Kofola: Důležité momenty v historii firmy

23.05.2016 | 13:58 | fa ra | Diskuze

Vizitka akciové společnosti Kofola ČeskoSlovensko (dnes se koná řádná valná hromada společnosti):

Foto: Web4Trader

 

Vznik: Současná Kofola ČeskoSlovensko a.s. byla do obchodního rejstříku zapsána v září 2012. Společnost Kofola vznikla v roce 1993 privatizací sodovkárny Nealko Olomouc.

Historie: V roce 1960 vyvinul Zdeněk Blažek z opavské farmaceutické společnosti Galena sirup Kofo (směs bylin a ovocných šťáv ochucených lékořicí), který se stal základem kolové limonády. Nápoj se měl jmenovat Kofocola, ale kvůli možným problémům s ochrannou známkou nakonec dostal název Kofola. Do pádu komunistického režimu patřila kofola vyráběná v řadě limonádoven mezi nejoblíbenější nealkoholické nápoje v Československu. Po otevření hranic Kofolu dočasně vytlačily z trhu zahraniční kolové nápoje, v druhé polovině 90. let značku oživila společnost Santa Nápoje rodiny Samarasů.

V roce 2003 byla v Krnově sídlící společnost Santa přejmenována na Kofola, a.s. Vznikl holding, který v roce 2006 přestěhoval své sídlo do Ostravy. V roce 2008 Kofola otevřela nový závod v polském Kutně za 15 milionů eur (zhruba 450 milionů korun; největší česká investice v Polsku), kam také později přenesla své sídlo. Loni skupina Kofola přestěhovala sídlo své mateřské společnosti z Polska do ČR. Aktivity mateřské společnosti Kofola S.A. přesunula do akciové společnosti Kofola ČeskoSlovensko se sídlem v Ostravě.

Charakteristika: Kofola je nyní jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě. Má osm výrobních závodů, působí v Polsku, České republice, na Slovensku, ve Slovinsku a v Rusku. K výrobkům firmy Kofola vedle stejnojmenného nápoje patří ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola. V licenci Kofola vyrábí a distribuuje nápoje RC Cola a Orangina. Pro ČR a Slovensko je firma výhradním distributorem značek Evian a Badoit. V Česku dodává obchodům a restauracím také minerálku Vincentka. Loni se Kofola rozrostla o slovinskou skupinu Radenska (minerální vody) a dohodla se na distribuci nápojů značky Rauch.

Hospodářské výsledky: skupině Kofola v loňském roce stouply tržby meziročně o 14,6 procenta na 7,19 miliardy korun, provozní zisk jí vzrostl o 33,1 procenta na 589 milionů, ukazatel EBITDA o 20,5 procenta na 1,1 miliardy korun.

Počet zaměstnanců: 2000, z toho asi 700 v ČR.

Základní kapitál: 2,2 miliardy korun.

Akcionáři: většinovým vlastníkem je společnost KSM Investment patřící rodině Samarasů, kterou na venek zastupuje především předseda představenstva Janis Samaras.

Zdroj:čtk

Podobná témata
kofola, pražská burza

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Photon Energy vstoupil na pražskou burzu

Výrobce solárních panelů Photon Energy vstoupil na pražskou burzu a obchodování by mělo začít v pondělí 17. října. Akcie budou obchodované na trhu Free Market, přičemž v současné době akcie lze obchodovat na i varšavské burze.

Nejdůležitější události tohoto týdne: Zápis ze zasedání Fedu, začátek výsledkové sezóny v USA

Souhr nejdůležitějších momentů uplynulého týdne na finančních trzích.Čti více

GBP / USD Týdenní výhled; MACD oscilátor se pohybuje pod nulou

V předchozím týdnu ekonomické zprávy z U.K. nedokázaly pomoci páru GBP / USD ukončit konsolidační oblast, ve které se od minulého týdne obchoduje, mezi dolní hranicí 1.2100 a horní hranicí 1.2330. Jediná ekonomická zpráva těchto dní, která stojí za to sledování, bude ve čtvrtek HDP.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.