Konec devizových intervencí ČNB zlevní zahraniční dovolenou o 10 až 15 procent

28.09.2016 21:06 | fa ra | Diskuze
Foto: Web4Trader

Očekávané ukončení devizových intervencí Českou národní bankou (ČNB) v příštím roce a následné posílení koruny by mohlo zlevnit některé zahraniční letecké zájezdy o deset až 15 procent. Přesně o tolik procent díky intervencím na podporu koruny zájezdy mezi roky 2013 a 2016 zdražily. Záležet ale bude na tom, o kolik kurz koruny k euru nakonec skutečně zpevní. Na dotaz ČTK to uvedla Asociace cestovních kanceláří.

"Samozřejmě je to otázka vždy té destinace, jak má která cestovní kancelář zajištěný kurz a jestli by kurz měla zajištěný i v době, kdy intervence skončí," řekl ČTK místopředseda asociace Jan Papež. Současný tržní kurz koruny k euru je podle asociace 23,50 až 24 korun, zatímco Česká národní banka pomocí intervencí drží kurz na úrovni 27 Kč/EUR.

CK Fischer uvedla, že konec intervencí by se promítl do cen zájezdů v případě, že by koruna opravdu dlouhodobě posílila. "Je ale důležité poznamenat, že závazek ČNB trvá už poměrně dlouho, takže se očekávání rovnovážného kurzu posunují výrazně nahoru oproti době před třemi lety, kdy se euro dalo koupit za 25,50 Kč," řekl mluvčí CK Jan Bezděk.

Podle Exim tours by posílení koruny mělo vliv na všechny zájezdy do zahraničí. "Pokud by k němu došlo ke konci roku, tak se to katalogových cen nedotkne. Vliv by ale posílení kurzu koruny mělo na kalkulaci last minute zájezdů," uvedl marketingový ředitel CK Stanislav Zíma.

"Intervence ČNB a oslabení koruny má samozřejmě na ceny zájezdů výrazný vliv a jejich ukončení by určitě trhu cestovního ruchu a cenám zájezdů prospělo. Velmi důležité však bude načasování ukončení intervencí, čím dříve k ukončení dojde, tím lépe," dodal Petr Šatný z CK Alexandria.

František Vorel z cestovní kanceláře BlueStyle ale dodává, že na ceny zájezdů negativně působí i další vlivy. Letos řada evropských destinací považovaných za bezpečné jako Španělsko či Bulharsko zdražila. "Pokud tento trend bude pokračovat, hoteliéři mohou chtít dále zdražovat a z vyšší poptávky těžit. To by eliminovalo posílení koruny," dodal Vorel. Také u destinací jako jsou Tunisko, Egypt a Turecko se podle něj dá očekávat, že s blížící se letní sezónou budou spíše zdražovat, protože i do nich se díky nebývale nízkým cenám a delší době klidu nakonec klienti opět vracejí.

Slabší koruna v posledních letech rovněž zvyšovala příjezdy zahraničních návštěvníků z okolních zemí. Agentura CzechTourism očekává, že negativní dopad by ukončení intervencí mělo pouze na jednodenní návštěvníky, kteří do Česka jezdí na nákupy. "V případě turistů se nedomníváme, že by došlo k dramatickému poklesu, spíše ke zpomalení růstu, který je v poslední době opravdu výjimečný," řekla ČTK ředitelka Institutu turismu státní agentury CzechTourism Markéta Vogelová.

Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR. Od té doby do konce letošního července intervenovala v objemu zhruba 563 miliard korun. V polovině září guvernér ČNB Jiří Rusnok prohlásil, že čas na ukončení devizových intervencí by mohl nastat ve druhé polovině roku 2017.

Zdroj:čtk

Podobná témata
čnb, kurzy měn, eur/czk, kurzový závazek, monetární politika

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Den na finančních trzích podle KB

Ve světě nás dnes čeká série spíše druhořadých dat. Ve Spojených státech to bude důvěra v domácí ekonomiku a říjnové velkoobchodní zásoby. V eurozóně pak francouzská průmyslová produkce, která by mohla příjemně překvapit. V České republice bude zveřejněn vývoj listopadové inflace. Ta by měla díky růstu cen potravin vyskočit na 1,4 % y/y.

ČNB pokračovala v intervencích proti koruně, devizové rezervy rostly o 1,8 miliardy euro

Devizové rezervy České národní banky ke konci listopadu vzrostly proti říjnu o 1,8 miliardy eur na 80,3 miliardy eur. Zvýšily se také v korunovém vyjádření, v dolarovém klesly. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila ČNB. Zároveň ČNB v říjnu provedla druhé nejvyšší intervence  od jejich zahájení.

Ilustrační foto

Trhy vyčkávají na zasedání ECB

Dnes bude zveřejněn pouze počet volných pracovních míst v americké ekonomice (JOLTS Job Openings). V eurozóně je kalendář ekonomických událostí prázdný.Čti více
Ilustrační foto

Den na finančních trzích podle KB

Ve světě nás dnes čeká série spíše druhořadých dat. Ve Spojených státech to bude důvěra v domácí ekonomiku a říjnové velkoobchodní zásoby. V eurozóně pak francouzská průmyslová produkce, která by mohla příjemně překvapit. V České republice bude zveřejněn vývoj listopadové inflace. Ta by měla díky růstu cen potravin vyskočit na 1,4 % y/y.

Akcie Caterpillar dnes uzavřely v mínusu v reakci na zhoršený výhled analytiků agentury Fitch

Akcie Caterpillar (NYSE:CAT) se během dnešního obchodování dotkly hranice 52týdenních maxim, nakonec však uzavřely o 1,1 % níže. Důvodem oslabení bylo snížení výhledu analytiky Fitch na negativní z původně stabilního.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.