Kolaps akcií z roku 2008 se letos nebude opakovat

15.02.2016 | 11:59 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Současný výprodej na burzách vyvolává nepříjemné vzpomínky na rok 2008, kdy světové akciové indexy odepsaly až 40 %. V dosavadním průběhu letošního roku zatím spadly burzy přibližně o 15 %.

Foto: Public Domain

 

Společným jmenovatelem obou období je předchozí dlouhý býčí trh a nadprůměrně vysoké ocenění akciových trhů v letech 2007 i 2015. Aktuální ocenění je však již blízké historickým průměrům, a tak akcie sráží hlavně obavy z budoucnosti. K dopadům nízkých cen komodit a turbulencí v Číně se v posledních dnech přidaly i obavy z kondice bankovního sektoru. U většiny faktorů ovšem vidíme prostor pro zlepšení sentimentu. Rovněž náš ekonomický výhled je o poznání příznivější než v roce 2008, kdy vstoupily rozvinuté ekonomiky do silné recese. Proto věříme, že letošní rok nakonec pro akciové trhy nebude až tak krvavý, jak naznačují první dva měsíce.

Jedním z klíčových argumentů ve prospěch akcií je podle nás jejich atraktivita ve srovnání s dluhopisy. Zatímco před krizí v roce 2008 byl dividendový výnos akciových indexů podstatně nižší než výnos dlouhodobých státních dluhopisů, nyní je tomu naopak, a to zejména v Evropě (jak ukazuje graf níže na srovnání německého státního dluhopisu a západoevropského indexu Stoxx 600). V minulé krizi dával smysl přesun z akcií do dluhopisů, nyní ale investoři nemají z dlouhodobého pohledu mnoho jiných příležitostí k dosažení uspokojivého výnosu, než být na akciových trzích. Proto by se na ně měli opět vrátit.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
dluhopisy, čína, stoxx 600, akcie, obchodovaní s akciema

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Akcie U.S. Steel jsou pro investory, kteří mají pro strach uděláno

Podle prestižního investičního týdeníku Barron's by akcie U.S. Steel mohly do jednoho roku posílit až o 50 % a představují dobrou volbu pro odvážnější investory.

Špatně načasované investice nejsou dobrou zprávou pro akcie Caterpillar

Poté, co se vedení společnosti Caterpillar (NYSE:CAT) ujal v roce 2010 z pozice výkonného ředitele Doug Oberhelman, investoval do roku 2013 výrobních závodů a jejich zařízení skoro 10 miliard USD.Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.