosti, v jejímž rámci zaplatí 7,2 miliardy dolarů (182,2 miliardy Kč) za urovnání sporu kolem hypotečních cenných papírů. Oznámila to v noci na dnešek americká vláda.

Ilustrační foto

Inflace v USA dosáhne po více než dvou letech inflačního cíle Fedu

Pozornost trhů dnes bude směřovat na inflační data. Ve Spojených státech i v eurozóně by data za prosinec měla potvrdit, že spotřebitelské ceny rostou. V USA by inflace měla dokonce dosáhnout inflačního cíle centrální banky.

Ilustrační foto

Půjde šéf největší jihokorejské firmy do vězení? Soud rozhoduje o osudu šéfa Samsungu

Jihokorejský soudce dnes za zavřenými dveřmi vyslýchal šéfa největšího jihokorejského podniku Samsung Group I Če-jonga, aby rozhodl, zda schválí nebo zamítne žádost o zatykač, kterou podal úřad speciálního žalobce.

Adobe Systems v rámci nového programu zpětně odkoupí své akcie v hodnotě 2,5 miliardy USD

Nový program zpětného odkupu akcií Adobe Systems (ADBE) poběží podle společnosti do konce roku 2019.

Akcie Apple budou posilovat navzdory snížení výhledu prodejů chytrých telefonů, jsou přesvědčeni analytici Morgan Stanley

Analytici Morgan Stanley snížili svůj výhled prodejů chytrých telefonů Apple iPhone ve fiskálním roce 2017 o 3 %. Spotřebitelé podle nich očekávají příchod nové generace telefonů.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.