Klidný týden na středoevropských devizových trzích

25.04.2016 08:31 | fa ra | Diskuze

Minulý týden bylo obchodování s korunou velmi klidné. Od pondělí až do konce obchodování se koruna držela přilepená k hladině 27,02 CZK/EUR, kde už bývá přítomna svými intervencemi ČNB. Z těchto intencí vymknula až koncem pátečního obchodování, kdy oslabila k úrovni 27,05 CZK/EUR.

Foto: Web4Trader

Tlak na závazek centrální banky pomáhala držet pozitivní nálada vyplívající z velmi dobrých měsíčních údajů o vývoji ekonomiky v posledním měsíci prvního čtvrtletí. Minulý týden byly pak už zveřejněny pouze údaje za primární cenové okruhy. Ceny průmyslových výrobců v březnu v měsíčním hodnocení stagnovaly, když jsme očekávali pokles o 0,2 %. V meziročním srovnání pak byla hladina průmyslových cen nižší o 4,5 %. Ceny ovšem nepoklesly pouze v průmyslu, ale i v zemědělském sektoru, a to -4,6 % y/y. Za tímto poklesem stojí především ceny v živočišné výrobě. Ceny ve službách v březnu stagnovaly, a tak růst byl zaznamenán pouze ve stavební výrobě.

Vzlínající inflace ovšem není vidět ani v případě dovozních a vývozních cen. Oboje v únoru meziročně dokonce prohloubilo svůj pokles, dynamika vývozních cen poklesla na -4,3 % y/y a dovozních na -5,8 % y/y. Žádné inflační tlaky tak z tohoto vývoje cen zboží z dovozu nejsou vidět.

Vývoj ostatních měn v regionu byl rozdílný. Zatímco polský zlotý se během minulého týdne obchodoval pod vlivem celé řady měsíčních indikátorů o vývoji ekonomiky za březen a v celotýdenním hodnocení ztratil 1,3 %, tak maďarský forint získal 0,4 % při kompletní absenci makroekonomických čísel.

V Polsku se jeví v dobrém světle trh práce. Průmysl, stavebnictví ani maloobchodní tržby ovšem nedosáhly očekávání trhů. Oslabování zlotého bylo ovšem důsledkem zveřejnění zápisu z posledního zasedání měnového výboru polské centrální banky, kde se ukázalo, že někteří členové tohoto tělesa jsou připraveni hlasovat pro další snížení sazeb. Podmínkou je zaostávání ekonomická situace za předpoklady centrální banky, což by mohla březnová inflace ve výši -0,9 % y/y naznačovat.

Příznivý vývoj ekonomiky by v tomto týdnu měl být potvrzen statistikou důvěry v ekonomice. Další makroekonomických dat kromě indikátoru měnové zásoby se tento týden nedočkáme.

Ve zbytku regionu bude kalendář také chudší. Jedinou zásadní plánovanou událostí v těchto zmiňovaných státech bude zasedání maďarské centrální banky. Podle šetření analytiků agentury Bloomberg by totiž měla snížit svou hlavní refinanční sazbu o dalších 15bb na 1,05 %. Forint by na základě toho měl oslabit stejně, jako tomu bylo i v březnu, kdy také byla snížená základní refinanční sazby o 15bb.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
kurzy měn, eur/czk, eur/pln, eur/huf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Dobrá data z amerického trhu práce dále podpoří zvýšení sazeb Fedu

Dnes přichází na řadu nejdůležitější indikátory tohoto týdne, údaje z trhu práce v USA. Trh očekává dobré statistiky, které potvrdí směřování Fedu ke zvýšení sazeb na příštím zasedání za dva týdny.

Ilustrační foto

Předstihové indikátory ukazují na dobrou kondici

Po včerejších údajích o cenách se dnes na obou březích Atlantiku dočkáme předstihových indikátorů. Americký ISM by si měl mírně pohoršit, zatímco PMI z eurozóny by měl potvrdit velmi dobrý výsledek, který již představily předběžné odhady. Na devizové trhy by to tak mělo přinést klid před zítřejším zveřejněním údajů z trhu práce.

Ilustrační foto

Black Friday jsou vánoční prodejní akce ale ne výprodej na finančních trzích

Dnešní černý pátek se vztahuje na tradiční předvánoční prodejní akce a s pádem na finančních trzích nebude mít nic společného. Dnešní nálada bude totiž na trzích poklidná.Čti více
Ilustrační foto

Ozvěny trhu: Akciovým trhům svítí zelená

Pohled analytiků Komerční banky na vývoj akciových trhů v příštím roce.

USA zablokovaly prodej americké filiálky německé technologické firmy Aixtron Číňanům

Spojené státy zablokovaly prodej americké filiálky německé technologické firmy Aixtron čínskému fondu Fujian Grand Chip Investment Fund.

Za celý týden si Dow Jonesův index připsal 0,1 procenta. Index S&P 500 však klesl o procento

Americké akcie včera uzavřely bez větších změn, zpráva o listopadovém vývoji na trhu práce ve Spojených státech neměla na obchodování výraznější vliv.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.