Klidný týden na středoevropských devizových trzích

25.04.2016 | 08:31 | fa ra | Diskuze

Minulý týden bylo obchodování s korunou velmi klidné. Od pondělí až do konce obchodování se koruna držela přilepená k hladině 27,02 CZK/EUR, kde už bývá přítomna svými intervencemi ČNB. Z těchto intencí vymknula až koncem pátečního obchodování, kdy oslabila k úrovni 27,05 CZK/EUR.

Foto: Web4Trader

Tlak na závazek centrální banky pomáhala držet pozitivní nálada vyplívající z velmi dobrých měsíčních údajů o vývoji ekonomiky v posledním měsíci prvního čtvrtletí. Minulý týden byly pak už zveřejněny pouze údaje za primární cenové okruhy. Ceny průmyslových výrobců v březnu v měsíčním hodnocení stagnovaly, když jsme očekávali pokles o 0,2 %. V meziročním srovnání pak byla hladina průmyslových cen nižší o 4,5 %. Ceny ovšem nepoklesly pouze v průmyslu, ale i v zemědělském sektoru, a to -4,6 % y/y. Za tímto poklesem stojí především ceny v živočišné výrobě. Ceny ve službách v březnu stagnovaly, a tak růst byl zaznamenán pouze ve stavební výrobě.

Vzlínající inflace ovšem není vidět ani v případě dovozních a vývozních cen. Oboje v únoru meziročně dokonce prohloubilo svůj pokles, dynamika vývozních cen poklesla na -4,3 % y/y a dovozních na -5,8 % y/y. Žádné inflační tlaky tak z tohoto vývoje cen zboží z dovozu nejsou vidět.

Vývoj ostatních měn v regionu byl rozdílný. Zatímco polský zlotý se během minulého týdne obchodoval pod vlivem celé řady měsíčních indikátorů o vývoji ekonomiky za březen a v celotýdenním hodnocení ztratil 1,3 %, tak maďarský forint získal 0,4 % při kompletní absenci makroekonomických čísel.

V Polsku se jeví v dobrém světle trh práce. Průmysl, stavebnictví ani maloobchodní tržby ovšem nedosáhly očekávání trhů. Oslabování zlotého bylo ovšem důsledkem zveřejnění zápisu z posledního zasedání měnového výboru polské centrální banky, kde se ukázalo, že někteří členové tohoto tělesa jsou připraveni hlasovat pro další snížení sazeb. Podmínkou je zaostávání ekonomická situace za předpoklady centrální banky, což by mohla březnová inflace ve výši -0,9 % y/y naznačovat.

Příznivý vývoj ekonomiky by v tomto týdnu měl být potvrzen statistikou důvěry v ekonomice. Další makroekonomických dat kromě indikátoru měnové zásoby se tento týden nedočkáme.

Ve zbytku regionu bude kalendář také chudší. Jedinou zásadní plánovanou událostí v těchto zmiňovaných státech bude zasedání maďarské centrální banky. Podle šetření analytiků agentury Bloomberg by totiž měla snížit svou hlavní refinanční sazbu o dalších 15bb na 1,05 %. Forint by na základě toho měl oslabit stejně, jako tomu bylo i v březnu, kdy také byla snížená základní refinanční sazby o 15bb.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
kurzy měn, eur/czk, eur/pln, eur/huf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Roční korunový forward dále posiluje i přes prohlášení guvernéra Rusnoka, že kurzový závazek může trvat až do roku 2018

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny.

Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer: Kurz koruny bude cílem spekulantů, ČNB se musí připravit

Česká národní banka (ČNB) bude zřejmě po ukončení devizových intervencí, které udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů.

Nastal čas připravit se na silnější českou korunu

Lee Hardman, měnový analytik společnosti MUFG, naznačuje, že si česká koruna pravděpodobně získá větší pozornost trhu, jelikož se ČNB přibližuje k odstranění dobrovolného oslabení koruny stran jejího držení okolo hladiny 27 CZK/EUR.Čti více

Akcie, která dnes přitahují pozornost investorů: Caterpillar, 3M, merck, Under Armour, Eli Lilly a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA?

Čínské firmy mají zájem podílet se na dostavbě Jaderné elektrárny Dukovany

Novinářům to po dnešní poradě ekonomických ministrů se zástupci odborů a zaměstnavatelů řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle HN žádají, aby nebylo výběrové řízení

General Motors překonal odhady na zisku i na tržbách

General Motors (NYSE:GM) reportoval za Q3 EPS of $1.72 a překonal očekávání o $0.28. Tržby dosáhly $42.8 mld (+10.2% Y/Y) a očekávání překonaly o $3.51 mld. Akcie General Motor posilují před trhem o 2%.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.